טור דה פראנס 2021: מירוץ האופניים המרהיב בעולם

טור דה פראנס

תחרות רכיבת האופניים הגדולה והמפורסמת ביותר בעולם טור דה פראנס, יוצאת לדרך ביום שבת הקרובה. שלושה שבועות שחוצים כפרים והרים, ימים חמים לצד גשם שוטף ופסגות מושלגות. ספרינטים במהירות 70 קמ"ש בקו הסיום, לצד מבחני סיבולת בשיפועים של 12% בהרים. טור דה פראנס הוא חגיגה ספורטיבית שהמוני צרפת ומכל העולם יושבים לצפות.

אל תשכחו שלצד האופניים, אנו זוכים לראות את נופי צרפת בHD ממעלה המסוק ואילו נופים אלו! כמי שהיה ארבע פעמים ביום הסיום המסורתי של הטור בשאנז אליזה, גם אני נסחף כל שנה לחגיגה מהכורסא. נכון זה יכול לשעמם את מי שלא מתחבר, אבל סמכו עליי תתחילו לצפות חצי שעה לסיום כל יום ותתחילו להכנס לאווירת הטור. לפני תחילת הטור אלמד אתכם כמה מושגי יסוד על הטור ומה מצפה לנו השנה. 2021  בואו נתחיל.

טור דה פראנס, טור דה פראנס 2021: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
רוכבים בטור מסודר לקראת העליה צילום: רשיון pixabay

קצת היסטוריה של הטור

טור דה פראנס יצא לדרך בשנת 1903, ומאז במשך 118 שנה הוא הוזנק 107 פעמים מסורתית בחודש יולי מלבד השנה כמובן שעקב המצב יוזנק ביוני. שלושה שבועות של מסע מפרך ברחבי צרפת, ובשנים האחרונות גם החל לצאת מגבולות צרפת כשהוא מוזנק ממדינה שכנה לאורך יומיים בעיקרון. תאמינו או לא במקור המירוץ נועד להגדיל את מכירות עיתון הספורט L'Équipe שכיום הצרפתים מכירים כ  L'Auto.

משנת 1919 נוספה לתחרות החולצה הצהובה המפורסמת למנצח, למה דווקא צהוב אתם שואלים? כי זה היה צבעו של העיתון. הרוכבים קיבלו קיצבה יומית שווה לשכר יומי של עובד במפעל, האופניים היו מברזל יצוק וכבד, עם מושב עור לא נוח בלשון המעטה. הדרכים לא היו כמו היום והקושי הפיזי היה עצום, מה שהוביל למיעוט מסיימים. המנצח זכה ב12,000 פרנק.

בין האלופים הידועים ביותר נמצאים זוכי 5 הפעמים אדי מרקס הבלגי וברנארד הינו הצרפתי, מיגל אינדוראין הספרדי, וז'אק אנקטיל הצרפתי. מוריס גארין היה הזוכה הראשון בתולדות הטור. עוד שמות גדולים הם אלברטו קונטאדור וכריס פרום שהשנה לא יתחרה בשל פציעה. כמובן שאי אפשר לפסוח על הטרגדיה של לאנס ארמסטונג, זוכה 7 פעמים בטור עד שהתגלתה שערוריית הסימום בטור ונפסל מכל תאריו.

האם אתה יכול להסביר לנו קצת על הטור?

הטור דה פראנס נפרס על שלושה שבועות 23 יום, כאשר מתוכם 21 ימי מירוץ ושני ימי מנוחה. בטור משתתפות 23 קבוצות ובתוכן בפעם הראשונה קבוצה ישראלית פרי חלומו של איש העסקים קנדי/ישראלי  סילבן אדאמס. בכל קבוצה 8 רוכבים ממדינות שונות ועוד מחליפים, סהכ 176 רוכבים שלא כולם יגיעו לקו הסיום. מאחור צוות מיומן של 450 אנשי צוות סהכ- מנהלי קבוצה, מכונאים, טבחים, פיזיותרפיסטים ועוד.

