גלו את רחוב פורטוני הקסום ברובע 17 פריז

היום נבקר ברחוב קטן ומיוחד- רחוב פורטוני rue Fortuny. הרחוב נמצא ברובע 17 קרוב לפארק מונסו החביב. קרבתו לפארק ואופיו המיוחד חיבבו אותו על אמנים ודמויות מפורסמות שיכלו להרשות לעצמם בתי פאר. הרחוב אינו מוכר לתיירים וגם לא למרבית מדריכי טיולים אבל בשביל זה אני פה. היום אקח אתכם אחורה בזמן להתבונן בחזיתות היפות שלו ונגלה מי התגורר שם בעבר.

רחוב פורטוני

הרחוב נוצר בשנת 1876 על אדמות שהיו שייכות לצייר הצרפתי לואי גודפרוי ג'אדין (1805-1892). גודפרוי היה צייר מסעות הצייד של נפוליאון השלישי לקראת סוף המאה ה-19ולכן גם היה אמיד מאוד.הרחוב נקרא כיום על שמו של מריה פורטוני צייר קטלוני שהתגורר לסירוגין בפריז בשנים 1868-70 וזכה להיות מונצח ברחוב על שמו.

רחוב פורטוני היה רחוב המבוקש על ידי אמנים ומעמד הבורגנים הגבוה בשל שלוותו וקרבתו לפארק מונסו. זה מסביר את החזיתות הרבות והיפות וגם נאמר מפתיעות. סגנונות אדריכליים שונים משקפים תקופה משגשגת שהייתה אקלקטית, עשירה ומבוססת היסטורית. כיום הרחוב הוא ביתם של משרדי עורכי דין, ביטוח ונאמנות, ואפילו של שגריר מפתיע. אז מי הוא ראש ממשלת צרפת לשעבר שקנה שם אחוזה ומי הנשיא שבילה שם בילדותו? בואו נגלה

rue Fortuny אדריכלות עשירה

רחוב פורטוני מס' 2

כאן התגורר בקומה השניה אדמונד רוסטנד (1868-1918 Edmond Rostand), משורר ומחזאי צרפתי בין השנים 1891 ל-1897, שם כתב את מחזהו המפורסם סיראנו דה ברז'רק. לוח זיכרון נמצא בפינת רחוב פורני. כאן גם התגורר אוגוסט שאפוי, מלחין ונגן עוגב. נפטר בביתו ב-6 בדצמבר 1933. 

רחוב פורטוני מס' 5

מקום מגוריו של שגריר אירן בפריז. הבית נקנה במאה ה-19 ע"י אירן ושימש גם את השאה האירני ולהבדיל וגם את הנשיא חתאמי בביקורם בפריז.

רחוב פורטוני מס' 8

איזה בית מוזר למצוא במרכז פריז! האחוזה נבנתה בשנת 1882 על ידי האדריכל אלפרד בולנד בסגנון טרובדור-גותי. שימו לב לפרטים האדריכליים: דלת עץ אדומה, חזית דמוית עץ אבל היא לא. אפריזים מפוסלים, נישות שבהן פסלים קטנים, פיתוחים על מסגרות הדלתות והחלונות, מרהיב!

רחוב פורטוני מס' 9

ללא ספק הבית היפה ביותר ב rue Fortuny. אחוזה מדהימה מלאה בפרטים שבנה הארכיטקט פול-אדריאן גואני בשנים 1889 ל-1890 בסגנון ניאו-רנסנס במספר 9 עבור בנג'מין מורל. שימו לב לקומה הראשונה, מעקה אבן וקירות מחופות מלבנים בשני צבעים. חלון מתכת וזכוכית כמו מתומן, אפריז גדול עם חלונות עץ. שימו לב  לקרמיקה שמזוגגת בעיטורים. קומה שנייה מכילה אכסדרה עם משקוף טרקוטה צבעוני ושיבוץ של ציפורי מתכת. אפילו כימרה בדמות ציפור מפחידה יש. העיטורים והפסלים מיוחסים לז'ול פול לובניץ (Jules Paul Loebnitz) קרמיקאי ופסל שמי שלא שמע עליו אכיר לכם עבודה יותר מפורסמת שלו- העיטורים של בית הכלבו פרינטמפ בפריז. 

