סנט שאפל פריז-(Sainte-Chapelle) אובססיה של מלך אחד

ברוכים הבאים לסנט שאפל Sainte-Chapelle הקפלה המלכותית פריז. האם זוהי כנסייה? אפשר לקרוא לה כך, אך יותר מזה זהו מיזם גרנדיוזי שנולד מאובססיה דתית. אובססיה של איש אחד ושמו המלך לואי ה-9 אשר ינק את הקנאות הדתית מאמו וראה עצמו יורשם החוקי של מלכי ישראל. היום נצא למסע קטן בהיסטוריה שיתחיל באימפריה הרומאית ימשיך במלכי צרפת ויסתיים בפיענוח הוויטרז'ים המדהימים של סן שאפל. מתחילים

סנט שאפל- היסטוריה קצרה תחילה

אנחנו נמצאים באיל דה לה סיטה, מקום קטן אך בעל חשיבות היסטורית רבה בצרפת. עוד מימי האימפריה הרומאית שכן כאן מבצר-ארמון שכמובן שינה צורתו לאורך המאות הבאות. מלכי השושלת הקאפטינגית מצאו שם את משכנם, שיפצו והרחיבו את המקום. לואי השישי הקים קפלה ומגדל שמירה מבוצר חדש. לואי השביעי הוסיף מקום תפילה גדול היכן שנמצאים היום האולמות הגדולים של הקונסיירז'רי. המלך פיליפ השני המכונה פיליפ אוגוסט הקים שם ארכיון מלכותי, העביר את משרד האוצר והקים חצר מלכותית. גם ריצוף באבנים, חידוש מהפכני.. סבב את הרחובות מסביב לארמון. כיכר דופין שאנו כה אוהבים הייתה בזמנו נמצאת בשטח הארמון ושימשה כגינה הפרטית של המלך ובקצה היה גם בית מרחץ של המלך. עוד דבר קטן אחד שהמלך עשה זה יצירת תפקיד רשמי חדש- קונסיירז' בעברית שוער, שתפקידו ניהול בתי המשפט בדרגים נמוכים בארמון.

סנט שאפל, סנט שאפל פריז-(Sainte-Chapelle) אובססיה של מלך אחד
קפלת Sainte-Chapelle פריז בזמן ביקורו של המלך לואי ה-15 דומיין חופשי

בלאנש- האם הכל יכולה

לואי התשיעי היה בנם של לואי השמיני ובלאנש מקסטיליה, ועתיד להיות המלך החשוב ביותר מבחינת הכנסייה שגם תכריז עליו בעתיד כקדוש. כאשר המלך לואי השמיני הלך לעולמו מדיזנטריה בשנת 1226 בנו לואי היה בגיל 12. הילד הוכתר למלך בקתדרלת ריימס אך עד בגרותו אמו תשמש כעוצרת וכמנטורית וזה יבוא לידי ביטוי האמינו לי. בלאנש הספרדייה, קתולית אדוקה היא בתם של אלפונסו השמיני מלך קסטיליה ואלינור מאנגליה, נכדתה של אלינור מאקוויטניה שהייתה גם מלכת צרפת וגם מלכת אנגליה. סבתא של בלאנש- אלינור, היא זאת שתחליט שהיא מתאימה יותר מאחותה להינשא למלך צרפת לואי ה-8. בלאנש הגנה בחירוף נפש על מלכותו של לואי הקטן ויצרה בריתות שיחזקו זאת. לואי ה-9 היה חייב את ממלכתו לאימו ונשאר תחת השפעתה במשך כל חייה.

