טור דה פראנס 2020: מירוץ האופניים המרהיב בעולם

טור דה פראנס

תחרות רכיבת האופניים הגדולה והמפורסמת ביותר בעולם, יוצאת לדרך ביום שבת הקרובה. שלושה שבועות שחוצים כפרים והרים, ימים חמים לצד גשם שוטף ופסגות מושלגות. ספרינטים במהירות 70 קמ"ש בקו הסיום, לצד מבחני סיבולת בשיפועים של 12% בהרים. טור דה פראנס הוא חגיגה ספורטיבית שהמוני צרפת ומכל העולם יושבים לצפות.

אל תשכחו שלצד האופניים, אנו זוכים לראות את נופי צרפת בHD ממעלה המסוק ואילו נופים אלו! כמי שהיה ארבע פעמים ביום הסיום המסורתי של הטור בשאנז אליזה, גם אני נסחף כל שנה לחגיגה מהכורסא. נכון זה יכול לשעמם את מי שלא מתחבר, אבל סמכו עליי תתחילו לצפות חצי שעה לסיום כל יום ותתחילו להכנס לאווירת הטור. לפני תחילת הטור אלמד אתכם כמה מושגי יסוד על הטור ומה מצפה לנו השנה. 2020  בואו נתחיל.

טור דה פראנס, טור דה פראנס 2020: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
רוכבים בטור מסודר לקראת העליה צילום: רשיון pixabay

קצת היסטוריה של הטור

הטור דה פראנס יצא לדרך בשנת 1903, ומאז במשך 117 שנה הוא הוזנק 106 פעמים מסורתית בחודש יולי מלבד השנה כמובן שעקב המצב יוזנק בסוף אוגוסט. שלושה שבועות של מסע מפרך ברחבי צרפת, ובשנים האחרונות גם החל לצאת מגבולות צרפת כשהוא מוזנק ממדינה שכנה לאורך יומיים בעיקרון. תאמינו או לא במקור המירוץ נועד להגדיל את מכירות עיתון הספורט L'Auto שכיום הצרפתים מכירים כ L'Équipe.

משנת 1919 נוספה לתחרות החולצה הצהובה המפורסמת למנצח, למה דווקא צהוב אתם שואלים? כי זה היה צבעו של העיתון. הרוכבים קיבלו קיצבה יומית שווה לשכר יומי של עובד במפעל, האופניים היו מברזל יצוק וכבד, עם מושב עור לא נוח בלשון המעטה. הדרכים לא היו כמו היום והקושי הפיזי היה עצום, מה שהוביל למיעוט מסיימים. המנצח זכה ב12,000 פרנק.

בין האלופים הידועים ביותר נמצאים זוכי 5 הפעמים אדי מרקס הבלגי וברנארד הינו הצרפתי, מיגל אינדוראין הספרדי, וז'אק אנקטיל הצרפתי. מוריס גארין היה הזוכה הראשון בתולדות הטור. עוד שמות גדולים הם אלברטו קונטאדור וכריס פרום שהשנה לא יתחרה בשל פציעה. כמובן שאי אפשר לפסוח על הטרגדיה של לאנס ארמסטונג, זוכה 7 פעמים בטור עד שהתגלתה שערוריית הסימום בטור ונפסל מכל תאריו.

האם אתה יכול להסביר לנו קצת על הטור?

הטור דה פראנס נפרס על שלושה שבועות 23 יום, כאשר מתוכם 21 ימי מירוץ ושני ימי מנוחה. בטור משתתפות 22 קבוצות ובתוכן בפעם הראשונה קבוצה ישראלית פרי חלומו של איש העסקים קנדי/ישראלי  סילבן אדאמס. בכל קבוצה 8 רוכבים ממדינות שונות ועוד מחליפים, סהכ 176 רוכבים שלא כולם יגיעו לקו הסיום. מאחור צוות מיומן של 450 אנשי צוות סהכ- מנהלי קבוצה, מכונאים, טבחים, פיזיותרפיסטים ועוד.

