בית הקברות פאסי: פסטורליה ברובע 16 פריז

בית הקברות פאסי Passy Cemetery

בית הקברות פאסי (Cimetière de Passy)נפתח בשנת 1820 ברובע 16 של פריז. בתחילת המאה ה-19 נפוליאון מורה על פתיחת בתי קברות חדשים וגדולים שיחליפו את הישנים שהיו פזורים בעיר. בית הקברות הישן של פאסי היה נמצא לא הרחק ממוזיאון בלזאק בשטח של רחוב לקין(Rue Lekain) ונסגר בשנת 1802. פאסי הוא בית קברות קטן יחסית אבל נמצא במיקום מנצח. מגדל אייפל שעדיין לא היה קיים והטרוקדרו מרחק פסיעה ממנו, והאזור מוקף בתי אחוזה מרשימים ונדל"ן מהיקרים בעיר.

נחבא אל הכלים, קטן ואינטימי, מוצל ע"י עצי ערמונים עתיקים הוא ביתם האחרון של לא מעט מפורסמים. כשאנו באים לבית הקברות מצפה לנו כניסה מונומנטלית בסגנון אר דקו, שנוצרה על ידי האדריכל והמעצב הצרפתי רנה-פליקס ברגר(René Berger) בשנת 1934. כניסה מרשימה שמובילה אותך לגלות דמויות מפתיעות, חלקן מוכרות יותר וחלקן פחות.

ביתן הכניסה מעוטר בשלושה תבליטי תבנית של הפסל  Janthial, ועל קיר בית הקברות שפונה לכיכר טרוקדרו נמצאת אנדרטה לזכר החיילים הצרפתים שנפלו במלחמת העולם הראשונה, יצירתו של הפסל הנודע פול לנדובסקי ונחנכה ב1956. אז אם אתם מחפשים קצת שלווה, הרחק מהמולת טרוקדרו, בואו לביקור קטן בבית הקברות פאסי.

כאן, בין 2,600 הקברים, כולם מפורסמים מי יותר מי פחות, ו -290 עצים מ -15 מינים שונים, אמנים רבים עומדים זה לצד זה עם השמות הגדולים של האצולה, האוצר, התעשייה והפוליטיקה. אביא לכם בקצרה את חלקם, ועל מפורסמים אפרט יותר. בואו נתחיל!

1884 - 1858 Marie Bashkirtseff

מארי בשקירצף, ציירת ופסלת ממוצא רוסי, נקברה בשנת 1884 בבית העלמין של פאסי והיא בגיל 25 בלבד. הקבר המונומנטלי שלה, שנוצר על ידי אמיל בסטיאן-לפג', מייצג סטודיו של אמן בגודל טבעי. אמיל דרך אגב הוא אחיו הצעיר של ז'ול בסטיאן- לפג' המנטור וידידה הקרוב של מארי שנפטר ממחלה באותה שנה שבה מארי נפטרה. מארי הוכללה בתערוכה- נשים בפריז 1850-1900 שהתקיימה בשנת 2008. את ציורה "המפגש" ניתן לראות במוזיאון אורסי הנפלא ולהתרשם מהכישרון האדיר שנגדע ע"י שחפת בגיל 25 בלבד.

 בפנים קברה משוחזרת אווירת האטלייה בה עבדה מארי. אפילו  אחד מציוריה, "נשים קדושות לא גמורות", נמצא שם. מימין ומשמאל נראה פסל ראש של הוריה, מארי באבנין וקונסטנטין בשירקצף. מדהים! נעדר שם, פסל ראש של מארי בשקירצף, מפוסל על ידי רנה דה סן מרקו, האמן שכל כך העריץ את מארי. היום הפסל נמצא במוזיאון טוקיו לאומנות מערבית ביפן.

