מוזיאון מרמוטאן מונה פריז- ביתם של האימפרסיוניסטים

Musée Marmottan Monet (מוזיאון מרמוטאן מונה)

הפעם אנו מבקרים במוזיאון שונה מהאחרים, אולי לא מאלו שחושבים לבקר בהם כאשר מגיעים אל פריז. מוזיאון מרמוטאן מונה אינו נמנה עם המפוארים, או הגדולים במוזיאוני פריז והוא אינו נמצא ברשימת האטרקציות התיירותיות הפופולריות, כאלו שמסמנים כ"חובת ביקור". אך לאוהבי קלוד מונה מכל העולם, המוזיאון בהחלט שווה ביקור ומומלץ מאד. שלל ציורי חבצלות המים ויצירות אמנות נוספות מוצגות במוזיאון הקטן והיפיפייה הזה.

אני מזמין אתכם להצטרף אליי, להכיר את הצייר ואת היצירות הנפלאות שצייר במהלך חייו.

מי היה קלוד מונה?

נעים מאד להכיר. קלוד מונה Claude Monet צייר צרפתי, נולד ב- 1840 ממייסדי הזרם האימפרסיוניסטי (זרם באמנות שהתאפיין בהתבוננות בטבע ויצר יצירות בהשראתו). המילה "אימפרסיוניזם" נגזרה משם ציורו של מונה "התרשמות, זריחה" Impression, Sunrise) 1872).

מונה, הידוע בהקפדתו על פרטים ומשיכות מכחול חופשיות ומשוחררות, נהג לצייר בעיקר נופים כפריים ועירוניים ואהב "לשחק" עם השתנות האור ומזג האוויר בציוריו הרבים, מתוך כוונה לבחון ולצייר את השתנות האור על הנוף בשעות שונות ביום ובעונות השנה, כמו למשל בסדרות הציורים: "ערמות השחת", "איכרים עובדים" ועוד. את ציוריו החל למכור מונה, עוד כנער, כאשר היה בן 15 בלבד ולאחר כמה שנים עבר לפריז ללמוד ציור באקדמיה, שם הלך והתפתח ופגש ציירים ואמנים אחרים אשר הפכו להיות חבריו הקרובים, כמו: קמיל פיסארו, אדגר דגה, פול סזאן, שגם ארגנו תערוכה משלהם בשנת 1874 בה הציגו כל אחד את יצירותיו לקהל המבקרים.

יצירותיו המוכרות יותר ואלו המוכרות פחות של מונה, נמכרות באירועי מכירות פומביות ברחבי העולם במיליונים רבים של דולרים, היצירה היקרה ביותר שלו "Meules" מסדרת "ערמות השחת", נמכרה במכירה פומבית בניו יורק ב-  110.7 מיליון דולר.

מוזיאון מרמוטאן מונה, מוזיאון מרמוטאן מונה פריז- ביתם של האימפרסיוניסטים
מבט מהחצר על מוזיאון מרמוטאן מונה פריז

מעט היסטוריה על מוזיאון מרמוטאן מונה

מוזיאון מרמוטאן מונה ממוקם ברובע ה- 16 בפריז, בואכה יער בולון, במבנה אשר שימש בעברו כבית העירייה בראשותו של ז'ול מרמוטאן (Jules Marmottan 1829-1883) שגם מימן את בנייתו. בנוסף לראש העיר, היה מרמוטאן בין היתר, משפטן ממולח, מנהל חברה לכריית פחם בצפון צרפת וגם, אספן אמנות נלהב שהתעניין ביצירות, ציורים וחפצי אמנות שונים בעיקר בתקופת ימי הביניים והרנסאנס. בנו של מרמוטאן, פול, אשר ירש את המבנה מאביו, הרחיב את אוספי האמנות של אביו, כולל אוספים משלו מסוף המאה ה- 18 ותחילת ה- 19 והוריש אותו לאחר מותו בשנת 1932 כולל שלל האוספים שבו, לאקדמיה לאמנויות יפות ובשנת 1934 נפתח לקהל המבקרים הרחב "מוזיאון מרמוטאן".

