טור דה פראנס 2022: מירוץ האופניים המרהיב בעולם

טור דה פראנס 2022

תחרות רכיבת האופניים הגדולה והמפורסמת ביותר בעולם טור דה פראנס, יוצאת לדרך ביום שישי. שלושה שבועות שחוצים כפרים והרים, ימים חמים לצד גשם שוטף ופסגות מושלגות. ספרינטים במהירות 70 קמ"ש בקו הסיום, לצד מבחני סיבולת בשיפועים של 12% בהרים. טור דה פראנס הוא חגיגה ספורטיבית שהמוני צרפת ומכל העולם יושבים לצפות.

אל תשכחו שלצד האופניים, אנו זוכים לראות את נופי צרפת בHD ממעלה המסוק ואילו נופים אלו! כמי שהיה ארבע פעמים ביום הסיום המסורתי של הטור בשאנז אליזה, גם אני נסחף כל שנה לחגיגה מהכורסא. נכון זה יכול לשעמם את מי שלא מתחבר, אבל סמכו עליי תתחילו לצפות חצי שעה לסיום כל יום ותתחילו להיכנס לאווירת הטור. לפני תחילת הטור אלמד אתכם כמה מושגי יסוד על הטור ומה מצפה לנו השנה.

טור דה פראנס 2022 מס' 109 מתחילים!

טור דה פראנס, טור דה פראנס 2022: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
רוכבים בטור מסודר לקראת העליה צילום: רשיון pixabay

קצת היסטוריה של הטור

טור דה פראנס יצא לדרך בשנת 1903, ומאז במשך 119 שנה הוא הוזנק 108 פעמים מסורתית בחודש יולי מלבד השנה כמובן שעקב המצב יוזנק ביוני. שלושה שבועות של מסע מפרך ברחבי צרפת, ובשנים האחרונות גם החל לצאת מגבולות צרפת כשהוא מוזנק ממדינה שכנה לאורך יומיים בעיקרון. תאמינו או לא במקור המירוץ נועד להגדיל את מכירות עיתון הספורט L'Équipe שכיום הצרפתים מכירים כ  L'Auto.

משנת 1919 נוספה לתחרות החולצה הצהובה המפורסמת למנצח, למה דווקא צהוב אתם שואלים? כי זה היה צבעו של העיתון. הרוכבים קיבלו קיצבה יומית שווה לשכר יומי של עובד במפעל, האופניים היו מברזל יצוק וכבד, עם מושב עור לא נוח בלשון המעטה. הדרכים לא היו כמו היום והקושי הפיזי היה עצום, מה שהוביל למיעוט מסיימים. המנצח זכה ב12,000 פרנק.

בין האלופים הידועים ביותר נמצאים זוכי 5 הפעמים אדי מרקס הבלגי וברנארד הינו הצרפתי, מיגל אינדוראין הספרדי, וז'אק אנקטיל הצרפתי. מוריס גארין היה הזוכה הראשון בתולדות הטור. עוד שמות גדולים הם אלברטו קונטאדור וכריס פרום שהשנה לא יתחרה בשל פציעה. כמובן שאי אפשר לפסוח על הטרגדיה של לאנס ארמסטונג, זוכה 7 פעמים בטור עד שהתגלתה שערוריית הסימום בטור ונפסל מכל תאריו.

האם אתה יכול להסביר לנו קצת על הטור?

הטור דה פראנס נפרס על שלושה שבועות 23 יום, כאשר מתוכם 21 ימי מרוץ ושני ימי מנוחה. בטור משתתפות 23 קבוצות ובתוכן  קבוצה ישראלית פרי חלומו של איש העסקים קנדי/ישראלי סילבן אדאמס. בכל קבוצה 8 רוכבים ממדינות שונות ועוד מחליפים, סה"כ 176 רוכבים שלא כולם יגיעו לקו הסיום. מאחור צוות מיומן של 450 אנשי צוות סה"כ- מנהלי קבוצה, מכונאים, טבחים, פיזיותרפיסטים ועוד.