 חלונות זכוכית צבעוניים בקבר, גבוה מעל הציור של מארי, ולוח שיש על אחד הקירות החיצוניים עם פסוקים מאת אנדרה תיאורייט:

«הו, מארי, הו, שושן לבן, יופי קורן / שום דבר משלך להיות מחשיך בלילה מוצל / רוחך חיה, זיכרונך תוסס / והבושם האלמותי של הפרח נמצא כאן.

קברה של מארי הוכרז מונומנט היסטורי בצרפת.

בית הקברות, בית הקברות פאסי: פסטורליה ברובע 16 פריז
קברה של מארי בשקירצף בית קברות פאסי צילום: Martin Ottmann
בית הקברות, בית הקברות פאסי: פסטורליה ברובע 16 פריז
פנים קברה של מארי בשקירצף מקור: גוגל

נסיכת איראן ואסון הקונקורד

Leila Pahlavi 1970–2001

הקבר המתויר ביותר שאליו עולים לרגל, הוא של הנסיכה ליילה פהלווי בתם של השאה האיראני האחרון ואשתו השלישית פארה דיבה. ליילה שעזבה את איראן בגיל 9, חייה לסירוגין בארה"ב שם גם למדה ובפריז. ליילה נפטרה במלון בלונדון אחרי שנים של דיכאונות אנורקסיה אחרי שלקחה כמויות גדולות של כדורי שינה משולב בקוקאין. היא קבורה ביחד עם סבתא וקברה מטופח תמיד, זוכה לביקורים רבים של גולים ותיירים מאיראן.

Virginie Huguette Le Gouadec 1964 – 2000. אני אוהב לשוטט לחפש סיפורים מרתקים, כך מצאתי את קברה של וירג'יני. דיילת אוויר באייר פראנס, נספתה באסון התעופה הנורא על סיפון מטוס הקונקורד בטיסה 4590 ב25 יולי 2000.

בית הקברות, בית הקברות פאסי: פסטורליה ברובע 16 פריז
קברה של וירג'יני דיילת אוויר בקונקורד צילום: ניר יבלונקה
בית הקברות, בית הקברות פאסי: פסטורליה ברובע 16 פריז
הנסיכה ליילה פהלווי בית קברות פאסי צילום: ניר יבלונקה

התעשיין והנדבן

Ernest Cognacq-Jay 1839-1928

ארנסט קוניאק יזם ומולטי- מיליונר ביחד עם אשתו מארי-לואיז ז'יי Marie-Louise Jay1838-1925 הם המייסדים של בית הכולבו המפורסם La Samaritaine סמריטן (השומרוני). מאוחר יותר ייסדו את עמותת קוניאק ז'יי foundation Cognacq-Jay שמקימה בתי חולים,   בתי אבות , בתי מחסה לילדים ומרפאות . מי שרוצה להתרשם מעושרם ומאחוזת פאר של המאה ה19 ממליץ בחום לבקר מוזיאון קוניאק ז'יי בפריז שהיה ביתם, חוויה מיוחדת.

Marcel Dassault 1892-1986

מרסל דאסו נולד בשם מרסל בלוך. תעשיין שהקים את חברת דאסו יצרנית המטוסים הצרפתית שקיימת עד היום. דאסו התגורר באחוזת פאר שביקרתי בה לא מזמן והיום משמש כבית מכירות וספרייה- Artcurial. הבניין המפואר נמצא בשאנז אליזה פינת שדרת מונטאן. בבניין המפואר שצמוד אליו יושבת חברת מרסל דאסו. שימו לב לגדר ולשערים הזהים. בזמן הכיבוש הנאצי מרסל סירב לשתף פעולה ונשלח למחנה הריכוז בוכנוולד שם עונה קשות עד שחרורו. מרסל המיר את דתו לנצרות ב 1950.

Artcurial– 9 Rond-Point des Champs-Élysées Marcel-Dassault

פרט פיקנטי: דאסו למד הנדסת מנועים ביחד עם מיכאל גורביץ' מפתח המיג הרוסי.

