סיפורו של ואצלב ניז'ינסקי רקדן הבלט ופטרושקה

היום אספר סיפור קצר על  ואצלב ניז'ינסקי vaslav nijinsky . מי היה ולמה אנו נכנסים לבית קברות מונמארטר בפריז לספר את סיפורו? מייד תדעו.

ואצלב ניז'ינסקי vaslav nijinsky

ברוכים הבאים לבית קברות מונמארטר. אנו פונים שמאלה לחלקה 22 ונעצרים מול קבר שעליו יושבת בובה.    לבובה קוראים פטרושקה והוא ידע פעם לדבר, לרקוד והופיעה על במות רבות. פטרושקה יושב לו פניו מהורהרות נשענות על ידו, מעניין על מה הוא חושב. אין ספק שזהו אחד הקברים היפים והמסקרנים במונמארטר והפסל  אולג באזייב הצליח לגלם את ואצלב בבובה.

ואצלב ניז'ינסקי, סיפורו של ואצלב ניז'ינסקי רקדן הבלט ופטרושקה
ואצלב ניז'ינסקי vaslav nijinsky בית קברות מונמארטר צילום: ניר יבלונקה

ניז'ינסקי גדול רקדני הבלט

ואצלב ניז'ינסקי nijinsky רוסי ממוצא פולני במקור, היה מגדולי רקדני הבלט בתחילת המאה. מי שנולד בקייב ב1889, כבש את בימות הבלט בתפקידים ראשיים באגם הברבורים, היפיפיה הנמה, שחרזדה, וכמובן  סיפורו של פטרושקה petrushka ועוד. יש כאלו שמחשיבים את ניז'ינסקי כאבי הבלט המודרני כשאחריו באים ברישניקוב ונורייב. ניז'ינסקי המחונן בנם של רקדנים למד בבית הספר לתיאטרון מרינסקי בסנט פטרסבורג. מוסד יוקרתי שבו למדו רק הטובים ביותר בעדיפות לבעלי קשרים גם.

ניז'ינסקי עוזב יחד עם הכוריאוגרף שלו פוקין לבלט של סרגיי דיאגילב (sergei diaghilev) בשנת 1909.      בגיל 19 בלבד, הוא קיבל כל מה שרצה והתפתח תחת בעל הלהקה הקשוח שאומנם פינק אותו, אך גם העביד אותו בפרך. דיאגילב דאג להחזיק אותו קרוב אליו ובתור מאהב גם לספק את צרכיו המיניים.

המחזה פטרושקה הוצג לראשונה בתאטרון שאטלה בפריז בתאריך 13-6-1911. בתפקיד הראשי כאמור ואצלאב ניז'ינסקי ובתפקיד הבלרינה – תמרה קרסווינה (tamara karsavina). ניז'ינסקי נכנס אלמוני אבל מעכשיו כל פריז ובהמשך בעולם ישאו את שמו של גדול הרקדנים.

ואצלב ניז'ינסקי, סיפורו של ואצלב ניז'ינסקי רקדן הבלט ופטרושקה
רומולה וואסלב ניז'ינסקי צילום: ספריית ארכיון הקונגרס ארה"ב

מלחמת העולם הראשונה וצ'ארלי צ'אפלין

ב1913 ואצלב נושא לאישה את רומולה דה-פולסקי, ולשניים נולדו במהלך השנים 2 בנות. הנישואין בהפתעה גרמו לסכסוך אוהבים עם בעל הלהקה ומאהבו, סרגיי דיאגילב. ואסלב עוזב את הלהקה, מנסה את כוחו לבד וממשיך בהופעות עוד מס' שנים, אך ללא אותה הצלחה.

בזמן מלחמת העולם הראשונה ואסלב בעל אזרחות רוסית נמצא במעצר בית בבודפשט במשך שנתיים! האם זהו טריגר להתפרצות המחלה? רק התערבות בדרגים דיפלומטיים גבוהים שחררו את ניז'ינסקי. התנאי, עליו לחזור לרקוד. במהלך סיבוב הופעות בארה"ב בשנת 1916 הוא פוגש על סט צילומים את אלילו צ'ארלי צ'אפלין, השחקן בעל השכר הגבוה ביותר בזמנו. בארכיון גנוז של צ'אפלין נמצא טיוטה לסרט על חייו של ניז'ינסקי, התסריט לא יראה אור.

עם חוסר ההצלחה באים התפרצויות זעם והתקפי שיגעון שמובילים בהמשך לסכיזופרניה. ואסלב מופיע בפעם האחרונה במונטבידאו אורוגואי ב 30-9-1917 בהופעה למען הצלב האדום עם פסנתרן צעיר בשם ארתור רובינשטיין. ההופעה לא הוסיפה כבוד לואסלב, שהיה מבולבל ולא רהוט. לאחר מכן ואסלב עובר עם אשתו לשוויץ לטפל במחלתו.

ואצלב ניז'ינסקי, סיפורו של ואצלב ניז'ינסקי רקדן הבלט ופטרושקה
צ'ארלי צ'אפלין וואסלב ניז'ינסקי על סט הסרט Easy Street

פטרושקה- הסוף

מ 1919 ואסלב נכנס ויוצא מבתי חולים פסיכיאטרים שונים שותק ממושכות. למרבה ההפתעה ניז'ינסקי מתעד הכל ביומן אישי, מסמך זה הוא פריט חובה מאוחר יותר לרופאים בתחום. פרופסור יוגן בלולר יפגוש אותו בבית הבראה ליד ציריך שוויץ. בלולר סיכם, "ברור שהאינטליגנציה הייתה טובה מאוד בעבר, עכשיו הוא סכיזופרן מבולבל עם התרגשות מאנית קלה". ניז'ינסקי היה רק בן 30 ומעולם לא התאושש.

ניז'ינסקי יכנס ויצא במשך 20 שנה ממוסדות פסיכיאטרים, גדולי המומחים טיפלו בו אך ללא הצלחה. 1947 המשפחה עוברת לאנגליה עד מותו של ואסלב בלונדון באפריל 1950 מאי ספיקת כליות.

בשנת 1953 הועברה גופתו של ואסלב לקבורה בפריז. וכך סיים את חייו בגיל 61 אחד מגדולי רקדני הבלט בכל הזמנים.

את פסלו של פטרושקה petrushka יצר הפסל אולג באזייב.

ואצלב ניז'ינסקי, סיפורו של ואצלב ניז'ינסקי רקדן הבלט ופטרושקה
Vaslav-Nijinsky-ואסלאב ניז'ינסקי רקדן הבלט

הכתבה עודכנה בחודש מרץ 2022

כתיבת תגובה

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים דואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

https://www.paristhroughthelens.com/?p=2873