יעודדו אותם לצד הדרך כ11 מיליון צופים בשנה רגילה 20% מהם לא צרפתים. בכל קבוצה יש את הרוכב הבכיר שירכב כשעל חולצתו הקידומת 1 לדוגמא קבוצת UAE זוכת שנה שעברה תקבל את המספרים הראשונים וזוכה הטור טדיי פוגצ'אר יהיה מס 1. אם תראו מספר שמסתיים ב-1 למשל 31 אתם תדעו שהוא הרוכב הבכיר בקבוצתו.

בכל קבוצה הרוכב הבכיר יהיה מצטיין בטיפוס הרים וגם בנג"ש- נגד השעון. לצדו יהיה מתמחה בטיפוס הרים, עוד רוכב שמומחיותו היא בספרינטים כאשר שאר הרוכבים נקראים "פועלים" תפקידם להוביל את הבכיר קדימה ולהגן עליו מחסימות רוכבים אחרים וגם תמיד יהיו לפניו ברוב הדרך להגן עליו מפני רוחות ולשמור עליו רענן לסיום הקטע. תפקידו של פועל הוא גם לחלק אוכל ושתיה במהלך המרוץ לחבריו.

טור דה פראנס, טור דה פראנס 2022: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
החולצה הצהובה מוקפת רוכבים צילום: רישיון pixabay

איך נקבעים הזוכים ומה הם הפרסים?

בסוף כל קטע יתקיים טקס שבו יחולקו החולצות, הראשון שיעלה הוא מנצח הקטע שגם יקבל פרס 11,000 אירו. לאחריו חלוקת חולצות-צהובה, ירוקה, מנוקדת ולבנה.

על הפודיום יעלה גם מי שיבחר לרוכב האגרסיבי של היום. בסוף כל יום מחולקות שניות בונוס למקומות הראשונים, מקום ראשון יקבל 10 שניות בונוס לזמן שקבע מקום שני 6 שניות ומקום שלישי 4 שניות.

הזוכים בשאר החולצות נקבעים לפי מס נקודות כללי שהם מקבלים. לדוגמא למטפסים יהיו מס נקודות במסלול, בדרך כלל פסגות הרים שבהם יקבלו ניקוד20-15-12-10-8-6-4-2 בהתאמה מהמקום הראשון לשמיני.

זוכה החולצה הצעירה נקבע לפי שכלול מיקום בכל קטע לרוכב עד גיל 25.

הספרינטר המצטיין גם נקבע לפי שיטת הניקוד שהוא מקבל בסיום נקודות נבחרות לאורך המסלול.

זוכה הטור הוא מי שיעבור את 21 הקטעים בזמן הקצר ביותר. המטרה בסוף המירוץ המפרך היא לזכות בחולצה הצהובה maillot jaune.

פרסים

 • חולצה צהובה וזוכה הטור דה פראנס- 500,000 אירו.
 • מקום שני- 200,000 אירו.
 • מקום שלישי- 1000,000 אירו.
 • זוכה בחולצה ירוקה, מנוקדת, לבנה 25,000 אירו.
 • הרוכב האגרסיבי- 20,000 אירו.
 • זוכה קטע יומי- 11,000 אירו.
 • זוכה ספרינט יומי- 1500 אירו על כל קטע שהוכרז.
 • זוכה פסגת הר יומי 800 אירו, בנוסף פרסי משנה לפי קטגוריות קושי 1-4.
 • לובש חולצה צהובה(החל מהיום השני)- 500 אירו על כל יום שהרוכב מחזיק בחולצה.
 • לובש חולצה מלבד הצהובה(החל מהיום השני)- 300 אירו על כל יום שהרוכב מחזיק בחולצה.
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2022: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
החולצה הצהובה לזוכה בניקוד הכללי בטור דה פראנס
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2022: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
טור דה פראנס החולצה הירוקה לספרינטר
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2022: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
החולצה המנוקדת למטפס ההרים המצטיין
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2022: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
טור דה פראנס-חולצת הרוכב הצעיר

מה מצפה לנו בטור דה פראנס 2022?

השנה נזכה לבקר בארבע מדינות שונות. דנמרק, שוויץ, בלגיה וכמובן צרפת. דנמרק תהיה המדינה העשירית מחוץ לצרפת שממנה מתחיל הטור, וכמובן שאנו מחכים להכרזה מתי ישראל תזכה לכבוד הגדול.