בית הקברות, בית הקברות פאסי: פסטורליה ברובע 16 פריז
קברו של מרסל דאסו צילום: ניר יבלונקה
בית הקברות, בית הקברות פאסי: פסטורליה ברובע 16 פריז
קברה של פרל וויט בפאסי פריז מקור גוגל
בית הקברות, בית הקברות פאסי: פסטורליה ברובע 16 פריז
קברו של קלוד דביסי צילום: ניר יבלונקה

אייקונים תרבותיים בבית קברות פאסי

Edouard Manet 1832-1883

אדוארד מאנה מגדולי הציירים בדורו מי לא מכיר את "ארוחת צהריים על הדשא" או מוזיקה בגני טווילרי", "אולימפיה" ו"תחנת הרכבת"?.

Berthe Morisot 1841-1895

ברטה מוריסוט, ציירת מהגדולות בדורה ומציגה קבוע בסלון דה פרי במימון האקדמיה לאומנות יפה. גיסתו של מאנה.

Renée Vivien 1877-1909

רנה ויויאן, משוררת אנגליה שכתבה בצרפתית וחברה מוכרת בקהילה הלסבית בפריז. בתקופת הבל אפוק רנה חיה את חייה הקצרים במלואם. נפטרה בגיל 32 אחרי שגופה קרס מאלכוהול, סמים וניסיונות התאבדות. רנה התגוררה בשדרת פוש היוקרתית מס 23 בבניין הפנימי בשביל הפרטי. היא מונצחת בכיכר רנה ויויאן במארה Place Renée Vivien שם תוכלו לשבת בגינה הקטנה למנוחה ולהתפעל מציור הקיר הענק.

 1876-1972 Natalie Clifford Barney

משוררת, סופרת ומחזאית אמריקאית שעברה לפריז בגיל 24. נטלי ניהלה מערכת יחסים עם רנה ויויאן בנוסף לעוד עשרות רומנים עם נשים במהלך השנים. נטלי ניהלה סלון ספרות שבועי מפורסם בביתה ברחוב rue Jacob 20, שם התארחו אומנים וסופרים מצרפת והעולם. נטלי נפטרה בביתה בגיל 95.

Pearl White 18891938

שחקנית קולנוע אמריקאית שהחלה לשחק בסרטים אילמים. כהוקרה על פועלה' זכתה בכוכב על שמה בשדרת המפורסמים בהוליווד למרות שמעולם לא הייתה שם. פרל התאהבה בפריז וברובע מונפראנס האהוב על אנשי הבוהמה.פרל התגוררה בפאסי. בית הקברות פאסי ברובע 16 הוא ביתם של אורחים מכל העולם.

Julia Bartet 1854-1941

שחקנית תיאטרון מפורסמת בקומדי-פראנסז. כונתה "ברט האלוהית" בזכות כישרונה. פסל ראש שלה מוצב בקומדי-פראנסז. בעלת עיטור ליגיון-הכבוד.

אישים ואנקדות מרתקות בפאסי

Maurice Bellonte 1896-1984 חלוץ תעופה שזכה בהישגים רבים. ב1930 מוריס ושותפו דיודונה קוסטס היו הראשונים לטוס מפריז לניו-יורק ישירות ללא עצירה.

Dieudonné Costes 1892-1973  אחד הקברים המרשימים והיפים בפאסי שייך לטייס דיודונה קוסטס, שטס לראשונה ללא עצירה לניו יורק ביחד עם   מוריס בלונטה.

Hector Lefuel 1810-1880 הקטור לפואל היה ארכיטקט ששמו לא ידוע לרבים, אך את עבודתו כולם מכירים. הקטור עזר לסיים את בניית מוזיאון הלובר ושחזור פבליון דה פלור אחרי השריפה הגדולה ב1871.

Emmanuel de Las Cases 1766-1842, היה נאמנו של הקיסר נפוליאון ומי שהתלווה אליו בגלותו באי סנט-הלנה בתור מזכירו האישי. במהלך התקופה רשם את שיחותיו עם נפוליאון והעלה אותם על כתב   בספר Mémorial de Sainte-Hélène.