לואי ה-9

ב1234 לואי נשא לאישה את מרגרט (יותר נכון בלאנש לקחה לו לאישה), בתו הבכורה של רמון ברנגואר הרביעי, רוזן פרובנס. מלבד אדיקותה בדת של מרגרט שזה הדבר הראשון שבלאנש בדקה, גם טולוז והדרום יהיו בטוחות מבחינתה. בלאנש שלטה בבני הזוג ומיררה את חייהם, כך כאשר סילקה את לואי מחדר אשתו באמצע הלידה או כאשר וידאה שהשניים לא יבלו יחד במשך היום אלא רק כשזה נחוץ "בלילה". כאשר לואי היה בן 15 אימו סיימה את מסע הצלב האלביגני, מערכה בת 20 שנה בדרום צרפת שבה נרדפו ונהרגו "כופרים". בבגרותו יצא לואי ה-9 לשני מסעות צלב, השביעי והשמיני. במהלך המסע השביעי אפילו נשבה במצרים ושוחרר עבור כופר רב. משם יגיע המלך לחופי ארצנו בה ישהה במשך 4 שנים. את פסלו של לואי ה-9 תוכלו לראות בחצר כנסיית פטרוס הקדוש ביפו העתיקה שבנמלה נחת המלך הקדוש. במהלך מסע הצלב השמיני חלה המלך בדיזנטריה ומת ב25 באוגוסט 1270 באוהלו בטוניס.

בימי הביניים לשרידים של קדושים או חפציהם הייתה חשיבות עצומה שמתלווה גם לסיפורי ניסים ונפלאות. מכיוון שגופה אין, לכל מה שקשור לצליבת ישו היה ערך עצום כמובן. שמועות מפיה של סנט הלן, אימו של הקיסר קונסטנטין, אמרו ששרידים כאלו נמצאים בקונסטנטינופול בקפלה בארמון. בשנת 1237 הקיסר הלטיני האחרון ששלט מקונסטנטינופול, בולדווין השני היה בבעיית מזומנים וחיפש סבסוד. בולדווין היה מוכן למכור את כתר הקוצים, והקונה המאושר יהיה כמובן לואי ה-9. 135,000 ליברות הועברו לוונציאנים לכיסוי ההלווה שנתנו לבולדווין ושגם החזיקו בכתר כפיקדון.

סנט שאפל, סנט שאפל פריז-(Sainte-Chapelle) אובססיה של מלך אחד
סנט שאפל מבט מבחוץ עם בית המשפט מימין צילום: ניר יבלונקה

סנט שאפל פריז- כתר הקוצים

אוגוסט 1239 השריד עושה דרכו לצרפת ולואי הקדוש מתחיל לצום. השריד מגיע מחוץ לעיר סנס 80 ק"מ מפריז לחניית לילה, המלך ביחד עם אחיו רוברט מגיע יחף ראשו חשוף בכותונת פשוטה לפניו מונחת תיבת עץ. ארגז כסף נוסף מונח בפנים סגור בחותמות של קיסר קונסטנטינופול ושל הדוג'ה מוונציה, החותמות נשברות ובפנים בתוך מארז מוזהב היה מונח כתר הקוצים. המלך נשא תפילה כולו נרגש וצועד ברגל לעיר סנס ביחד עם הכתר לשמחת התושבים. שמונה ימים ארך המסע לפריז, תושבים רבים נהרו לאורכו לראות את השריד החשוב ביותר אולי לנצרות. בימה הוצבה מחוץ לפריז, המונים הגיעו כמובן לעבור על פני הכתר. לואי, כותונת לבנה פשוטה לגופו צועד יחף עם הכתר עד קתדרלת נוטר דם שם שוכנה. פריז משתווה בחשיבותה לרומא וירושלים, לואי ה-9 הופך כמעט לאל בעצמו.

ב1241 בולדווין השני מוכר ללואי ה-9 עוד שרידים כגון הצלב עליו ישו נצלב, ספוג שנמהל בשתייה והוצע לישו, ומסמרי הברזל שנעצו את ישו לצלב, כידון שננעץ בישו ואת התכריכים בהם ישו נעטף. גם ראשיהם של ג'ון המטביל, סנט קלמנט וסנט בלייז היו ברשימת השרידים. סה"כ היו ברשותו של המלך 22 שרידים בשנת 1242. בינתיים צריך גם היכן לאחסן אותם ולשם כך נבנתה תיבת כסף מהודרת שעלתה סכום פעוט של 100,000 ליברות.