 • אורך הטור השנה  3328 ק"מ.
 • 22 קבוצות של 8 רוכבים.
 • הקטע הקצר ביותר יארך 13.2(נגד השעון) ק"מ והארוך ביותר 220 ק"מ.
 • 6 קטעים שטוחים.
 • 7 קטעים עליות מתונות.
 • 6 קטעים הרריים.
 • 2 קטעים נגד השעון. 
 • 2 ימי מנוחה
 • קטע הפתיחה יצא מקופנהגן דנמרק בראשון ליולי 2022.
 • קטע הסיום המסורתי בשאנז אליזה בפריז בתאריך 24 יולי 2022.
טור דה פראנס, טור דה פראנס 2022: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
אווירה מחשמלת בטור דה פראנס צילום: ניר יבלונקה

Tour de France 2022-ספר לנו קצת על המסלול השנה

 שבוע ראשון

אם כן השנה טור דה פראנס 2021 צרפת יצא לדרך מקופנהגן דנמרק. היום הראשון יפתח בקטע קצר באורך 13 ק"מ נגד השעון. את היומיים הבאים גם נעביר בדנמרק בקטעים מישוריים, חימום לא רע לקראת ההמשך. ביום הרביעי ננחת בחופי צרפת בדנקרק שם נרכב לאורך 171.5 ק"מ עד קאלה. נרכב פנימה, נאכל מולים&פריט ונשתה בירה. נעבור בעיירות יפות ונראה את הכיפה הענקית שמכסה בונקר שיגור טילי V-2 שתכננו הגרמנים להמטיר על לונדון. סיבוב בין עיירות ונופי צפון צרפת וחזרה לים לקאלה.

ביום החמישי הרוכבים יצאו מליל היפה ויתקלו במקטעים של אבני פאבה כמו במרוץ פריז-רובה. האבנים האכזריות האלו יחייבו ריכוז מוחלט של הרוכבים, צפו לכמה תאונות ונפילות בדרך.

ביום השישי נגיד שלום לחבל הארדינים. הרוכבים יצאו מבאנש אשר נמצאת בבלגיה וירכבו 220 ק"מ מישוריים עם עליות מתונות חזרה לצרפת עם סיום במעלה Côte des Religieuses. מה בדרך? אגמים, סכרים, עיירות ציוריות ובירה בלגית מעולה(Chimay). בקילומטר 77 נוכל לראות את Rocroi העיירה הקטנה שהוקמה בהחלטתו של פרנסיס הראשון ושאת הביצורים שלה בנה הנרי השני ב-1555. הניצחון בקרב במאי 1643 בניצוחו של לואי מבורבון הגרנד קונדה לעתיד הוא אחד החשובים בהיסטוריה של צרפת.

בק"מ 101 נפגוש את העיירה Charleville-Mézières מקום הולדתו של המשורר ארתור רמבו.

ביום השביעי נקבל הצצה ראשונה למי יכנסו לשבוע השני כמובילים כאשר 3 קטעים הרריים כולל נקודת הסיום יהוו מבחן טוב.

ביום השמיני עוד ארבעה פסגות הרים אך לא בדרגת קושי גבוה שבסופם הרוכבים יגיעו ללוזן שוויץ.

מסיימים את השבוע במקטע התשיעי וכאן כבר נראה מי רציני כאשר לאורך 193 הק"מ יפגשו בארבע פסגות שניים מהם בקטגוריה אחת הקשה הראשון Col de la Croix בשוויץ בגובה 1778 מטר ושיפוע של 7.6% בממוצע לאורך 8 ק"מ. לקינוח Pas de Morgins המעבר בין שוויץ לצרפת 15 ק"מ עלייה בשיפוע ממוצע של 6.1% ומשם לסיום. ממליץ מאוד לראות את הקטע הזה.

השבוע השני של טור דה פראנס

בקטע העשירי נצא מאגם ז'נבה ניכנס להרים ונזכה לנופים מהממים ולחימום מנועים אחרי יום המנוחה.

