לה סמריטן פריז: סיפורו של הכלבו היפה בעיר

אחרי אין ספור שנות שיפוצים ודחיות חנות הכלבו היפה בפריז לה סמריטן נפתח! היום נלמד להכיר אותה קצת יותר לעומק. מה מקור השם? מי הקים אותה? מי הבעלים היום ומה היא מציעה לנו. מתחילים

לה סמריטן פריז מה מקור השם?

הימים הם ימי שלטונו של מלך צרפת אנרי הרביעי. גשר פונט-נוף נבנה, ובצידו על גדת הסיין הוקמה משאבת מים ששאבה מים מהנהר לארמון הלובר וגני טווילרי. משאבה הידראולית זו הייתה הראשונה מסוגה בפריז. כאשר אני אומר משאבה אני לא מתכוון עם ידית אלא מבנה שמתנשא 3 קומות עם פעמון בראשו. המזרקה הושלמה בשנת 1608.

את חזית מבנה המשאבה שפונה לגשר עיטר פסל ברונזה מאת René Frémin שהראה לנו סצנה: ישוע ואישה שומרונית מסביב לבאר. אני אסביר: בבשורה על פי יוחנן פרק ד' ישוע בדרכו לגליל, עובר דרך השומרון ומגיע צמא ועייף לבאר יעקב. אישה שומרונית הגיעה לבאר לשאוב מים. בזמנים ההם בין שומרונים ליהודים אין אינטראקציה. ישו מבקש לשתות מים והאישה השומרונית  מסתכלת עליו בפליאה: איך יהודי מדבר עם שומרונית? האישה השומרונית הסכימה לשאוב מים לאחר שישוע ידע פרטים אישיים עליה והבינה שלפניה המשיח. בחזית היה גם משפט בלטינית: Fons hortorum, puteus aquarum vivium

בתרגום חופשי: מזרקת הגנים באר מים חיים. המשאבה עצמה נהרסה בשנת1813.

עוברים 50 שנה בערך, ארנסט קוניאק פותח באותו מקום בקשת השנייה דוכן לממכר בדים ומגבות. בגשר פונט-נף ישנם עשרה קשתות לאורכו מכל צד. בזמנו הרוכלים קיבלו אישור לפעול ולהקים דוכנים בתוך הקשתות בגשר אשר לא הכילו ספסלי ישיבה. העסק הלך לא רע אצל נשות פריז שהילכו להנאתן על הגשר.

לה סמריטן, לה סמריטן פריז: סיפורו של הכלבו היפה בעיר
משאבת לה סמריטן צמודה לגשר פונט נף פריז

הזוג ארנסט קוניאק ולואיז ג'יי

תאודור ארנסט קוניאק נולד בשנת 1839. בגיל 11 אביו נפטר וארנסט עוזב את הלימודים על מנת לעזור בפרנסת הבית. אחרי שעבד בלה רושל, בורדו ועוד מקומות הגיע לעיר הגדולה בגיל 15 מחפש עבודה. ב1856 הוא מתקבל לעבודה בחנות כלבו שם הוא גם יפגוש את אשתו לעתיד מארי-לואיז ג'יי, מוכרת בדלפק. כאשר ארנסט החליט להיות עצמאי בגיל 18 הוא פותח חנות קטנה ברחוב טורביגו אך העסק נכשל.

מארי-לואיז ג'יי נולדה בשנת 1838בצפון צרפת, אחת משמונה ילדים שנולדו לאב בנאי ואם עובדת אדמה. בגיל 16 היא נשלחת לעיר הגדולה לגור עם דודתה. מארי-לואיז מתקבלת לעבודה תחילה כמוכרת בחנות כלבו קטנה ובהמשך מוכרת  ראשית בבית הכלבו המודרני הראשון לה בון מארש.

בשנת 1870 ארנסט שוכר חדר אחורי בבית קפה ששכן בחזית בניין בפינת רחובות Monnaie ו Pont Neuf. את שמה של החנות הקטנה שתפתח בטח כבר ניחשתם- La Samaritaine השומרוני.