קפלת סנט שאפל Sainte-Chapelle

עכשיו כשיש שרידים צריך למצוא להם בית הולם. אמנם קפלה כבר הייתה, סנט ניקולא שמה, אך כמובן היה צריך משהוא חדש ומפואר יותר. העבודות על הקפלה החלו כנראה ב1242ונחנכו 6 שנים מאוחר יותר ב 25 אפריל 1248. בסנט שאפל הוכתרו גם שתי מלכות, מארי, אשתו השנייה של פיליפ השלישי(הנועז) ביוני 1275 ושל  ז'אן, אשתו השלישית של שארל הרביעי(היפה) במאי 1326. בשנת 1485 שיפוצים נערכו בכנסייה כולל רוזטה חדשה בסגנון גותי שאותה אנו רואים גם כיום. ביולי 1630 שריפה פורצת ומכלה את גג העץ ואת מגדל הכנסייה(נשמע מוכר?). בעקבות שריפה נוספת במתחם בשנת 1776 נהרס מבנה ארמון הצדק הצמוד לכנסייה ונבנה מחדש בשנת 1783.

בשנת 1787 החגיגה נגמרה כאשר המלך לואי ה-16 מורה על "השעיה" של הפעילות עד לסגירה בנובמבר 1790. בזמן המהפכה הצרפתית השרידים פונו לסן דני, המגדל הופל והפעמונים נמכרו וסממני מלוכה הוסרו אולם המבנה עצמו ניצל גם בזכות שהתכנסו בו אנשי המהפכה. לאחר מכן תאמינו או לא הפך המקום למחסן קמח ולאחר מכן ארכיון של ארמון הצדק ב1802-3. כיום כנסיית סנט שאפל כפי שאנו מכירים היא תוצאה של שחזור שהתבצע בשנים 1836-1863. הייתה התלבטות בין שני סגנונות בנייה, נאו קלאסי וימי הביניים. ההתלבטות נגמרה כאשר ויקטור הוגו פרסם את ספרו הגיבן מנוטרדאם, ברוכים הבאים לימי הביניים.

הארכיטקט ז'אן בטיסט לאסוס לוקח את הארכיטקט פליקס דובן (Félix Duban1798-1870) כמפקח ראשי ולו אנו חבים מה שאנו רואים כיום. ארכיטקט צעיר ושמו ויולה לה דוק יצטרף כמפקח שני ואת הניסיון שיצבור פה אנו נראה יותר מאוחר בקתדרלת נוטר-דם. 

סנט שאפל, סנט שאפל פריז-(Sainte-Chapelle) אובססיה של מלך אחד
הקפלה התחתונה עם פסלו של לואי ה-9 בסנט שאפל צילום: ניר יבלונקה

סנט שאפל מה אנו רואים

לכנסייה שני מפלסים, התחתון הוקדש לבתולה מרי ושימש את אנשי חצר המלוכה. העליון הוקדש לצלב הקדוש ושימש את משפחת המלוכה לטקסים ופגישות. מבחוץ הקפלה נראית 'רזה' וזה בגלל שאין לה קורות תמיכות דואות מבחוץ(ראו קתדרלת נוטר דם). הכנסייה נתמכת ע"י 16 קורות עבות מסביב, ובפנים עמודים עליהם קמרונות צלעות שתומכות בגג משופע ממנו יוצא צריח מחודד. המדרגות שהובילו מבחוץ היישר למפלס השני ונבנו בתקופת לואי ה-5 ניזוקו בשרפה של 1630 ונהרסו בשחזור ע"י לאסוס. בשער הכניסה לקפלה התחתונה נראה את פסל מרים וישו התינוק, בטימפנום נראה את הכתרת הבתולה כאשר מלאך מניח כתר על ראשה.