בקטע 11 מי שרוצה את החולצה הצהובה יצטרך להיות במיטבו היום. ארבע פסגות הרים שניים מהן בדרגת הקושי הגבוהה ביותר, 44.3 ק"מ של עלייה במצטבר! הרגליים יתנו 110% בטיפוס האחרון בגובה 2413 מטר, שיפוע ממוצע של 9.2% ב Col du Granon. מי שאוהב את הטור דה פראנס לא יחמיץ את קטע 12. היום נותנים כבוד למטפסים עם שלוש פסגות הרים ברמת הקושי הגבוהה ביותר. הפיסגה השלישית היא אייקון- אלפ ד'ואז(Alpe d'Huez) עם שיפוע ממוצע של 8%. קטע 13 יהיה ברובו מישורי עם עליות מתונות לאורך 193 ק"מ שבסופם נגיע לסנט אטיין.

קטע 14 לאורך 192 ק"מ אולי לא הראה קשה עם פסגות בדרגת קושי לא גבוהה, אך יש חמש כאלו וזה יוציא את המיטב מהרוכבים. קטע 15 גם היה נוח יחסית לאורך 202.5 ק"מ מישוריים אך יפים מאוד ממעוף המסוק. למחרת הרוכבים יקבלו עוד יום מנוחה לקראת השבוע האחרון והגורלי.

טור דה פראנס, טור דה פראנס 2022: מירוץ האופניים המרהיב בעולם
קרנבל סיום בטור דה פראנס צילום: ניר יבלונקה

השבוע השלישי

קטע 16 יכניס אותנו לשבוע האחרון עם ארבע עליות מתוכם שניים בדרגה 1. הזדמנות מצויינת לפרוץ קדימה בהרי הפירנאים. קטע 17 ימשיך בהרים עם ארבע פסגות שלוש מתוכם בדרגת קושי 1. יש לזכור שאחרי עלייה מגיעה הירידה וגם פה צריך להתנהל בחוכמה ובזהירות. היום הזה עם הנופים המדהימים יתן תמונה טובה על השלישיה שתרכב עד לניצחון. קטע 18 הוא היום האחרון בהרים. שלוש פסגות שניים מהן בדרגת הקושי הגבוהה ביותר. ביום הזה מפרידים את הגברים מהילדים, אם אין מוביל ברור בשלב זה מצפה לנו קרב ענקים על החולצה הצהובה. צפו לאלפי צופים לאורך העליות בהרים.

קטע 19 יהיה מישורי וזה היום של הספרינטרים שיתחרו על החולצה הירוקה. לקינוח נסיים ב Cahors, עיירה יפיפיה בין נהר הלוט עם גשרי אבן מרשימים. איזה צילומים מחכים לנו מהמסוק! העיירה המדהימה הזו היא גם מקום הולדתם של האפיפיור ג'ון ה-22 ולאון גמבטה מהפוליטיקאים הנודעים בצרפת ומי שעמד והכריז על הרפובליקה השלישית.

היום המכריע הגיע והתרגלנו כבר לתהפוכות ביום הזה. הכל מתנקז ל 40 ק"מ נגד השעון שבו החוסן המנטלי לא פחות חשוב מכמה דלק עוד נשאר ברגליים אחרי אלפי קילומטרים של רכיבה. ואם זה לא מספיק, השנה הוסיפו לנו שני עליות מתונות כולל אחת בסיום לאורך קילומטר וחצי בשיפוע ממוצע 8%. הרגליים ישרפו טוב טוב בסיום היום הזה שיסתיים ברוקמדור המדהימה שבנויה על צוק ואין להחמיץ ביקור בה! חלק מהרוכבים כנראה יתפללו למדונה השחורה שמחוללת ניסים ונמצאת שם.

טור דה פראנס יבוא לסיומו בקטע לפרוטוקול בלבד. באמצע השמפניה תיפתח והמוביל ילגום בהנאה עם חברי קבוצתו. קטע זה יצא אומנם מהארנה בלה דיפאנס, אך יעשה מסלול ארוך עד ההגעה לשדרות שאנז אליזה. בהקפה האחרונה נראה ספרינט אדיר עד לסיום לנסות להשיג ניצחון בקטע הסופר יוקרתי הזה.

תהנו!

בואו להכיר את שער הניצחון כמו שלא הכרתם מעולם!

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. ערן ריבקין

  הארוע המדהים בעולם יחד עם פריז דקאר

  1. ניר יבלונקה

   לגמרי

כתיבת תגובה

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. ערן ריבקין

  הארוע המדהים בעולם יחד עם פריז דקאר

  1. ניר יבלונקה

   לגמרי

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

https://www.paristhroughthelens.com/?p=7212