רחוב פורטוני מס' 12

מספר 12 נבנה בשנה הבאה ב-1892 עבור מדאם הוגט דה שאטו על ידי אנרי גרנדפייר.

רחוב פורטוני מס' 13

הבית במספר 13 (1879-1880) הוא יצירתו של האדריכל Paul-Casimir Fouquiau עבור פול וויסון שהיה צייר צרפתי. הסופר הצרפתי מרסל פניול (Marcel Pagnol1 895-1974) חי שם בשנים 1933 ל-1950. בנוסף גם הבית הסמוך במס' 15 נבנה ע'י פוקיאו.

רחוב פורטוני, גלו את רחוב פורטוני הקסום ברובע 17 פריז
חזית בית מרהיבה במספר 9 Rue Fortuny צילום: ניר יבלונקה

הקורטיזנות ששיגעו את גברי פריז

רחוב פורטוני מס' 17

האחוזה במספר 17 נבנתה בשנת 1884 על ידי שארל-אדואר ווילנד (1830-1892) עבור לואי הרבט, ראש מחוז הלואר-אינפיריור (כיום לואר-אטלנטיק). הארכיטקטורה שלו היא שילוב של סגנונות רנסנס 

בניין הרנסנס היה גם המקום בו הפציצה קבוצת ספטמבר השחור את הסוכנות היהודית ששכנה כאן ב-9 בינואר 1973, מחאה על ביקורה של  גולדה מאיר בפריז.

רחוב פורטוני מס' 19

הבית ב 19 rue Fortuny נבנה על ידי ז'אן בריסון (1848-1903) בשנת 1891 עבור ארסן פיקארד מנהל שכר בשירות המדינה ופוליטקאי. מבנה האבן נבנה בסגנון ניאו-רנסנס. שימו לב לחלון החרטום בקומה הראשונה.

רחוב פורטוני מס' 27

האחוזה במספר 27 המכונה מלון אנגלברט, נבנתה בשנת 1878 על ידי האדריכל אדולף וייל. החזית מעוצבת עם שלושה מפרצי חלונות ושלושה מפלסים מרובעים. העיטור כולל אריחי חרס בצבע טורקיז. שם התגוררה קרולינה "לה בל" אוטרו (1868-1965), רקדנית מפורסמת, שחקנית וקורטיזנה ממוצא ספרדי.

לה בל אוטרו, אחת הנשים היפות בתקופתה, ידועה בתור סירנת ההתאבדות "Sirène de suicide". גברים רבים התאבדו כי לא יכלו להיות עמה, או מתו בדו קרב בניסיון לזכות בלבה.

רחוב פורטוני, גלו את רחוב פורטוני הקסום ברובע 17 פריז
פינת רחוב פורטוני מס 2 שם התגורר אדמונד רוסטנד צילום: ניר יבלונקה

אייקון אופנה בזמנה

רחוב פורטוני מס' 29

עכשיו אנחנו במספר 29 שנבנה גם על ידי אדולף וייל. כאן התגוררה השחקנית והקורטיזנה ז'נבייב לנטלמה (1883-1911 Geneviève Lantelme). ז'נבייב, שבגיל 14 אמה שלחה אותה לעבוד בבית בושת בפריז, פגשה שם גברים בעלי השפעה כמו הנרי פוידץ שהיה הבעלים של העיתון לה מאטין. פוידץ הכיר לה את אלפונס פרנק בעליו של תיאטרון גימנסיה שם הכירה את הבמה והמשחק. בקונסרבטוריון של פריז היא למדה משחק מה שנתן לה יותר הזדמנויות בפריז. סגנונה הייחודי משך את תשומת הלב של כולם ותמונתה עיטרה את שערי העיתונים והמגזינים של אותה תקופה, במיוחד בכובעים הגדולים שלה.

בשנת 1906 היא החלה רומן עם אלפרד אדוארדס שהיה הבעלים המקורי של לה מאטין(הבוקר), אבל אשתו הרביעית מיסיה סרבס לא התלהבה כל כך. מיסיה, "מלכת פריז" עקבה אחרי ז'נבייב ברחבי פריז וניסתה לחקות את הסגנון והכובעים שלה. הסיפור אפילו שימש השראה למרסל פרוסט בזיכרון והפך לסיפורם של רוברט דה סן לופ, ג'ילברטה סוואן ורייצ'ל. ז'נבייב אשתו החמישית של אדוארדס סיימה את חייה בגיל 28 בתאונת טביעה מסתורית כאשר נפלה מהיאכטה של בעלה בנהר הריין.