הקפלה העליונה 33 מטר גובהה וכ-11 מטר רוחבה. החלל הפנימי מתנשא לגובה 20.5 מטר. שני צבעים שולטים בחלל, התקרות בכחול משובץ בפלור דה ליס (פרחי שושן) זהובים מסמלים את צרפת. הצבע האדום החזק שצבועים בו עמודים וקישוטים מסמלים את קסטיל ספרד, מולדתה של בלאנש אמו הדומיננטית של המלך לואי ה-9. מבחינים בסמל הטירה בעמודים הצבועים באדום?

השער שממנו נכנס לואי ה-9 ישר ממגוריו מאוד מעניין. באמצע על עמוד כמובן דמותו של ישו, מחזיק בכדור הארץ, נושא תפילה. למעלה בטימפנום(קשת) הנושא הוא יום הדין. ישו יושב מראה את פצעי הצליבה בכפות ידיו ורגליו, מוקף שני מלאכים שנושאים את כלי הצליבה. משמאל נראה את כתר הקוצים, מימין נראה את הצלב והמסמרים. בצדדים המרוחקים הבתולה מרי משמאל וסיינט ג'ון מימין כורעים ברך, מתחננים בפני ישו לרחם על הממתינים לדין. במשקוף הארכי-מלאך מיכאל עם מאזני צדק, שוקל את הנשמות ובצד השטן מנסה לרמות. מצדדיו דמויות יוצאות מקברן, מי לגן עדן ומי לגיהינום? מי שבצד שמאל שפר גורלו, מי שמימין ניחשתם לאן הוא הולך. אבל זה לא נגמר פה, הסתכלו למטה צד ימין על שני הריבועים העליונים. כן זוהי תיבת נח, משמאל החיות עולות לסיפון, מימין התיבה שטה בים! מתחת נראה את ספר בראשית, חווה טווה צמר ואדם חופר באדמה, בריבוע השני אדם וחווה ובנם. שימו לב לשורה התחתונה כל ריבוע שני סמלים, פלור דה ליס וטירה, סמלם של הפטרונים לואי ה-9 ובלאנש מקסטיל. עכשיו טיפ קטן, הסתכלו בעמוד האמצעי אבל מצד שמאל. אתם תראו את ה' בורא את חווה מצלעו של אדם. מדהים!

גג סנט שאפל

אני רוצה להתעכב טיפה על הגג לפני שנכנס. ראשית נראה בקצה את פסלו של סן מישל פניו לכיוון קתדרלת נוטר-דם. מסביב לחרוט נמצאים 12 השליחים עם כלי עבודתם. בעלי עין חדה או עדשת זום במצלמה שיעמדו ברחבת בית המשפט יבחינו בכמה מהם. משמאל אני מזהה את שמעון הקנאי מחזיק במסור. למה מסור? אולי כי הוא נוסר לשניים בפרס..לידו ברתולומי הקדוש אוחז בסכין ביד אחת ואת עורו ביד השנייה. הסיבה? בגלל שעורו נפשט ממנו כאשר הוצא להורג בארמניה. לידו סיינט ג'יימס אוחז אלה מצופה ברזל שגם שימשה בורסקאים וגם למילוי מיזרונים. באמצע החרוט מלאכים, חלקם תוקעים בחצוצרה, חלקם נושאים כלים ממותו של ישו. החרוט שאנו רואים כיום הוא החמישי במספר יצירתו של הפסל ג'ופרוי דשאום שגם הכין לנו את הפסלים וגם את שערי הכניסה. 

Sainte-Chapelle בואו נכנס פנימה

עכשיו אנו נכנסים לגולת הכותרת: הקפלה העליונה והוויטרז'ים המדהימים שלה. כמובן שהם מספרים לנו סיפור ונרחיב עליהם בהמשך, תחילה נבין מעט מה אנו רואים. עם נעמוד במרכז מאחורינו נראה את הרוזטה ששופצה והיא אחת היפות בעולם. שער כניסה, מעליו בטימפנום נראה את ישו יושב מסביבו מלאכים, חלקם מחזיקים נרות, האחרים מנופפים בקטורת. בצד בתוך העיגולים נמצאים הנביאים ישעיהו וירמיהו. על היצירה אחראי הצייר לואי שטיינהל (Louis Steinhei 1814-1885)