לה סמריטן, לה סמריטן פריז: סיפורו של הכלבו היפה בעיר
צילום שממחיש את ארבעת המבנים של לה סמריטן

תחילתו של לה סמירטן La Samaritaine

שנתיים מאוחר יותר בני הזוג מתחתנים. הזוג שוכר את כל החנות ומעסיק שתי עובדות. ארנסט ומארי לואיז היו אנשי עסקים מצליחים, לאט לאט רכשו עוד חנויות מסביב עד רחוב ריבולי. זהו בניין מס 1 שנפרש בין הרחובות פונט-נף, מונייה וריבולי.

ארנסט יפקיד בידי הארכיטקט הבלגי פרנץ ז'ורדין Frantz Jourdain את שיפוץ המבנה ב 1885. בשנת 1904 ארנסט מחליט להתרחב ולרכוש את בניין מס 2, זהו מבנה הארט נבו המרשים שאנו מכירים ושהוכרז מונומנט היסטורי. הפעם ז'ורדין מכין תכנית נועזת- בניית בניין עם מסגרת פלדה מחופה זכוכית בסגנון ארט נבו. בנו של הארכיטקט פרנסיס יופקד על החזית ואיתו בצוות הצייר אז'ן גראסט, אומן הברזל אדוארד שנק ויצרן הקרמיקה הנודע אלכסנדר ביגו. החזית תציג לוחות אבן לבה מזוגגות בצבעי אמייל פולי כרומטיים. הבנייה תסתיים ב1910.

החנות הראשונה תשופץ שוב ויוסיפו לה אלמנטים של ברזל וזכוכית שתתאים במראה לבניין 2. הרחבה לבניין מס 2 תעשה ע"י הארכיטקטים ז'ורדין ואנרי סובאז'  בשנים 26-28 אך בעיצוב מעודן יותר. זהו בניין מס 4.

חנות שלישית תבנה בשנים 1930-1933 בחלקת האדמה בין הרחובות פונט נף- ריבולי ובושר עי הארכיטקט אנרי סובאז'.

מה שפחות ידוע שהיה עוד בניין כלבו סמריטן שנבנה ב1917. הוא נבנה בכתובת  boulevard des Capucines25-29. חנות זו מכרה בגדי עלית והציגה את אוסף האומנות של בני הזוג מ 1925 עד העברתו למוזיאון על שמם ברובע המארה.

לה סמריטן, לה סמריטן פריז: סיפורו של הכלבו היפה בעיר
ארט דקו וארט נובו בכלבו לה סמריטן פריז

לה סמריטן נופל וקם מחדש

לה סמריטן היה כלבו מהפכני. יכולת למדוד את הבגדים במחלקה. מחירים קבועים רשומים על הבגדים. מחלקה לנשים, מחלקה לגברים ומחירים שווים לכל נפש שלא כמו היום.. אולם לאחר מותם של בני הזוג לא הצליח האחיין שירש את האימפריה ללכת בדרכם ולאט לאט העסק גסס.

בשנת 2001 קבוצת לואי ויטון רוכשת 55% מלה סמריטן ובשנת 2005 לה סמריטן סוגר את שעריו מטעמי בטיחות והפסדים כספיים. 2010 לואי ויטון משלימה את רכישת לה סמריטן.

לה סמריטן נכנס ל 15 שנות שיפוצים שגם הופסקו בשנים 2012-2015 עקב עתירות שונות. הבעלים החדשים קבוצת לואי ויטון השקיעו 750 מיליון אירו וחויבו לכלול בתוכנית גם דיור ציבורי. המבנה המרשים הוא בעצם ארבעה, מרחוב רציף הלובר ועד ריבולי כאשר בניין מס 2 הוכרז מונומנט היסטורי. סוכנות האדריכלות היפנית Sanaa נבחרה לעצב ולשחזר מחדש את המבנים האייקונים. צבעי האפור והצהוב נותנים כבוד לשמש הפריזאית ולגגות העיר. הצהוב ישלוט בחזית הבניין והפרחים יצבעו מחדש ביד אומן. לוחות הקרמיקה שזוגגו באמייל יישאו שוב בגאווה את שם החנות ומרכולתה.

האפור יכסה את קונסטרוקציית הברזל מנוקדת במסמרות פלדה, ותזכיר לנו את מגדל אייפל. כאשר ניכנס הדבר שיבלוט מייד הם המדרגות האייקוניות, רעיון שנלקח מבון מארש. תקרת הזכוכית מ1905 שופצה ובנויה מזכוכית מיוחדת שמתכהה באור שמש ישיר. חובה לעלות במדרגות, לעמוד במרפסת ולנסות להכיל את כל היופי הזה וכמובן לא לוותר גם על הפרסקו ששוחזר בקומה העליונה.

