מוזיאון לאדריכלות ומורשת בפריז- מסע היסטורי חצוב באבן

על מוזיאון האדריכלות והמורשת שמעתם? כולם מכירים את גני טרוקדרו ומגדל אייפל ורובנו השקפנו על המגדל ממעלה המדרגות והעלנו לרשתות החברתיות. הידעתם ששם גם נמצאת פנינה אמיתית שהיא מקום חובה לכל אוהבי פריז? מנהרת זמן שלוקחת אותנו מימי הביניים ועד לאדריכלות מודרנית, מנוטרדאם לריימס, שטרסבורג ומנזרי רפאים. בואו ניכנס למסע בזמן.

אז'ן עמנואל ויולה-לה-דוק

בשנת  1882נפתח מוזיאון לפיסול השוואתי, כן זה השם, ביוזמת האדריכל הנודע ויולה לה דוק שמוכר לנו מקתדרלת נוטרדאם. המיקום הנבחר הוא חלל בארמון טרוקדרו שנבנה עבור התערוכה האוניברסלית של  1878. הציבור הרחב יכל בפעם הראשונה להיכנס ולהכיר אדריכלות מימי הביניים. כיום המוזיאון הוא הממסד הלאומי היחיד שמוקדש כולו להיסטוריה של האדריכלות והמורשת המונומנטלית, מהתקופה הרומנסקית (המאה ה-12) ועד היום. מאז הקמתו, במחצית השנייה של המאה ה-19, ועד יומנו הדגש הוא היסטוריה ולקינוח עוד קצת היסטוריה אבל עכשווית.

בשנת 1937 המוזיאון מקבל את שמו הנוכחי- מוזיאון לאדריכלות ומורשת, ומקבל משכן משופץ, ארמון שאיו. הארמון הוקם עבור התערוכה הבינלאומית של אותה שנה, אז נוספה גם הגלריה השנייה של ציורי הקיר. בשנת 2007 לאחר שיפוץ יסודי שארך 10 שנים נוספה גלריה של אומנות עכשווית וכך אנו מקבלים גם את ימי הביניים וגם חלל דירה מודרני של קרבוזייה. כיום אנו מדברים על 20,000 מטרים רבועים של תצוגות עם אלפי פריטים מהגדול ועד הקטן. כיום Cité de l'architecture et du patrimoine מחולק לשלושה גלריות עיקריות-

  • יציקות- מכיל פורטלים, שערי כניסה, פסלים ועוד.
  • ציורי קיר- עותקים של ציורי קיר, ויטראז'ים צבעוניים.
  • אדריכלות מודרנית- מודלים, שרטוטים, מצרפת והעולם החל משנת 1850.
מוזיאון לאדריכלות ומורשת, מוזיאון לאדריכלות ומורשת בפריז- מסע היסטורי חצוב באבן
מוזיאון למורשת ואדריכלות בפריז- טימפנון מפואר צילום: ניר יבלונקה

מוזיאון לאדריכלות ומורשת פריז- מה אנו רואים?

ניכנס פנימה לחלל הגדול והמואר. מעל כל דלת טימפנון ענק, שריד משערי כניסה של כנסיות עתיקות. פסלי אבן מרשימים בגודלם לצד קטנים, עיטורים, צריחים אפילו מזרקה יש. ליד כל מוצג הסבר מהיכן הגיע ומתי נבנה. בנוסף דגמי גבס של מונומנטים שנהרסו, וכותרות עמודים. קחו את הזמן, התצוגות ענקיות ומכילות אלפי פריטים חלקם ענקיים חלקם קטנים ואתם עומדים מולם וחוקרים אותם בהנאה רבה. הנה כמה דוגמאות שאני אוהב:

  • שער הכניסה של כנסיית סנט פייר דה קרנאק בו נראה את ישו מוקף בשליחים.
  • עמוד המלאכים. משמש כעמוד המרכזי של המעבר הדרומי של בקתדרלת שטרסבורג.
  • מזרקת נפטון שנמצאת בפינה הצפון מערבית של כיכר סטניסלס ננסי. נפטון, אל הים במיתולוגיה הרומית, אוחז בקלשון ומשקיף על ילדים הרוכבים על דולפינים.
  • וכמובן האהוב עליי ביותר "באר משה". הפסלים של קלאוס סלוטר, המייצגים את משה וחמישה נביאים נוספים, ממוקמים על בסיס משושה במרכז אגן ונותרים הדמויות הריאליסטיות ביותר שנוצרו אי פעם על ידי פסל מימי הביניים.
מוזיאון לאדריכלות ומורשת, מוזיאון לאדריכלות ומורשת בפריז- מסע היסטורי חצוב באבן
באר משה במוזיאון לאדריכלות ומורשת צילום: ניר יבלונקה