מסביבנו פסלי 12 השליחים על עמודים כולם משוחזרים. שישה מקוריים תמצאו במוזיאון קלוני, שלושה מהם במצב מעולה. האחרים לא ניצלו מידי המהפכה לכן כל הפסלים שאנו רואים היום הם שחזורים. נעמוד עם הפנים קדימה, בצדדים שני גומחות גדולות בצד שמאל ישב בעבר המלך לואי ה-9 ומימין אמו בלאנש מקסטיל. נסתכל לחזית נראה את אזור המקהלה. במבט מקרוב נראה בקצה הקשת שני מלאכים מחזיקים את כתר הקוצים, כאשר מעל בגלריה נמצא המזבח עליו הונחו השרידים הקדושים. למזבח הגיעו דרך שני גרמי מדרגות ספירליות בצדדים. מסביב הראש מסתחרר מיופים של הוויטרז'ים הנהדרים, אז מה הם מספרים לנו? בואו אתן לכם טעימה קטנה.

סנט שאפל, סנט שאפל פריז-(Sainte-Chapelle) אובססיה של מלך אחד
הוויטראז'ים המרהיבים בסנט שאפל פריז צילום: ניר יבלונקה

הוויטרז'ים של סנט שאפל

 15.4 גובהם אין מי שלא מתפעל מיופיים. כמובן שלא קל לזהות את הציורים לכן אביא על כל חלון סקירה קצרה. בתוך הקפלה נמצאים לוחות הסבר על הוויטרז'ים ומומלץ להשתמש בהם. החלונות מספרים לנו סיפור שאותו אנו קוראים משמאל לימין, מלמטה למעלה, מבראשית ועד ההיסטוריה של השרידים הקדושים. רובם סיפורים אמיתיים חלקם מעורבבים במדע בדיוני.. הוויטרז'ים מחולקים ל-15 אזורים שמתחילים מצד שמאל כאשר אנו בדלת הכניסה מעלינו הרוזטה.

 • ספר בראשית

כאן נראה איך הכל התחיל, בריאת הרקיע, הים, הארץ והצומח. בריאת אדם וחווה, עץ הדעת, הפיתוי והגירוש מגן עדן. אלוהים נותן בגדים לאדם וחווה, מנוחת קיין והבל, רצח הבל. בניית תיבת נח וכניסת החיות, אלוהים מצווה על לוט לצאת לסדום. חורבן סדום, שרה מציגה את התינוק יצחק לאברהם, מות שרה, אברהם מגרש את הגר, עקדת יצחק. חלום יעקב, יעקב נלחם עם המלאך, יוסף נמכר ע"י אחיו, יוסף מציג את אביו ואחיו בפני פרעה, חלומות פרעה ועוד ועוד. בעיגול הגדול בקצה יעקב ובניו מגיעים למצרים.

 • ספר שמות

בריבוע הראשון למטה משמאל משה מתגלה בנהר,ריבוע ליד משפחת פרעה לוקחת את משה. ריבוע ליד ימוץ משה ובימני משה עוזב את ארמון פרעה. עוד נראה בוויטרז' את משה יושב ליד הבאר, בנות יתרו מגיעות לבאר, משה באוהל יתרו, חתונת משה וציפורה. הסנה הבוער, משה חולץ סנדליו, משה מדבר עם אלוהים, משה מקבל את המוט. משה ואהרון במצרים, המוט הופך לנחש, מכת צפרדעים, חושך, ארבה ואנשי פרעה צמאים. פסח, יציאת מצרים, חציית ים סוף, משה מכה בסלע ומוציא מים, עגל הזהב, משה שובר את לוחות הברית, ארון הברית, יעקב ובניו בדרך למצרים, נישואי יוסף.