אוקטובר 2015 מעקות הברזל של המדרגות מפורקות ועוברות שיפוץ מקיף באטליה בדורדון. מארס 2019 המדרגות עצמן עוברות שיפוץ ו 270 מדרגות חדשות מעץ אלון יורכבו. המעקות מולחמות חזרה למקומן       ו 16,000 דפי זהב יצפו את העיטורים. החלק האחורי בניין מס 4 יכיל 97 דירות דיור ציבורי וכן מעון לילדים. מורשת מתאימה לפילנתרופיה שהזוג קוניאק- ג'יי קיימו כל חייהם כמו מחלקה נפרדת בכלבו ב 1916 למובטלים, מעון תינוקות ופעילות ספורט לעובדים ועוד.

בחלק האחורי בניין מס 4 ייעטף במה שהמקומיים מכנים "וילון אמבט מזכוכית", עיצוב שנוי במחלוקת. 

לה סמריטן, לה סמריטן פריז: סיפורו של הכלבו היפה בעיר
חניכת לה סמריטן בנוכחות הנשיא עמנואל מקרון

Cheval Blanc מלון הסוס הלבן

כמובן שכיום לה סמריטן מכיל חנויות יוקרה ואת כל המותגים הנכונים. תכשיטים, שעונים, תמרוקים ואופנה תמצאו פה את הכל. גם מספר מסעדות יהיו פזורות בין הקומות. אותי משך סניף של פטיסרי דלוואיו ודוכן שמציע כריכים עם קוויאר מבית Maison Prunier.

חזית כלבו סמריטן שהייתה למעשה בנייני מגורים נפרדים נהרסה ונבנתה מחדש ע"י אנרי סובאז' בסגנון ארט-דקו. כיום מבנה זה יכיל מלון מפואר- שאבל בלאן(הסוס הלבן). המלון יכיל 72 חדרים וסוויטות, ארבעה מסעדות, בר, וספא מפואר של בית דיור. על מסעדת השף אחראי שף ארנו דונקל ויד ימינו שיעשה לנו מתוק הוא שף פטיסרי מקסים פרדריק. אני משער שטרסת המלון תהיה מאוד מבוקשת עם הנוף הנפלא שהיא תציג לנו.

גולת הכותרת היא "הדירה" 1000 מטר מרובע שמכילים שבעה חדרי שינה עם חדרי רחצה צמודים, בריכה פרטית, חדר כושר, חדר אוכל, חמאם סאונה. שכחתי משהו? מי שמסתפק במועט.. יהנה מ"הסוויטה השקטה" 650 מטרים בריכה פרטית וארבעה חדרי שינה. בנות המין היפה יוכלו אחרי ביקור בספא של דיור לחדש את הלוק בסלון עיצוב שיער של Rossano Ferretti

המלון שעליו הופקדו הארכיטקט Edouard François ומעצב הפנים Peter Marino יפתח בספטמבר 2021.

המלצה: סיור מודרך באנגלית יוצא בכל יום שבת בשעה 14:00. אורך הסיור שעה וחצי ומחירו 15 אירו. להרשמה שלחו מייל visites.samaritaine@dfs.com

23 ביוני 2021 לה סמריטן פתח שוב את דלתותיו 151 שנה אחרי היווסדו. בנוכחים נשיא הרפובליקה עמנואל מקרון, ראשת עיריית פריז אן הידלגו, יו"ר קבוצת לואי ויטון ברנרד ארנו ואני בטוח שגם הזוג המיוחד ארנסט קוניאק ומארי-לואיז ג'יי הסתכלו מלמעלה מרוצים מהשיפוץ ומהמורשת שהשאירו לפריז.

לה סמריטן, לה סמריטן פריז: סיפורו של הכלבו היפה בעיר
המדרגות האייקוניות גג הזכוכית והפרסקו יחדיו

מקווה מאוד שנהניתם מכתבה זו וכמוני תרוצו לבקר בהזדמנות הראשונה בלה סמריטן. תודה

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email