יעודדו אותם לצד הדרך כ11 מיליון צופים בשנה רגילה 20% מהם לא צרפתים. בכל קבוצה יש את הרוכב הבכיר שירכב כשעל חולצתו הקידומת 1 לדוגמא קבוצת אינאוס זוכת שנה שעברה תקבל את המספרים הראשונים וזוכה הטור אגאן ברנאל יהיה מס 1. אם תראו מספר 31 אתם תדעו שהוא הרוכב הבכיר בקבוצתו. בכל קבוצה הרוכב הבכיר יהיה מצטיין בטיפוס הרים וגם בנג"ש- נגד השעון. לצדו יהיה מתמחה בטיפוס הרים, עוד רוכב שמומחיותו היא בספרינטים כאשר שאר הרוכבים נקראים "פועלים" תפקידם להוביל את הבכיר קדימה ולהגן עליו מחסימות רוכבים אחרים וגם תמיד יהיו לפניו ברוב הדרך להגן עלין מפני רוחות ולשמור עליו רענן לסיום הקטע. תפקידו של פועל הוא גם לחלק אוכל ושתיה במהלך המירוץ לחבריו.

טור דה פראנס, טור דה פראנס 2020: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
החולצה הצהובה מוקפת רוכבים צילום: רישיון pixabay

איך נקבעים הזוכים ומה הם הפרסים?

בסוף כל קטע יתקיים טקס שבו יחולקו החולצות, הראשון שיעלה הוא מנצח הקטע שגם יקבל פרס 11,000 אירו. לאחריו חלוקת חולצות-צהובה, ירוקה, מנוקדת ולבנה. על הפודיום יעלה גם מי שיבחר לרוכב האגרסיבי של היום. בסוף כל יום מחולקות שניות בונוס למקומות הראשונים, מקום ראשון יקבל 10 שניות בונוס לזמן שקבע מקום שני 6 שניות ומקום שלישי 4 שניות.

הזוכים בשאר החולצות נקבעים לפי מס נקודות כללי שהם מקבלים. לדוגמא למטפסים יהיו מס נקודות במסלול, בדרך כלל פסגות הרים שבהם יקבלו ניקוד20-15-12-10-8-6-4-2 בהתאמה מהמקום הראשון לשמיני. זוכה החולצה הצעירה נקבע לפי שכלול מיקום בכל קטע לרוכב עד גיל 25. הספרינטר המצטיין גם נקבע לפי שיטת הניקוד שהוא מקבל בסיום נקודות נבחרות לאורך המסלול. זוכה הטור הוא מי שיעבור את 21 הקטעים בזמן הקצר ביותר. המטרה בסוף המירוץ המפרך היא לזכות בחולצה הצהובה maillot jaune.

פרסים

חולצה צהובה וזוכה הטור דה פראנס- 500,000 אירו.

מקום שני- 200,000 אירו.

מקום שלישי- 1000,000 אירו.

זוכה בחולצה ירוקה, מנוקדת, לבנה 25,000 אירו.

הרוכב האגרסיבי- 20,000 אירו.

זוכה קטע יומי- 11,000 אירו.

זוכה ספרינט יומי- 1500 אירו על כל קטע שהוכרז.

זוכה פסגת הר יומי 800 אירו, בנוסף פרסי משנה לפי קטגוריות קושי 1-4.

לובש חולצה צהובה(החל מהיום השני)- 500 אירו על כל יום שהרוכב מחזיק בחולצה.

לובש חולצה מלבד הצהובה(החל מהיום השני)- 300 אירו על כל יום שהרוכב מחזיק בחולצה.

טור דה פראנס, טור דה פראנס 2020: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
החולצה הצהובה לזוכה בניקוד הכללי בטור דה פראנס
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2020: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
טור דה פראנס החולצה הירוקה לספרינטר
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2020: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
החולצה המנוקדת למטפס ההרים המצטיין
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2020: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
טור דה פראנס-חולצת הרוכב הצעיר

מה מצפה לנו בטור דה פראנס 2020?

אורך הטור השנה  3470 ק"מ.

22 קבוצות של 8 רוכבים.

הקטע הקצר ביותר יארך 122 ק"מ והארוך ביותר 218 ק"מ.

4 נקודות סיום בפסגות הרים, הפסגה הגבוה 2034Col de la Loze מטר מעל פני הים.

בקטע ה20 יהיה מירוץ נגד השעון באורך 36 ק"מ אבל עם שיפוע 8.5% ב6 הקילומטרים האחרונים.

קטע הפתיחה יצא מניס 29 אוגוסט 2020. 

קטע הסיום המסורתי בשאנז אליזה בפריז בתאריך 20 ספטמבר 2020.

