פרנסואה הנביק והבניין הראשון בפריז מבטון מזוין

היום נדבר על בטון מזוין, כן בדיוק כך. ועל הבטון נוסיף בניין אר דקו שרובכם עוברים לידו אבל לא טרחתם להרים את הראש. הבניין שאנו מדברים עליו נמצא ברחוב דנטון1 ממש ליד מזרקת סן מישל המפורסמת לפני שנכנסים לרחוב סן אנדרה דה ארט בדרכנו לסן ז'רמן. אז בואו נכיר את פרנסואה הנביק ופועלו.

פרנסואה הנביק François Hennebique

פרנסואה הנביק (François Hennebique1842-1921) בנו של סוחר היה מהנדס צרפתי. את דרכו החל כבנאי שעסק גם בשיקום כנסיות עתיקות. בשנת 1867 הוא פותח בבריסל חברה לבנייה ושם הוא גם לומד על שיטה חדשה- בטון מזויין שהציג ג'וזף מונייה. מונייה (Joseph Monier), שהיה בכלל גנן חיפש חומר חדש לבניית אדניות פרחים שלרוב עשויים מעץ או חימר. מונייה מתחיל להשתמש בבטון אך גם זה נשבר, את הבטון ייצוק על רשת ברזל והשאר היסטוריה כמו שאומרים. הנביק ראה את הפטנט החדש בתערוכה האוניברסלית של שנת 1867ובמהרה אימץ אותו וגם הוא מוציא פטנט למבנה שעשוי בטון מזויין. בטון מחוזק במסגרות פלדה או רשתות ברזל שמעניקות חוזק ופתחו אפשרויות בנייה רבות. ב1879 נבנה בית ראשון בשיטה החדשה דווקא בבלגיה ולאחר ההצלחה החברה הקטנה שמנתה 5 עובדים גדלה ל25 עם המעבר לפריז. אך זה לא נעצר כאן, סניפים חדשים נפתחים גם מעבר לים, והחברה העסיקה עשרות סוכנים בצורת זכיינות.

פרנסואה הנביק, פרנסואה הנביק והבניין הראשון בפריז מבטון מזוין
The Hennebique Building בניין הבטון הראשון בפריז צילום: ניר יבלונקה

The Hennebique building

עכשיו אנו בדרך לרובע הלטיני, חולפים על פני מזרקת סן מישל המפורסמת. קצת אחרי המזרקה אנו עוצרים ברחוב דנטון 1 ומרימים את הראש. לא הרבה שמים לב לבניין הזה וחבל, במיוחד עכשיו אחרי ששופץ ונוקה. כאן קנה הנביק חלקת אדמה גדולה בצורת משולש ועליה יבנה את מטה החברה. הבניין המדהים הזה נבנה בסגנון האר נובו עם אלמנטים דקורטיביים, חיפויים כאשר כיום הצבע הלבן מדגיש אותם. בולט לעיין עיטורי הקרמיקה והפסיפסים של הקרמיקאי המפורסם של אותה תקופה, אלכסנדר ביגו (Alexandre Bigot).

תוסיפו חלונות קשת מסורתיים עם פרופיל מעוקל, וקיבלתם את המבנים היפים בפריז. בעבר כמו היום היה קשה לנחש שמאחורי הציפוי המחקה את האבן שהבניין בנוי כולו מבטון מזוין. לבניין הנפלא אחראי האדריכל אדואר ארנו (Edouard Arnaud) שהעבודות עליו החלו בשנת 1879 והסתיים בשנת 1901. כאמור הבניין ברחוב דנטון 1 נחשב לבניין הראשון בפריז שעשוי מבטון מזויין.

פרנסואה הנביק, פרנסואה הנביק והבניין הראשון בפריז מבטון מזוין
רחוב דנטון 1 שנבנה ע"י פרנסואה הנביק צילום: ניר יבלונקה

סיכום ומידע שימושי

לאחר 150,000 פרויקטים ברחבי העולם חברת הנביק תיסגר בשנת 1967. גם ביתו הפרטי של פרנסואה הנביק שנמצא ב Bourg-la-Reine עשוי בטון מזוין. הבית הוכרז מונומנט היסטורי בעיקר בזכות המגדל המוזר שלו.    מי שימשיך ברחוב דנטון יגלה עוד בניין יפה במס' 3 שגם זכה בפרסים על חזיתו המיוחדת עם הלבנים האדומות. במס' 5 גרה בעבר לא אחרת מאשר הרקדנית המפורסמת איזדורה דנקן שהזיקה שם גם בדירה וגם בסטודיו. שימו לב לעיטור מעל דלת מס' 8.

דרך אגב, מכירים את מגדל הפעמון בכיכר סן מרקו בונציה? ברור. אז אחרי שהמגדל התמוטט ב14 ביולי 1902 ג'ובאני פורצ'דו המהנזס השתמש בשיטת הנביק לבניית המגדל החדש.

כתובת: Hennebique building 1 rue Danton

מטרו: קו 4/10 תחנה Odéon.

קו 4 תחנה Saint-Michel – Notre-Dame.

פרנסואה הנביק, פרנסואה הנביק והבניין הראשון בפריז מבטון מזוין
חלון עם עיטורי קרמיקה בצידו עם הכיתוב הנביק צילום: ניר יבלונקה

נהניתם מהכתבה? אולי יעניין אתכם לבקר ברחוב פרטי ומעניין.

כתיבת תגובה

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים דואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

https://www.paristhroughthelens.com/?p=11854