 • מספרים

בשורה התחתונה משה מקשיב לאלוהים המדבר אליו במשכן, משה ואהרון אוספים את העם, הכתרת נסיך שבט?  משה עושה מפקד אוכלוסין, משה מצווה על גירוש הטמאים, מנחות, אהרון ומשה מקדשים את הלווים. הובלת ארון הברית, משה אוסף את 12 השבטים ולוקח את המוטות, שליחת המרגלים, חזרת המרגלים עם אשכול. אלהים ממנה את אלעזר ליורשו של אהרון אביו, מרים אחותו של משה חולה ומתה. מות אהרון, בלעם החמור והמלאך, ניצחון ישראל על מדיין. בעיגול הגדול בקצה אלוהים מברך את ארון הברית.

יהושע, שמשון הגיבור ומי מופיע בעץ של ג'סי

 • ספר דברים(יהושע, רות ובועז)

בשורה הראשונה משמאל לימין  אלוהים מדבר למשה, חקיקת חוקים, שמירת ים השבת, משה על ההר אלוהים מראה לו את הארץ המובטחת. מעל נראה את איסור מתן עדות שקר, משה מוסר את ההנהגה ליהושע, משה מכניס את ספר החוקים לארון, אלוהים מברך את הארון

אלהים מצווה על יהושע לחצות את הירדן, המרגלים ביריחו, עם ישראל חוצה את הירדן עם הארון, נפילת יריחו. יהושוע כותב את תולדות העם, קבורתו של יהושע. למעלה בחלון הימני רות וערפה המואבים.  בעיגול הימני נעמי מדברת עם כלותיה, קציר שדה בועז. רות שוכבת לרגלי בועז, בועז, רות ובנם עובד, סעודת כלה.

 • שופטים(גדעון, יפת ושמשון)

בשורה התחתונה אהוד תוקע בחצוצרה וקורא לאנשים לשאת נשק. תבוסת המואבים. דבורה שופטת את העם מתחת לעץ הדקל. מות סיסרא. בהמשך מתואר גם יפת מנצח את העמונים, קורבן בתו של יפת.

קשה להבחין אבל ארבעת הריבועים העליונים מצד ימין מתארים את שמשון מפיל את מקדש דגון. ארבעת הריבועים מימין נראה את דלילה גוזרת את מחלפותיו של שמשון ואת שמשון העיוור מסובב את אבן הריחיים. עוד נראה את המלאך מודיע על הולדת שמשון. שמשון מנצח את האריה, שמשון מביס את הפלישתים עם לחי חמור. 

 • ישעיהו/ העץ של ג'סי

מה זה העץ של ג'סי ? אילן היוחסין של ישו כאשר כל הדמויות עולות לאורכו של עץ. למשל נראה מלמטה בריבוע המרכזי את ישו ישן. מעליו דוד המלך ובריבוע השלישי את שלמה המלך מסביב דמויות של נביאים. עוד אפשר לראות שם גם את הכתרת שלמה בעמוד השמאלי ניתן לראותאת  חזון ישעיהו, ישעיהו מנוסר וישעיהו עם פחם לוהט על השפתיים..

סנט שאפל, סנט שאפל פריז-(Sainte-Chapelle) אובססיה של מלך אחד
תכנית הוויטראז'ים של sainte chapelle והרוזטה. מתחילים משמאל לימין

מי היה טוביאס?

 • יוחנן הקדוש האוונגליסט/ וילדותו של ישו

העמוד הימני מספר את סיפורו של יוחנן הקדוש מלמטה כאשר הובל לפני דומיטיאנוס דרך כתיבת הבשורה ועד מותו. העמוד השמאלי מתאר את ילדותו של ישו. בריבוע הראשון הבתולה מובלת אל המקדש ע"י הוריה. הבשורה, הולדת ישו, ברית מילה של ישו, הורדוס מצווה על טבח התמימים. 

 • התשוקה של ישו

כאן נראה בשורה התחתונה ארבעה מלאכים נושאים את כלי הצליבה: הצלב, כתר הקוצים, מסמרים והחנית. בהמשך ישו בפני הורדוס, ישו נושא את הצלב, הצליבה, כתר הקוצים על הראש, קניית התכריכים. ישוע מופיע בפני מגדלנה.