יעודדו אותם לצד הדרך כ11 מיליון צופים בשנה רגילה 20% מהם לא צרפתים. בכל קבוצה יש את הרוכב הבכיר שירכב כשעל חולצתו הקידומת 1 לדוגמא קבוצת אינאוס זוכת שנה שעברה תקבל את המספרים הראשונים וזוכה הטור אגאן ברנאל יהיה מס 1. אם תראו מספר 31 אתם תדעו שהוא הרוכב הבכיר בקבוצתו. בכל קבוצה הרוכב הבכיר יהיה מצטיין בטיפוס הרים וגם בנג"ש- נגד השעון. לצדו יהיה מתמחה בטיפוס הרים, עוד רוכב שמומחיותו היא בספרינטים כאשר שאר הרוכבים נקראים "פועלים" תפקידם להוביל את הבכיר קדימה ולהגן עליו מחסימות רוכבים אחרים וגם תמיד יהיו לפניו ברוב הדרך להגן עלין מפני רוחות ולשמור עליו רענן לסיום הקטע. תפקידו של פועל הוא גם לחלק אוכל ושתיה במהלך המירוץ לחבריו.

טור דה פראנס, טור דה פראנס 2021: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
החולצה הצהובה מוקפת רוכבים צילום: רישיון pixabay

איך נקבעים הזוכים ומה הם הפרסים?

בסוף כל קטע יתקיים טקס שבו יחולקו החולצות, הראשון שיעלה הוא מנצח הקטע שגם יקבל פרס 11,000 אירו. לאחריו חלוקת חולצות-צהובה, ירוקה, מנוקדת ולבנה.

על הפודיום יעלה גם מי שיבחר לרוכב האגרסיבי של היום. בסוף כל יום מחולקות שניות בונוס למקומות הראשונים, מקום ראשון יקבל 10 שניות בונוס לזמן שקבע מקום שני 6 שניות ומקום שלישי 4 שניות.

הזוכים בשאר החולצות נקבעים לפי מס נקודות כללי שהם מקבלים. לדוגמא למטפסים יהיו מס נקודות במסלול, בדרך כלל פסגות הרים שבהם יקבלו ניקוד20-15-12-10-8-6-4-2 בהתאמה מהמקום הראשון לשמיני.

זוכה החולצה הצעירה נקבע לפי שכלול מיקום בכל קטע לרוכב עד גיל 25.

הספרינטר המצטיין גם נקבע לפי שיטת הניקוד שהוא מקבל בסיום נקודות נבחרות לאורך המסלול.

זוכה הטור הוא מי שיעבור את 21 הקטעים בזמן הקצר ביותר. המטרה בסוף המירוץ המפרך היא לזכות בחולצה הצהובה maillot jaune.

פרסים

 • חולצה צהובה וזוכה הטור דה פראנס- 500,000 אירו.
 • מקום שני- 200,000 אירו.
 • מקום שלישי- 1000,000 אירו.
 • זוכה בחולצה ירוקה, מנוקדת, לבנה 25,000 אירו.
 • הרוכב האגרסיבי- 20,000 אירו.
 • זוכה קטע יומי- 11,000 אירו.
 • זוכה ספרינט יומי- 1500 אירו על כל קטע שהוכרז.
 • זוכה פסגת הר יומי 800 אירו, בנוסף פרסי משנה לפי קטגוריות קושי 1-4.
 • לובש חולצה צהובה(החל מהיום השני)- 500 אירו על כל יום שהרוכב מחזיק בחולצה.
 • לובש חולצה מלבד הצהובה(החל מהיום השני)- 300 אירו על כל יום שהרוכב מחזיק בחולצה.
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2021: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
החולצה הצהובה לזוכה בניקוד הכללי בטור דה פראנס
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2021: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
טור דה פראנס החולצה הירוקה לספרינטר
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2021: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
החולצה המנוקדת למטפס ההרים המצטיין
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2021: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
טור דה פראנס-חולצת הרוכב הצעיר

מה מצפה לנו בטור דה פראנס 2021?