טור דה פראנס, טור דה פראנס 2020: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
אווירה מחשמלת בטור דה פראנס צילום: ניר יבלונקה

ספר לנו קצת על המסלול השנה

שבוע ראשון

אם כן השנה טור דה פראנס 2020 צרפת יצא לדרך מניס בריביירה הצרפתית. 2 קטעים הראשון מישורי ונחשב לחימום. בקטע השני אנו נעלה הילוך ונכבוש פסגות הרים, תחילה בשיפוע ממוצע של 6.3% לאורך 16.3 ק"מ. לאחר מכן ירידה תלולה ושוב טיפוסי הרים וחזרה לניס. הקטע השלישי יהיה מישורי ברובו, ואחריו קטע רביעי ששוב יהיה הררי בדרגות קושי שונות שיסתיים בטיפוס לאורך 7.1 ק"מ לאתר הסקי Orcières-Merlette.        הקטע החמישי יהיה ארוך ומישורי והקטע השישי מישורי ובסיומו 3 פסגות הרים האחרונה דרגת קושי 1. הקטע השביעי גם הוא יהיה מישורי ונוח.

שבוע שני

ברוכים הבאים לכיוון ספרד וההרים הפרינאים שיבטיחו לנו נופים מושלמים וטיפוסים איטיים. קטע 8 אורכו 141 ק"מ ותחילה נטפס את Col de Menté קטגוריה 1, ונעבור לפסגת Col de Peyresourde ולסיום ירידה רצחנית לעבר קו הסיום.קטע 9 יתחיל רגוע עד שנטפס את Col de la Hourcère שוב קטגוריה 1, נרד ונטפס שוב נעוד פעם נטפס ונרד ובתור בונוס נטפס שוב לCol de Marie Blanque בקטגוריה הקשה ביותר.

היום העשירי הוא יום מנוחה, שבו הקבוצות יעברו ל Île d'Oléron שהוא האי השני בגודלו בצרפת להמשך המירוץ. קטע 11 נעבור על גשר ארוך לתוך צרפת, ובקטע 12 נרכב בקטע הארוך ביותר שהוא מישורי ולאורכו גבעות קטנות. קטע 13 נחזור להרים עם לא פחות משבע פסגות! האחרונה אכזרית עם שיפוע של 8.1% לאורך 5ק'מ.  בקטע 14 בדרכנו לליון הנפלאה נעמיד למבחן גם את המטפסים וגם את הספרינטרים באמצע.

טור דה פראנס, טור דה פראנס 2020: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
קרנבל סיום בטור דה פראנס צילום: ניר יבלונקה

סיום טור דה פראנס

שבוע שלישי

קטע 15 ימשיך לבחון את המטפסים עם 2 טיפוסים בקטגוריה1, ובסוף עוד טיפוס לקו הסיום. יום שני יהיה יום המנוחה האחרון בטור דה פראנס. בקטעים הבאים 16-18חוזרים להרים לטיפוסים מאתגרים באזור גרנובל, כאן כבר יקבע אם לא יהיו הפתעות זוכה טור דה פראנס 2020. קטע 19 יהיה שטוח ופה הזדמנות אחרונה לספרינטרים להאבק על החולצה הירוקה. קטע 20 כאמור יהיה נגד השעון היחידי במירוץ עם סיומת פיקנטית של עליה מתונה של שיפוע ממוצע 8.5% מה שלא יקל על הרוכבים.

קטע 21 האחרון בטור הוא לפרוטוקול מבחינת המנצח ובאמצעו אפשר לפתוח בקבוק שמפניה ולחגוג כמו שצריך. בסוף יגיע אחד המאבקים היוקרתיים ביותר, והוא לזכות בקטע הסיום בשאנז אליזה. פנו דרך לספרינטרים ולמאבקי הכוח עד הסנטימטר האחרון. 

אז זהו אנו מוכנים אז הצטרפו אליי לראות האם אגאן ברנאל הצעיר זוכה החולצה הצהובה והלבנה יעשה זאת שוב? האם פטר סאגאן הפראי, עם החיוך הרחב ילבש שוב את החולצה הירוקה בפעם השמינית? האם לנאירו קינטנה יש עדיין דלק במיכלים? האם אנדרה גרייפל, מנצח 11 קטעי טור יזכה את הקבוצה הישראלית בזכיה ראשונה בקטע ספרינט? יש למה לחכות.

נהניתם מהכתבה? כנסו לכתבה על רחוב לפיק

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email