 • חייו של יוחנן המטביל/ דניאל

כאן הצד השמאלי מוקדש לזכריה והימיני לדניאל. אנשים מתפללים וממתינים לצאתו של זכריה מבית המקדש. זכריה נהייה אילם בבית המקדש, לידתו של יוחנן המטביל, ברית מילה ליוחנן המטביל, משתה הורדוס וריקוד סלומה. עריפת ראשו של יוחנן הקדוש.

בחלק של דניאל נראה את חורבן ירושלים. דנאל מתפלל מותקף ע"י קנאים, השמדת חכמי בבל, נבוכדנצר רואה עץ גדול בחלום, מותו של בלתזר, דניאל מושלך לאריות, חזון דניאל.

 • יחזקאל

יחזקאל שבוי בבל, המלך יהויכין בכלא, חזון ארבע החיות והמרכבה יחזקאל חזון העצמות היבשות, חזון הכרובים בבית המקדש, מלאך מודד את בית המקדש, יחזקאל משתטח בפני ה'.

 • ירמיהו/ טוביאס

ה' מקדש את ירמיהו מרחם אימו ה' נותן את הספר לירמיהו. המלך צדקיהו מצווה לכלוא את ירמיהו, ברוך קורא לעם את נבואות ירמיהו, ה' מודיע שישמיד את ישראל בחרב, מלך מביט בעיר הבוערת.

ספר טוביה נכתב בסביבות שנת 350 לפנה"ס והוא מעשיה קסומה שהשתמרה בנצרות. נראה ציפורים שהטילו את הלשלשת שלהן על עיניו של טובי (אביו של טוביה). המלאך רפאל שומר על טוביה. טוביה תופס את הדג ומסיר את הלב, הכבד והמרה. טוביה מתחתן עם שרה שהשד הקנאי כישף אותה ואילמן אותה 7 פעמים בליל הכלולות. המשרתת נכנסת לחדר הכלולות לבדוק עם טוביה חי..

יהודית ואסתר

 • יהודית/איוב

כאן נראה את נבוכדנצר נותן פקודות להולופרנס(שר הצבא). הולופרנס הולך לכבוש עמים שונים. יהודית מדברת עם הזקנים. יהודית יוצאת מהעיר, יהודית נתפסת, יהןדית רוחצת במזרקה, מותו של הולופרנס, יהודית מראה את ראשו הכרות. טבח האשורים, האפיפיור משבח את יהודית. העם מתאבל על מותה של יהודית.

בהמשך ומימין העמוד מוקדש לאיוב כולל איוב ובניו, איוב מפותה ע"י השטן ולמעלה בחלון הגדול גורל צאצאיו של איוב.

 • אסתר

הסיפור שלנו נפתח במשתה אחשוורוש שערך לתושבי שושן(הריבועים התחתונים). ברבעה שבצד ימין נראה את אחשוורוש מזמן את המלכה ושתי ואת החכמים לפני המלך. עוד בסיפור נערות מובאות בפני המלך, אסתר ומרדכי, הכתרת אסתר המלכה. המן הרשע הופך למלך, מרדכי מסרב להשתחוות להמן. בהמשך משתה אסתר ותליית המן. מרתק לא?

 • מלכים

סיפור מעורב מעניין מאוד שמתחיל כמובן משמאל לימין מלמטה למעלה. בריבוע הראשון פנינה, אמו של שמואל לפי הנצרות בניגוד לחנה ביהדות ואן הנביאה. הצגת שאול במקדש, ארון הברית ליד פסל דגון. שאול מלך ישראל המאוחדת הראשון. יונתן ודוד בכפר, דוד מנגן בנבל מול שאול. דוד מכה את גוליית בקלע. שאול מתכנן להרוג את דוד, שאול נותן את בתו מיכל לדוד. נישואי דוד ובת שבע. שוב מנסים להרוג את דוד. בת שבע באמבטיה, קבורת דוד. המלאך מבקר את אליהו במדבר, אליהו מדבר עם אלישע, סקילה של נבות, איזבל נטרפת ע"י כלבים. משפט שלמה, שריפת בית המקדש. העיגול הגדול המרכזי למעלה והעיגולים מסביבו מוקדשים לשלמה המלך.