 • אורך הטור השנה  3381 ק"מ.
 • 23 קבוצות של 8 רוכבים.
 • הקטע הקצר ביותר יארך 130 ק"מ והארוך ביותר 248 ק"מ.
 • 6 נקודות סיום בפסגות הרים, הפסגה הגבוה 2408Port d'Envalira  מטר מעל פני הים.
 • 8 קטעים שטוחים.
 • 5 קטעים עליות מתונות
 • 2 ימי מנוחה
 • 2 קטעים נגד השעון. 
 • קטע הפתיחה יצא מברסט 26 יוני 2021. 
 • קטע הסיום המסורתי בשאנז אליזה בפריז בתאריך 18 יולי 2021.
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2021: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
אווירה מחשמלת בטור דה פראנס צילום: ניר יבלונקה

ספר לנו קצת על המסלול השנה

שבוע ראשון

אם כן השנה טור דה פראנס 2021 צרפת יצא לדרך מברסט אשר נמצאת בצפון צרפת בחבל ברטאן. אחרי 198 קילומטרים נגיע לעיירה היפה לונדרנו שבה תמצאו שוקולד טוב. קטע חמישי יפגיש את הרוכבים בקטע נגד השעון לאורך 27.2 קילומטר. שאר השבוע יהיה נינוח עד הקטע השמיני שבו יהיו 5 עליות כאשר האחרונה Col de la Colombière בגובה 1618 מטר מעל פני הים. קטע זה יהיה אחד היפים בטור ואנו נהנה מפסגות הרים, מפלים ונחלים, עיירות קסומות ופרות מלכחות דשא להנאתן. היום האחרון לפני המנוחה בקטע התשיעי שוב יפגיש אותנו עם מסלול משגע ביופיו, לאורך הגבול צרפתי-איטלקי, שיסתיים בעיירה tignes. ארבעה פסגות הרים יבחנו היטב את הרוכבים ובסופו נתחיל להבין מי המועמדים לזכייה. ואם אנחנו כבר בעיירה תקנו לכם את גבינת העיזים המשוישת persillé de Tignes שהייתה אהובה על המלך שארלמן, בגט ותרדו לאגם. מושלם!

שבוע שני

בשבוע השני יהיו 6 קטעי מירוץ. לאחר קטע מישורי ונינוח נעבור לקטע 11 הררי לאורך 199 קילומטר. הקטע יתחיל בעיירה Sorgues, לא סתם פאבלו פיקאסו והחברה החדשה אווה גואל התאהבו במקום כאשר אליהם הצטרפו ז'ורז' בראק ואשתו. שלושה פסגות הרים בדרגת קושי גבוהה כאשר נקודת הסיום בגובה 1910 מטרים עם שיפועים בממוצע של 8.8% תהיה ב Mont Ventoux. כאשר נרד לעיירה Malaucène מומלץ לקנות מיץ רימונים טבעי, דובדבנים ויין מקומי.

טור דה פראנס, טור דה פראנס 2021: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
קרנבל סיום בטור דה פראנס צילום: ניר יבלונקה

סיום טור דה פראנס

שבוע שלישי

השבוע האחרון יתחיל בקטע מס 16 נוח עם עליות מתונות. קטע 17 יתחיל רגוע אך מקילומטר 129 נתחיל לטפס לשלוש עליות קטגוריה 1 הקשה עד נקודת הסיום ב Col de Portet אשר בהרי הפירנאים. למחרת נצא לקטע ההרים האחרון מ pau השלווה ונתחיל לטפס על אחת הפסגות המוכרות Col du Tourmalet ונסיים באתר הסקי Luz Ardiden. נקודה זו גם תכריע במידה רבה מי יהיה מנצח השנה באם הפער יעלה על דקה מהמקום הראשון לשני לפני שמגיעים לקטע האישי נגד השעון יום לפני הסיום.

השנה ירכב בקבוצה הישראלית זוכה הטור ארבעה פעמים כריס פרום. האם יצליח למשוך יחד עם מייק וודס את דן מרטין לקו הסיום וזכיה היסטורית? האם הרוכב הישראלי עומר גולדשטיין יעמוד במעמסה האדירה שהטור מכין לנו.

האם הרוכב הצעיר טאדיי פוגאצ'אר יצליח לנצח שוב את הטור? האם פיטר סאגן שוב ילבש את החולצה הירוקה? אל תחמיצו את הטור דה פראנס השנה יהיה מרתק!

יום שבת מתחילים!

נהניתם מהכתבה? כנסו לכתבה על רחוב לפיק

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email