קתדרלת נוטרדאם- הזדמנות יוצאת דופן

בלב האוספים הקבועים, המוזיאון עושה כבוד לנוטרדאם דה פריז. הזדמנות מיוחדת לראות ולחוות מקרוב את ההיסטוריה של הקתדרלה ואת הפרויקט לשיקום שלה. היסטוריה בת מאות שנים של האנדרטה המרכזית הזו בהיסטוריה של האדריכלות. יציקות של פסלים ודגמים מונומנטליים משחזרים את חיי הקתדרלה מבנייתה במאה ה-12 ועד תחילת המאה ה-19.

כאן תראו ותלמדו על צריח נוטרדאם, שתוכנן ונבנה על ידי האדריכל  אז'ן ויולה-לה-דוק והפסל אדולף ג'פרוי-דשאום. גם התרנגול הגאלי שצנח מטה מראש הצריח נמצא וכמוהו גם 16 פסלים שניצבו בין הקתדרלה לצריח וניצלו מהשריפה. 12 השליחים וארבעת האוונגליסטים מחברי הבשורות בדמותם של לוקאס(שור), מרקוס(אריה), יוחנן(נשר) ומתי עם כנפי מלאך. כולם יצירתו של המאסטר דשאום.

מוזיאון לאדריכלות ומורשת, מוזיאון לאדריכלות ומורשת בפריז- מסע היסטורי חצוב באבן
ארבעת האוונגליסטים מקתדרלת נוטרדאם פריז צילום: ניר יבלונקה

ציורי קיר וזכוכית צבעונית

כאן היופי נמצא למעלה. מפעל ייחודי באירופה, אוסף ציורי הקיר שהורכב משנת 1937 על ידי המנהל הראשון של המוזיאון למונומנטים הצרפתיים, פול דשאן. האוסף הייחודי מרחיב ומעשיר את גלריית היציקות, אוסף בעל ערך היסטורי וארכיאולוגי רב. כאן תמצאו בקנה מידה ובגודל של המקור, שחזור נאמן של יצירות מרכזיות של אמנות ציורי קיר צרפתית מהמאה ה-11 עד המאה ה-16. שני דוגמאות נפלאות שנמצאות כאן:

  • שחזור ארבע סצנות באולם הכניסה מכנסיית המנזר של סן-סאווין-סור-גרטמפה בווינה צרפת, ב-1937.
  • תקרת הכיפה של קתדרלת קאהור סנט אטיין (אתר על מסלולי סנטיאגו דה קומפוסטלה). תקרת הכיפה המעוטרת בציורי קיר מהמאה ה-14, המתארים את סקילתו של סטפן הקדוש (הקדוש המעונה הראשון).

בנוסף גלריה של 16חלונות ויטראז'. הם מייצגים את האבולוציה של אומנות הויטראז' מהמאה ה-12 ועד המאה ה-16. 

מוזיאון לאדריכלות ומורשת, מוזיאון לאדריכלות ומורשת בפריז- מסע היסטורי חצוב באבן
גלרית ציורי הקיר הנפלאה במוזיאון לאדריכלות ומורשת בפריז

אומנות מודרנית

אוסף האדריכלות המודרני והעכשווי של הגלריה, הוקם לקראת פתיחת המוזיאון המשופץ ב-2007. כאן נמצא מגוון של חומרים: אלמנטים בקנה מידה מלא עם דגמים ורישומים, צילומים וסרטים. כאן ימחישו לנו את האדריכלות ואת העיר מזווית הבניין כמו מהחוויה החיה. יחד עם ארכיון המרכז לארכיטקטורה עכשווית, גלריה זו מייצגת את אחד המשאבים ההיסטוריים החשובים ביותר המוקדשים לייצור צרפתי מהתקופה המודרנית. 300 דגמים ו900 רישומים מהמאה ה-19 ועד המאה ה-21 כולל גשרים, מגדלים, מחלפים, דירות מודרניות מהעידן המודרני. תוספת משלימה ומעניינת להתחלת הסיור בימי הביניים, תהנו.

מוזיאון לאדריכלות ומורשת- מידע שימושי

Cité de l'architecture et du patrimoine

כתובת: Pl. du Trocadéro    

שעות פתיחה: 11:00-19:00 מלבד יום שלישי וחגים.

דרכי הגעה: מטרו קו 6 קו 9 תחנה Trocadéro.

בקונסיירז'רי כבר ביקרתם?

כתיבת תגובה

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

https://www.paristhroughthelens.com/?p=11799