מוזיאון קוניאק ז'ה פריז: פנינה לאוהבי אומנות ואדריכלות

מוזיאון קוניאק ז'ה פריז(Musee Cognacq Jay)-ברוכים הבאים לגן העדן של חובבי תקופת הבארוק והרוקוקו. ספויילר- אתם הולכים להתאהב עוד יותר! ולאוהבי האומנות שביניכם – הכינו עצמכם לחוויה מרגשת, אינטימית ומיוחדת ב"ביתם" של בני הזוג ואילי העסקים- ארנסט קוניאק ואשתו מארי-לואיז ז'ה.

הזוג קוניאק ז'ה

סיפורו של המוזיאון מתחיל בסוף המאה ה- 19 – ארנסט קוניאק, איש עסקים מכובד ומוכר, יזם בנשמתו, הקים את חנות הכלבו "לה סמריטן" (יחד עם אשתו מארי לואיז) שתוכננה ונבנתה בסגנון האר- דקו ונחשבת כיום ליצירת אמנות בפני עצמה.

אשתו של ארנסט- מארי לואיז ז'ה, היתה גם היא אשת עסקים ממולחת, אנינת טעם ועיצוב, עבדה בתחילת דרכה כמוכרת בכלבו "לה בון מרשה" המפורסמת. השניים מאמצים את שיטת "המחלקות" של "לה בון מרשה" ומרחיבים את "לה סמריטן" (Samaritaine ) לכדי רשת חנויות כלבו פופולארית ומצליחה ביותר עד היום ויש אומרים כי "לה סמריטן" נחשב אחד מבתי הכלבו היפים בעולם (שנפתח שוב לקהל הרחב לאחר כמעט 16 שנים בהם היה סגור).

ארנסט ומארי לואיז היו מוכרים, בנוסף לעסקיהם הרבים, גם כפילנטרופים פעילים במיוחד, שסייעו בזמן מלחמת העולם הראשונה, למשפחות שנפגעו וסבלו מקשיים רבים.

מוזיאון קוניאק ז'ה, נחשב למוזיאון לא גדול ובו אוספים פרטיים של ארנסט ומארי, שהיו ידועים כאספנים נלהבים. באוספים אלו ישנם ציורים ופסלים של אמנים שונים, כמו גם פריטי ריהוט עתיקים, שידות, קונסולות, וויטרינות, מנורות וחפצים דקורטיביים רבים אחרים.

מוזיאון קוניאק ז'ה, מוזיאון קוניאק ז'ה פריז: פנינה לאוהבי אומנות ואדריכלות
מוזיאון קוניאק ז'ה פריז מבט מהגינה לאוטל דונון

מוזיאון קוניאק ז'ה פריז

אוהבי עיר האורות המושבעים, ידעו לומר ל"פריזאי המתחיל" כי לא ניתן לכסות את כל המוזיאונים בעיר, לא ביום ולא בשבוע, שכן, ישנם רבים ונפלאים, מרהיבים האחד יותר מהשני, ומיוחדים- אחד יותר מהשני ובכל אחד מהם מוצגות תערוכות מתחלפות שפשוט אסור להחמיץ, גם אחרי ביקור במוזיאונים הגדולים ואלו שפחות, תמיד יהיה עוד אחד שלא תוכלו להרשות לעצמכם שלא לבקר בו, אחד מהמוזיאונים הללו הוא- מוזיאון קוניאק ז'ה (Musee Cognacq Jay) הנמצא בלב רובע המארה.

המוזיאון, הקרוי על שמו של ארנסט קוניאק, הינו למעשה אוסף האמנות הפרטי שלו ושל אשתו מארי ז'ה, אותו הורישו לעיריית פריז לאחר מותם.