מוזיאון מרמוטאן? מוזיאון מרמוטאן מונה

את התוספת "מונה" קיבל המוזיאון בעקבות האוסף המפורסם של יצירותיו של קלוד מונה, אשר נתרם למוזיאון ע"י  בנו – מישל מונה, שהוריש את אוספו של אביו למוזיאון ובכך מנע את פיזורו. מישל יורשו היחיד של אביו, העביר בין היתר חפצים אישיים של האמן, כמו לוחות צבעים, מכתבים אותנטיים בכתב ידו של האמן, צילומים, רישומים ועוד, כמו גם תמונות של ציירים אשר היו קרובים יותר למונה, כמו ברת מוריזו, רנואר, סיסלי ועוד.

בשנת 1970 נחנך רשמית האולם שנבנה במיוחד במוזיאון על מנת שניתן יהיה להציג בו את תמונותיו ויצירותיו הנפלאות של מונה.

במשך השנים נתרמו אוספים נוספים של ציורים ותמונות למוזיאון, עד שהפך לגדול בעולם לציוריו של מונה.

הנה כמה מהיצירות המפורסמות של קלוד מונה: התרשמות–אימפרסיה–זריחת שמש 1872, תחנת סנט לזאר 1877,  קתדרלת רואן  1894, שושנות מים בג'ברני 1905.

עצרו, זה שוד!!!

גם סיפור בלשים קלאסי קרה כאן: בשנת 1985 נשדדו מהמוזיאון 9 ציורים, כאשר העקבות אחרי השודדים הובילו עד ליאקוזה (ארגון הפשע היפני הידוע לשמצה). בשנת 1990 מנהלי המוזיאון חשו הקלה עצומה כאשר נתגלו הציורים בקורסיקה והוחזרו שלמים (ובריאים) למוזיאון.

מוזיאון מרמוטאן מונה, מוזיאון מרמוטאן מונה פריז- ביתם של האימפרסיוניסטים
ציוריו של קלוד מונה במוזיאון מרמוטאן מונה

מה נראה במוזיאון מרמוטאן מונה?

כפי שצויין קודם, מוזיאון מרמוטאן מונה, אינו נחשב לגדול המוזיאונים בפריז  וגם לא מהנוצצים שבהם ובדיוק בגלל סיבה זו, ניתן לסייר בו תוך תחושת קרבה ואינטימיות שאין במוזיאונים הגדולים וליהנות מסיור מיוחד באווירה ביתית כמעט. בואו נסייר מעט:

  • בקומת הכניסה מתקיימות תערוכות מתחלפות של ציירים ואמנים אימפרסיונסטים כמו גוגן, מאטיס ואחרים.
  • קומה שלמה במוזיאון מוקדשת ליצירותיו של מונה בתחילת דרכו, כאשר במרכז הקומה ניצבים ציורי חבצלות המים (Les Nymphéas) בז'וורני- זוהי סדרה של 250 ציורי שמן המתארים את גן הפרחים שהיה לאמן בביתו. בשנת 2008 נמכרה אחת מהתמונות בסדרה במכירה פומבית בלונדון בסכום של 41 מיליון ליש"ט.
  • בקומה הראשונה נמצאים חדרי המגורים של ז'ול ופול מרמוטאן, על שלל הרהיטים ופריטי האמנות השונים.

מוזיאון מרמוטאן מונה, מחזיק ומציג את האוסף הגדול ביותר של ציוריו ופסליו של קלוד מונה, כאשר אמנים אחרים מהזרם האימפרסיוניסטי והפוסט-אימפרסיוניסטי מוצגים סביבו, כולל אוספים רבים פרי יצירתם, כמו גם, תערוכות קבועות ומתחלפות.

אוספים שונים.

במוזיאון מוצגים כמה וכמה אוספים, לפניכם כמה מהם:

  • אוסף כתבי יד של ז'ורז' וילדנשטיין, אשר נתרם למוזיאון בשנת 1980 ע"י בנו, דניאל, ובו למעלה מ- 100 פריטים הממחישים את אמנות האיור מתקופת ימי הביניים ועד לתקופת הרנסאנס, חלק מהעבודות שייכות לאמנים כמו ז'אן בורדישון, סאנו די פייטרו, ג'וליו קלוביו, ועוד.
  • אוסף תמונות, אקוורלים ופסלי ברונזה, מהמאה ה-19 וה-20, ובו עבודות של בודן, ברטון, קורו, גוגן, ואחרים. האוסף נתרם בשנת 1985 ע"י בתו של הצייר אנרי דואם.
  • אוספי ז'ול ופול מרמוטאן ובו יצירות של ציירים איטלקים, גרמנים ופלמיים מהמאה ה-13 וה-14 שטיחי קיר וויטראז'ים עתיקים. בנוסף, רהיטים וחפצי אמנות מתקופת הקיסרות הראשונה.
  • אוסף ברת מוריזו (וBerthe Morisot) שהיתה פורצת דרך בתנועת האימפרסיוניסטים שהיתה עולם הבלעדי של גברים ובו מעל 80 מיצירותיה.

וכמובן אוספים נוספים שתוכלו לראות במהלך הביקור במוזיאון.

מוזיאון מרמוטאן מונה, מוזיאון מרמוטאן מונה פריז- ביתם של האימפרסיוניסטים
מוזיאון מרמוטאן מונה מבט מבפנים

מונה לילדים "LES P'TITS MARMOTTAN"

כל כך חשוב ונעים להציג ולהכיר ילדים למוזיאונים בכלל ולמוזיאון מרמוטאן מונה בפרט. כאן יכולים הילדים להתרשם מכל האוספים והתערוכות השונות וכמובן לקחת חלק בסדנאות ייעודיות המותאמות לגילם ומתקיימות בדר"כ בכל שבת ראשונה בחודש, מיד לאחר סיור מודרך בן 45 דק'. (לבירור מועדים לסדנאות, מומלץ להיכנס לאתר המוזיאון)

בתום הסיור.

לאחר שראיתם את היצירות הנפלאות של האמנים הרבים במוזיאון, הגיע הזמן להיכנס אל חנות המוזיאון המציעה מבחר גדול במיוחד ספרי אמנות לילדים ולמבוגרים, יצירות אמנות של מונה, כמו גם כל הקטלוגים של התערוכות שהתקיימו בעבר במוזיאון וגם כאלו שמתקיימות כעת.

בנוסף, בחנות ניתן לרכוש מוצרים נלווים ומזכרות כמו חולצות, צעיפים, אקססוריז וחפצים שונים וגם תכשיטים יפיפיים בהשארתו של קלוד מונה.

את החפצים והיצירות השונות תוכלו לרכוש גם בחנות המקוונת של המוזיאון.

לסיכום

אז נכון שהעיר פריז נוצצת באופייה ומציעה למבקרים בה שלל אטרקציות נפלאות, אליהן מגיעים תיירים מכל רחבי תבל, אך ביקור במוזיאון מרמוטאן יכול להעניק לכם ערך מוסף, מפאת אופיו השקט והכל כך מיוחד. הוא אינו מרוחק ממרכז העיר וההגעה אליו נוחה מאד בכל אמצעי תחבורה הן הציבורית והן הפרטית ברכב שכור.

גם הילדים יכולים ליהנות מאד בסיור במוזיאון, תוך השתתפות בסיורים מודרכים המותאמים להם (חשוב לשתף אותם על הפעילויות ולאפשר להם לבחור את הסיור המועדף עליהם).

מבטיחים לכם חוויה קסומה ונעימה, מלאת חוויות והנאה צרופה לכם ולכל בני המשפחה.

 מומלץ בחום!

איך מגיעים?

מטרו: קו מס' 9 עד לתחנת לה מואט Métro La Muette. 

אוטובוס: לרשותכם, קו 22, ירידה ב- La Muette – Boulainvilliers.

קו 32, ירידה ב- Louis Boilly או Ranelagh קו 52 ירידה ב-  La Muette – Boulainvilliers.

קו 63 ירידה ב- Porte de La Muette.

נגישות והנגשה. מרבית החללים במוזיאון, מונגשים לאנשים בעלי מוגבלויות, כולל מעלית ייעודית למתניידים על כסאות גלגלים.

כרטיסים: על מנת ליהנות מהביקור במוזיאון מורמוטאן, על שלל התערוכות (הקבועות והמתחלפות) מומלץ לבדוק באתר טרם הגעה.

נהניתם מהכתבה? כנסו לקרוא על מוזיאון ז'אקאמר אנדרה

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email