 • ההיסטוריה של השרידים

החלון האחרון בסדרה מספר את סיפור השרידים הקדושים. בשורה התחתונה נראה את קונסטנטין מורה לסנט הלן לנסוע לירושלים, כניסת סנט הלן לירושלים, סנט הלנה מפקפקת, היהודים מסכימים לא לענות. בהמשך מציגים להלנה שרידים והבאתם לקונסטנטינופול. ח'וסרו השני מלך פרס כובש את ירושלים ולוקח את השרידים, הרקליוס(הקיסר הביזנטי) מנצח את ח'וסרו וחוזר לירושלים עם הצלב. לואי ה-9 מורה להביא את השרידים, השרידים בוונציה, השרידים מובאים לצרפת. לואי ורוברט נושאים את השרידים לסנס, כתר הקוצים מוצג, כתר הקוצים מגיע לפריז. לואי ה-9 קונה עוד שרידים, לואי ה-9 מורה על בניית סנט שאפל, הקדשת סנט שאפל. בעיגול הגדול בקצה נראה את כתר הקוצים על המזבח.

סנט שאפל, סנט שאפל פריז-(Sainte-Chapelle) אובססיה של מלך אחד
הרוזטה המשופצת של קפלת סנט שאפל פריז צילום: ניר יבלונקה

הרוזטה המערבית של סנט שאפל

לאחר 7 שנות שיפוצים קפדניים מתגלה לנו יצירת מופת, הרוזטה(חלון שושנה עגול וגדול). את הרוזטה ששמה האפוקליפסה(חזון יוחנן) אנו קוראים מהעין המרכזית וששת העיגולים סביבה. לאחר מכן יש לנו 6 אזורים מרכזיים בצורת מניפה ובתוכם 15 עלים קטנים. בעיגול המרכזי יוחנן הקדוש מסביבו 7 נרות שמסמלות את 7 הכנסיות של אסיה. מסביב ה' יושב על כיסא מחזיק בספר סגור של שבע החותמות. הספר ניתן לכבש, הכבש לוקח את הספר, הזקנים משתחווים ומלאכים שרים הלל לכבש.. פתיחת החותמות כאשר בפתיחת 4 החותמת הראשונות  יוצאים ארבעת הפרשים, המסמלים – על פי המסורת הנוצרית  מגפה, מלחמה, רעב ומוות.

בחמישי הנשמות ממתינות לתחיית המתים, בשישי האדמה מזדעזעת, ובשביעי המלאך מורה לג'ון(יוחנן) למסור את שבעת השופרות לשבעת המלאכים. בהמשך הדרקון מופיע ומייקל הקדוש הורג אותו. נראה את הכבש בהר ציון, מלאך מכריז על הבשורה, מלאך מכריז על נפילת בבל האחר נושא בכוס את זעם ה'. שבע הקערות של זעמו של האל, המציינות שבע פורענויות שהאל ימטיר על הארץ החוטאת; ולבסוף נראה את ירושלים השמימית.

סיכום ומידע שימושי

כאן מסתיים סיפורנו הלא קצר על סנט שאפל. מקווה שנהניתם מתוספת הפרשנות שלי לוויטרז'ים ולרוזטה ושמצאתם כאן ידע שיעשיר אתכם לקראת הנסיעה הבאה לפריז וביקור בקפלה, תודה.

saint chapelle

להזמנת כרטיס כניסה לחצו כאן

שעות פתיחה אפריל-ספטמבר: 09:00-19:00 מאוקטובר עד שעה 17:00

מחיר כרטיס 11.5 אירו. עד גיל 18 ובעלי מוגבלות+מלווה הכניסה חינם.

מטרו: קו 4 תחנה Cité 

במוזיאון ד'אורסיי כבר ביקרתם?

כתיבת תגובה

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים דואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

https://www.paristhroughthelens.com/?p=11388