Ghislaine Dommanget 1900– 1991 שחקנית שנישאה בשנת 1946 ללואי השני נסיך מונקו שהיה בן 75. שרלוט בתו הלא חוקית של לואי תיקח את השלטון ותעביר אותו לבנה הנסיך רנייה. גיסליין נותרה עם תואר לא מחייב של אלמנה.

 Paul Landowski 1875–1961 פול לנדובסקי פסל ממוצא פולני. מגדולי הפסלים שהזכרנו אותו בפתיח, מוכר בעיקר בזכות פסל ישו בריו דה ז'נרו בברזיל, ועוד יצירות מופת שקצרה היריעה להביא את כולם. לנדובסקי מוזכר גם בכתבה שלי- otto klaus preis.

Jeanne Hugo 1869–1941 נכדתו של הסופר המהולל ויקטור הוגו.

מי עוד טמון בבית הקברות פאסי?

 Jacques Guerlain 1874 -1963 יצרן הבשים המפוסם של בית גרלן.

Fernandel 1971- 1903 פרננדל שחקן, בימאי וזמר צרפתי מפורסם.

(Bao Dai 1913 -ֹ1997 קיסר ויאטנם האחרון.

(1859 – 1943 Alexandre Millerand ראש ממשלה ונשיא צרפת.

(1872-1903) Marcel Renault  מייסד חברת רנו עם אחיו לואי ופרננד.

1824-1910) Emmanuel Frémiet מגדולי הפסלים את יצירתו ז'אן דארק לצד גני טווילרי כולכם מכירים.

1845-1924 Gabriel Fauré מלחין צרפתי מהגדולים בתקופתו יחד עם דביסי.

(1862-1918) Claude Debussy המלחין המפורסם ומי שאמרו עליו שהמציא שפה מוזיקלית חדשה.

1857–1944) Henriette Henriot הנרייטה הייתה שחקנית והמודלית החביבה על הצייר רנואר.

1829–1899 Antonio Guzmán Blanco נשיא ונצואלה 13 שנה במצטבר.

Rosemonde Gérard 1871- 1953 משוררת ומחזאית, אשתו של המשורר הנודע אדמונד רוסטנד שחיבר  את סירנו דה ברז'רק, ונכדתו של מרשל אטיין מוריס ראש ממשלת צרפת.

Hubert Givenchy 1927–2018 מעצב האופנה הנודע, מייסד בית האופנה ג'יבנשי. מי שהביא לעולם את השמלה השחורה הקטנה שלבשה המוזה שלו, אודרי הפבורן בסרט סברינה. למענה גם ייצר את הבושם הראשון שלו שאותו פרסמה L'Interdit-האסור.

Natalia Brasova (Natalia Sheremetyev-Romanov) 1880–1952 נטליה בורוסובה מאצולת רוסיה. נישאה בשלישית לדוכס הגדול מיכאל אלכסנדרוביץ' מרוסיה -בנו הצעיר של הקיסר אלכסנדר השלישי מבית רומנוב. מיכאל היה אחיו של הצאר האחרון ניקולאי. נטלי נפטרה חסרת כל בבית חולים בפריז. היא קבורה עם בנה ג'ורג שנהרג בתאונת דרכים.

בית הקברות, בית הקברות פאסי: פסטורליה ברובע 16 פריז
באו דאי הקיסר האחרון של ויאטנם צילום: ניר יבלונקה
בית הקברות, בית הקברות פאסי: פסטורליה ברובע 16 פריז
קברו של דיודונה קוסטס פאסי פריז צילום: ניר יבלונקה
בית הקברות, בית הקברות פאסי: פסטורליה ברובע 16 פריז
קברו של אדוארד מאנה צילום: ניר יבלונקה

נהניתם מהכתבה? בואו לחקור את בית הקברות סינט וינסנט

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email