תחילה אוסף האומנות של בני הזוג הוצג בסניף סמריטן דה לוקס(Samaritaine de Luxe) בכתובת 25-29, boulevard des Capucines. לאחר מותו ב1928 של ארנסט האוסף עבר בצוואתו לעיריית פריז והמוזיאון נחנך ע"י נשיא הרפובליקה גסטון דאמרג ביוני 1929. חנות הכלבו הפסיקה לפעול ב1981 ושנתיים מאוחר יותר המבנה נמכר והיה צורך למצוא בית חדש למוזיאון.

המבנה שנברר הוא Hôtel Donon, מבנה יפייפה מהמאה ה- 16 והוא מקיף חצר מלבנית. לאחר ששופץ בהתאמה למוזיאון, פתח את שעריו לקהל בשנת 1990.

מוזיאון קוניאק ז'ה, מוזיאון קוניאק ז'ה פריז: פנינה לאוהבי אומנות ואדריכלות
מוזיאון קוניאק ז'ה מבט מבפנים

Musee Cognacq Jay פנימה למוזיאון

ארנסט קוניאק ומארי ז'ה, רצו להציג את שפע היצירות, והאוספים באופן הראוי ולכן נדרש היה לשפץ את מלון דונון בהובלתו של האדריכל הראשי של פריז- ברנרד פונקרני.

אמנם יופיו של המבנה פוגש את המבקרים כבר מן החוץ, אך כניסה פנימה, תעביר בכם התרגשות אדירה למראה אדריכלות הפנים המרהיבה של החללים, החל מהתקרה ועד השטיחים והרצפה. המוזיאון כולו "מדבר" אמנות, בעיקר אמנות צרפתית מהמאה ה- 17 וה- 18, פריטים דקורטיביים, כלים מקרמיקה אירופאית קלאסית, לצד יצירות אמנות שונות ומרהיבות, תכשיטים, ציורים של אמנים כמו פרנסואה בושה, מוריס קוונטין דה לה טור, הוברת רוברט וכמובן רמברנדט (המייצג את המאה ה- 17 עם שני ציורים פרי מכחולו), סזאן, דגה ועוד רבים ונפלאים. הפסלים המוצגים במוזיאון הינם יצירותיהם של ז'אן אנטואן הודו, ז'אק פרנסואה ג'וזף סאלי ונוספים. הריהוט המוצג במוזיאון קוניאק משתלב בשלמות והרמוניה עיצובית יחד עם התמונות, הדיוקנאות, חפצי הנוי והדקורציה הרבים, המוצגים בין החללים השונים.

כאשר מטפסים אל הקומה השנייה של המוזיאון, ימתינו למבקרים ציוריו המרגשים של מאלה (Mallet) המתארים את החיים הבורגניים בימי לואי ה- 16 בפריז דאז. הרוח והאווירה של התקופה, מועברת באמצעות כלל החפצים והעיצוב הדקורטיבי של החלל, מה שמשאיר על קהל המבקרים אווירה מיוחדת עם ניחוח רומנטי של פעם.

מוזיאון קוניאק ז'ה, מוזיאון קוניאק ז'ה פריז: פנינה לאוהבי אומנות ואדריכלות
Musee Cognacq Jay והציורים הנפלאים

האוספים במוזיאון קוניאק

המוזיאון מציג בין שלל החדרים אוספים שונים ונפלאים מהתקופה כמו למשל:

  • אומנות דקורטיבית.
  • אמנות גרפית.
  • פריטי ריהוט.
  • מיניאטורות.
  • פסלים.

אלו מוצגים בארונות זכוכית, שולחנות תצוגה והעמדה עיצובית הרמונית, המייצרת את אווירת היוקרה המיוחדת במוזיאון.