ראש ממשלה, נשיא ושחקנית מפורסמת ברחוב פרטנוי

רחוב פורטוני מס' 35

לקראת הצומת עם שדרת דה וילייר, הבית במספר 35 נבנה בשנת 1876 על ידי האדריכל (והצייר) ניקולס-פליקס אסקלייה (1843-1920). הבניין הוא שילוב של סגנונות שונים: גותי ורנסנס. שימו לב לגרגוילים שעל הכרכוב ולמעקות היפים. האחוזה הייתה שייכת פעם לשחקנית המפורסמת שרה ברנאר. השחקנית נאלצה למכור אותו בשנת 1885 כאשר נכנסה לפשיטת רגל. הבית נקנה ע"י סטפן דרוויל, בעלים של מחצבות שיש באיטליה, צרפת, בלגיה וצפון אפריקה. בנוסף שימש יו"ר חברת הרכבות PLM פריז- ליון והמזרח התיכון.

בשנת 2012 הוא נקנה על ידי ראש ממשלת צרפת לשעבר, דומיניק דה וילפן שקבע בו את משרד עורכי דין שלו. דבר אחרון: שמתם לב לשני החולדות המשחקות שהיו מקובעות על החזית?

רחוב פורטוני מס' 40

כאן התגורר לואי-ארנסט באריה, פסל צרפתי שנודע בפסלים הסביבתיים שלו ובעיקר עיטור קברים, במדליונים, ופסלי ברונזה.

רחוב פורטוני מס' 42

ממול ברחוב פורטנוי 42 הבית נבנה ע"י הארכיטקט אלפרד בולנד (Alfred Boland) עבור יצרן הזכוכית ג'וזף-אלברט פונסין. Joseph-Albert Ponsin עיצב גם את תקרת הזכוכית בביתה של שרה ברנארד. שימו לב לקריאטידות (על שם הנשים של קאריה) המקסימות למעלה(גילוף אבן של דמות נשית מכוסה, המשמש כעמוד לתמיכה במבנה של בניין בסגנון יווני או יווני)

רחוב פורטוני מס' 46

כאן בבניין בסגנון ניאו רנסנס יכולתם לראות את הילד ניקולא סרקוזי בא לבקר את סבו בנדיקט ומבלה בחיק משפחתו. סבו החזיק כאן גם בדירה וגם מרפאה.

הבניין הפינתי הוא כמובן מודרני שנבנה בשנת 1956. הקומות התחתונות משמשות למשרדים והעליונות למגורים.

רחוב פורטוני, גלו את רחוב פורטוני הקסום ברובע 17 פריז
ביתה של שרה ברנאר ברחוב פורטוני 35 צילום: ניר יבלונקה

עוד בתים נפים באזור

מעבר לפינה בשדרת דה וילייר נמצא מוזיאון קטן ומקסים. מוזיאון ז'אן ז'אק הנר שוכן בבית ובסטודיו לשעבר של האמן גיום דובוף. בשנת 1921 רכשה אחייניתו של הנר את הבית מתוך כוונה להפוך אותו למוזיאון, שש עשרה שנים לאחר מותו. הנר ידוע בציוריו של נשים עם שיער אדום עם מראה אתרי. לעתים רחוקות הוא עמוס ותוכלו לחקור קומה אחת אחרי השנייה בעולם של הנר.

Musée Jean-Jacques Henner

פתוח כל יום בשעות -18:00 11:00 מחיר כניסה 6 אירו.

כתובת: 43 Av. de Villiers, 75017 Paris, France

ממול מצידה השני של הגינה גר שארל גונו, מלחין אופרה (פאוסט) שכתב 12 יצירות המוכרת ביותר היא פאוסט. הכתובת היא 20 Pl du Général Catroux.

ממליץ בחום לטייל ברוגע מסביב לגינה ולגלות את שאר חזיתות הבתים היפות כמו שאני אוהב לעשות לפני שתחזרו להמשך מסלול טיול ברובע 17. מקווה שנהנתם מכתבה זו,תודה.

כתיבת תגובה

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

https://www.paristhroughthelens.com/?p=11767