hotel des italiens-credit lyonnais

היום נבקר בניין מיוחד ויוצא דופן ושמו Hotel Des Italiens -Credit Lyonnais. למרות שהוא נמצא ברובע השני צמוד לתחנת מטרו, פסאג' ואזור שוקק חיים בפריז לא הרבה מתעקבים עליו ומרימים את הראש. אני הרמתי את הראש התרשמתי והיום אביא לכם את סיפורו.

כתבה מעודכנת אוקטובר 2022.

Hotel Des Italiens סניף בנק

כאמור אנו נמצאים ברובע השני של פריז. המיקום: שדרת 4 בספטמבר צמוד לתחנת המטרו באותו שם. פשוט עמדו והרימו את הראש, אי אפשר לפספס את הבניין הלבן. בשנת 1863 אנרי ז'רמן מייסד בעיר ליון את בנק credit lyonnais. בפריז נרכש שטח של 1,590 מ'ר שהכיל אחוזה ישנה שתיהרס ובשטחה יבנה מטה הבנק. שטח האדמה המלבני נמצא בין הרחובות שדרת איטליה, גרמונט, שואזל וארבעה בספטמבר. בשנת 1876 העבודות יחלו בניצוחו של הארכיטקט ההולנדי דה בויאן william van der boijen וייחנך בשנת 1878 ע" לאון גמבטה, מנהל ועדת התקציב של האספה הלאומית באותה תקופה(לימים ראש הממשלה). העבודות עצמם הסתיימו רק בשנת 1883 ובסופם הפך הבניין לסניף הראשי של הבנק. 

הבניין נבנה בסגנון האוסמאני ונועד (והצליח) להרשים לקוחות ומשקיעים. המבנה תוכנן גם שבעתיד ניתן יהיה להסב אותו לחנות כלבו במקרה של פשיטת רגל. סניף קרדיט ליון יסגר בשנת 2010 עם מעבר למטה חדש.

hotel des italiens, hotel des italiens-credit lyonnais
Hotel Des Italiens מבט משדרת Italiens צילום: ניר יבלונקה

Credit Lyonnais מי אמר מוזיאון הלובר?

עמדו והתבוננו בבניין משדרת איטליה, החזית והשעון עוצבו בהשראת חזית pavillon de l'horloge במוזיאון הלובר. את החזית המפוארת סיתת הפסל camille lefevre, כאשר באמצע 4 דמויות דמויות נשים. מלבד יופיים של הפסלים, תפקידם לתמוך במבנה במקום עמודים רגילים. ובינם שעון מפואר. מעל בפדימנט נראה אלגוריה להלוואות ומסחר מצד ימין ואת הנהרות רון וסיין מצד שמאל. פשוט נפלא!

הידעת? הבניין היה כה פופולארי שהבנק סיפק אישורי ביקור למקום!

כאשר נכנס פנימה למבואה וזה אפשרי, נראה פסל אריה גדול שהוא סמלו של הבנק בצד, ובפנים חלון זכוכית גדול. מאחורי החלון נוכל לראות גרם מדרגות כפול בהשראת טירת שמבור, לא פחות. מעל המדרגות נמצאת כיפת זכוכית מאירה אותם בטבעיות. פנימה איננו יכולים להיכנס, בכל זאת זה מקום פרטי שמאובטח. אם היינו יכולים בהחלט היינו מתפעמים משני האולמות הגדולים שמוארים מגג הזכוכית בגובה 30 מטרים ומחלונות בקצה כל בניין חלונות בגובה 21 מטרים שסדנת גוסטב אייפל, כן זה מהמגדל.. יצרה עבור המקום. לצערנו עבודות המתכת של אייפל בקומת הכניסה לא שרדו את השיפוצים שנערכו. ב 1913 הארכיטקט victor Laloux הרחיב את הבניין עד רחוב Quatre-Septembre שחזיתו המפוארת נקראת בניין centorial.  

hotel des italiens, hotel des italiens-credit lyonnais
le centorial paris מבט מרחוב ארבעה בספטמבר צילום: ניר יבלונקה

השריפה הגדולה במאי 1996

בנק ליון היה גם הראשון שהנחיל מה שאנו קוראים לו כיום מרחב פתוח- open space, הלקוחות שנכנסו ראו באולם הראשי את הפקידים ללא הפרדה. באולם פוזרו מנורות גז, וברצפה שובצו אריחי זכוכית, דבר שהרשים מאוד את הלקוחות. הבניין גם היה מהראשונים להתחבר חלקית לחשמל, במיוחד בחדר הכספות במרתף שם נשות העיר האמידות היו באות למשוך מהכספות את תכשיטי הפאר לפני שנכנסו לאופרה ולהפקידם חזרה בסיום האופרה!

ב30 בינואר 1918 פצצה גרמנית נפלה בצד הבניין ברחוב שואזל פינת ארבעה בספטמבר ואת החורים אפשר לראות עד היום ויש שלט שמנציח זאת. ב1957 הבניין עבר שיפוץ מקיף והאולם המרכזי שנבנה ע"י אייפל נהרס. במאי 1996 פרצה שריפה גדולה שכילתה שני שליש מהבניין. השריפה כובתה אחרי 19 שעות בעזרת 600 כבאים, מזכיר לכם איזה שריפה ב2019? אחרי השריפה חלקו הגדול של הבניין נמכר ל AIG תמורת 1.3 מיליארד אירו. הבניין חולק לשני אזורים עיקריים, החלק ההיסטורי hotel des italiens נשאר בידי LCL.  החלק המרכזי שנפגע קשות ושופץ נקרא כיום centorial, ושלט חדש החליף את LCL.  הקשת הנהדרת והמפוסלת בחזית רחוב ארבעה בספטמבר שוחזרה ב 2008.

hotel des italiens, hotel des italiens-credit lyonnais
גרם המדרגות הכפול כמו בטירת שמבור בבנק ליון צילום: ניר יבלונקה

כמה אנקדוטות

 • 30 בינואר 1918 פצצה גרמנית נופלת לצד הבניין.
 • 14 במאי 1976 ז'אק שיין יו"ר הבנק נרצח בפתחו.
 • ינואר 2013 התקיימה כאן תצוגת אופנה של המעצבת דונטלה ורסצ'ה.
 • מרץ 2015 התקיימה כאן תצוגת אופנה של המעצבת ויויאן ווסטווד.

מידע שימושי

Crédit Lyonnais headquarter

כתובת: 19 Bd des Italiens

le Centorial 

כתובת: 18 Rue du 4 septembre 

מטרו: קו 3 תחנה Quatre-Septembre

המבנה הזה גם מופיע במסלול הפסאז'ים ברובע השני.

הערה- ניתן להיכנס לאולם הכניסה של בנק credit lyonnais ולראות את האריה סמלו של הבנק ואת המדרגות מבעד דלת הזכוכית אבל לא להכנס. גם בבניין centorial אפשר להציץ בפנים על האולם הראשי אבל לא להכנס ולא לצלם! מקווה שנהניתם מהכתבה. 

נהניתם מהכתבה ? כנסו לכתבה על מבשלת מלך הבירה

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. אילנה

  תודה רבה . כל כתבה על פריס – משמחת ומרגשת .

  1. admin

   בהחלט ! יהיו עוד הרבה אני מבטיח

כתיבת תגובה

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. אילנה

  תודה רבה . כל כתבה על פריס – משמחת ומרגשת .

  1. admin

   בהחלט ! יהיו עוד הרבה אני מבטיח

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

https://www.paristhroughthelens.com/?p=1834