תערוכות

תערוכות קבועות ומתחלפות מוצגות כאן, עליהן מומלץ להתעדכן טרם הגעה למוזיאון (אם ישנה תערוכה ספציפית בה מתעניינים המבקרים). בין התערוכות הפופולאריות שהוצגו כאן בעבר, ניתן היה לראות למשל:

  • תערוכת סוחרי הסדקית מהמאה ה- 18 בה הוצגו כמאה יצירות אמנות ומסמכים אותנטיים המדגישים את אווירת הנהנתנות והמותרות הפריזאית של כמה מהסוחרים המפורסמים ביותר של פריז שהיו גם סוחרי עתיקות בעצמם.
  • תערוכה נפלאה נוספת שהוצגה כאן , הא זו של "ילדי האורות" שהותאמה לילדים בגילאים 7-11 ומתארת באמצעות היצירות השונות את המקום של המשפחה, חינוך ומשחקים.
  • תערוכת "תה, קפה, או שוקולד?" היתה לאחת הפופולאריות מבין התערוכות שהוצגה במוזיאון ועסקה במשקאות האקזוטיים במאה ה- 18, אשר הפכו להיות חלק בלתי נפרד מחיי האצולה בצרפת בתערוכה הוצגו פריטים הקשורים בטקסי שתייה בקרב אנשי החברה הגבוהה כמו מערכות תה מפורצלן, כדים, מטחנות קפה, מגשים מעוצבים ומוצרי יוקרה אחרים, המוצגים כולם בוויטרינות גדולות לצד תמונות קיר המתארות סצנות של מסיבות תה ומפגשי שתיית קפה באירועי חברה ומפגשים שונים.
  • תערוכה מסקרנת מגיעה למוזיאון- אימפריית החושים- מבושה ועד גרוז. התערוכה מציגה את יצירותיהן של שניים מהאמנים הבולטים של המאה ה- 18 :

הצייר פרנסואה בושה- במלאת 250 שנה למותו, מוצגות יצירותיו החושניות והאירוטיות, שהיו תלויות בחדרי השינה של אנשי האצולה והעניקו אווירה חושנית לחדרי המיטות.

הצייר ז'אן בפטיסט גרוז- שהיה ידוע במיוחד כצייר דיוקנאות וחובב נלהב של סגנון הרוקוקו. יצירותיו – הרישומים והציורים-  מפוזרים בין החדרים המעוצבים ומקרינים אל קהל המבקרים את נקודת מבטו הייחודית של הצייר.

מוזיאון קוניאק ז'ה, מוזיאון קוניאק ז'ה פריז: פנינה לאוהבי אומנות ואדריכלות
Musee Cognacq Jay מציג תלבושות מרהיבות

עוד במוזיאון...

מוזיאון קוניאק ג'יי מציע מגוון רחב במיוחד של פעילויות לקהל המבקרים בנושאים שונים, תוך למידה והעשרה בליווי מרצים ואמנים, המתאימים לכל הגילאים ולכל המשפחה.

סיורים מודרכים לקבוצות, סדנאות רישום ופעילויות נוספות, עליהן ניתן להתעדכן באתר המוזיאון.

מוזיאון קוניאק ג'יי הוא מוזיאון מיוחד וייחודי והאוספים בו גדלים כל הזמן. החשיפה הכמעט אינטימית של חיי האצולה מהתקופה של המאה ה- 17 והמאה ה- 18 באמצעות החפצים, הציורים והפסלים מעבירה את רוח התקופה של החברה הצרפתית באופן חוויתי ובלתי נשכח!

נזכיר- הכניסה למוזיאון קוניאק- חופשית, מה שהופך את הביקור למשתלם עוד יותר, פנו לעצמכם בין שעה לשעתיים ביקור.

כתובת: ‪8 Rue Elzevir, 75003 Paris

פתיחת דלתות: אפריל 1929

ימים ושעות פתיחה: ימים ג' ועד א' בין 10:00-18:00 יום שני סגור.  24 במאי סגור.                              

בחגים ציבוריים – מומלץ להתעדכן באתר טרם הגעה.
הגישה לאוספי הקבע – חינם.

לאנשים בעלי מוגבלויות ולמלווה- כניסה חופשית לכל התערוכות (הקבועות והמתחלפות) עם הצגת תעודה.

מטרו : קו 1 תחנה Saint-Paul.  קו 8 תחנה Chemin Vert.

מעבר לאתר מוזיאון  קוניאק ז'ה

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email