Cité Malesherbes- הרחוב הפרטי עם הבית הצבעוני

Cité Malesherbes

באחד מסיורי בעיר ברובע התשיעי התחלתי כהרגלי לשוטט מחוץ למוכר. האף שלי משך אותי ימינה בשדרת קלישי וכך הגעתי לאחד מאותם רחובות קטנים פרטיים וסגורים שמו- סיטה מלזרב Cité Malesherbes. הרחובות הפרטיים האלו שמסתתרים מאחורי שער נעול תמיד סיקרנו אותי ובמהלך השנים הצלחתי לפענח ולהיכנס לכמה מהם לגלות את סודם. הרחוב הספציפי הזה קשור בעקיפין גם לכתבה אחרת שלי על גני לוקסמבורג מייד נבין. אז בואו נפתח את השער וניכנס.

תחילה נכיר את שם הסמטה- מלזרב. היא נקראת על שמו של גיום למויניון דה מלזרב Lamoignon-Malesherbes, מדינאי ועורך דין ששימש כסנגורו של המלך לואי ה-16 במהלך משפטו. כידוע ההגנה לא עזרה למלך ובסופו גם לא לסניגור שגם הוא היה קורבנה של הגיליוטינה ב22 לאפריל 1794. פסלו של מלזרב הוא אחד משבעה שניצבים בתוך הסנאט הצרפתי בארמון לוקסמבורג. בעבר לפני פתיחת הרחוב עמד כאן ביתו של מלזרב.

Cité Malesherbes, Cité Malesherbes- הרחוב הפרטי עם הבית הצבעוני
Cité Malesherbes מספר 11 ביתו של הצייר ג'ובילט צילום: ניר יבלונקה

רחוב קטן וצבעוני ברובע התשיעי

עכשיו בואו נתחיל לגלות מה יש ברחוב הקטן והמקסים Cité Malesherbes שמתחבא מאחורי שער ברזל.

מספר 3 הפתעה ראשונה טומן הרחוב לאוהבי הזמר ג'וני האלידיי. בתאריך 15 ביוני 1943 במרפאה במספר 3 נולד ז'אן פיליפ סמט שמו האמיתי של הזמר. גם הזמרת פרנסואז הרדי נולדה כאן 17 ינואר 1944.

מספר 11 תופס את העין בצבעוניותו הוא בניין   שנבנה בשנת 1856ע"י האדריכל אנטול ג'אל, עבור הצייר פייר ז'ול ג'וליבט. חזית הבניין מקושטת באריחי קרמיקה מצוירים של סצנות מהתנ"ך והברית החדשה. במקור אריחי הקרמיקה שיצר ג'וליבט היו מיועדים לכנסיית סן וינסנט דה פול שם הוצבו בחזית הכניסה בשנת 1844חלקם מאוחר יותר. הציורים היו נועזים מדי לטעם הכנסייה ומיוחד העירום המלא של אדם וחווה שהוסר ב1861. ג'וליבט דווקא אהב את הרעיון והכין דומים לקשט את חזית ביתו. רצה הגורל ולפני מספר שנים 2011 עם נדייק, הושבו האריחים המקוריים לחזית כנסיית דה פול ונוכל להתרשם מהם כיום.

שימו לב לששת הסצנות על חזית הבית- הסעודה האחרונה, הטבלת ישו, הולדתו של ישו, יצירת חווה, אדם וחווה, גירוש אדם וחווה מגן עדן. תמצאו אותם סצנות בדיוק רק בגדול בחזית הכנסייה!

Cité Malesherbes, Cité Malesherbes- הרחוב הפרטי עם הבית הצבעוני
סיטה מלזרב מס 16 חזית מעניינת צילום: ניר יבלונקה

מס 12 בשנת 1936 ישבה פה אגודת הפועלים הבינלאומית אשר תהפוך למפלגה הסוציאליסטית ב1969. משנת 1998 מאכלס הבית את אגודת ז'אן ז'ורס והארכיון הסוציאליסטי.

מס 16 שימו לב לקומה העליונה של בית זה. שני קורות עץ בחזית, חור עגול בתקרה וקיר אחורי מעוגל בצבע ירוק.

מספר 17 L’hôtel Amoudru. בניין עתיק זה חזיתו מעוגלת, ובצידו האחד שני תבליטים של ראשי נשים פונות זו אל זו ראשי אריות מקשטים אותו בנוסף למגדל צמוד מאחור.

דרך אגב לכו מאחור לרחוב ויקטור מאס (Victor Massé) מס 12. פה הייתה הכניסה לקברט השני בשם המפורסם "החתול השחור" של הבעלים רודולף סאליס שהיה מחובר עם מס 9 Cité Malesherbes.

Cité Malesherbes, Cité Malesherbes- הרחוב הפרטי עם הבית הצבעוני
Cité Malesherbes מספר 17 L’hôtel Amoudru צילום: ניר יבלונקה

לסיכום

הרובע התשיעי מלא הפתעות, רחובות קסומים ולא מוכרים ופינות חמד. תמיד מצאו זמן לשוטט ללא שום סיבה ברחובות הקטנים, מי יודע מה תגלו? מקווה שנהניתם מהכתבה.

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email