מוזיאון הארכיון הלאומי פריז- ההיסטוריה של צרפת

הארכיון הלאומי פריז-Musee des archives national

בדר"כ, כאשר אנו שומעים את המילה "ארכיון" עולה מולנו תמונה די אפרורית, עם מדפים צפופים. מגירות, ארונות עמוסים לעייפה במסמכים, ספרים, סולמות וכדומה. במקרה של מוזיאון הארכיון הלאומי פריז (Musee des archives national) מדובר על משהו אחר. אמנם המוזיאון מציג למבקרים בו מיצגים ארכיוניים, אלא שכאן מדובר במסמכים היסטוריים נדירים ביותר. קשורים קשר הדוק להיסטוריה הצרפתית ותולדותיה, כמו צוואותיהם של נפוליאון ולואי ה- 14, מכתבה האחרון של מארי אנטואנט. דיוקן של ז'אן דארק שצויר בעודה בחיים ע"י צייר אלמוני, מכתבים של וולטר ועוד. מסמכים נדירים ונפלאים אחרים, המעבירים למבקרים את רוח צרפת דרך ההיסטוריה.

הארכיון הלאומי, מוזיאון הארכיון הלאומי פריז- ההיסטוריה של צרפת
הכניסה מוזיאון הארכיון הלאומי צילום: ניר יבלונקה

אוטל דה סוביז (Hôtel de Soubise)

הארכיון הלאומי ממוקם באוטל דה סוביז פריז (Hôtel de Soubise), זהו מבנה מרשים במיוחד שנבנה לראשונה  בשם אוטל קליסון בשנת 1371 וב- 1705 נבנה מחדש עבור פרנסואה דה רוהאן- סוביז ואנה דה רוהאן שאבו, כאשר אוטל דה רוהאן(Hôtel de Rohan), נבנה בסמוך לדה סוביז ותוכנן כמקבילו ובו בין היתר שני ארונות מרהיבים ביופיים בסגנון רוקוקו המהווים אטרקציה בפני עצמם. הארונות הצמודים זה לזה, מייצרים חטיבה אחת ומכונים "ארון האגדות" ועליו מצויירים עיטורים מוזהבים מרהיבים ונדירים שצוירו ע"י האמן כריסטוף הואט, שהתמחה בציור בסגנון הרוקוקו.

הארכיון הלאומי נוסד כתוצאה מהמהפכה הצרפתית, כאשר לא היה גוף ריכוזי אשר היה אחראי על אחסון ושימור כלל המסמכים אותם הפיקו כלל הממשלות באותה התקופה וכך, בשנת 1794 נוסד "מחסן מרכזי לארכיונים לאומיים" אשר הפך ברבות השנים למוזיאון כפי שאנו מכירים היום.
בשנת 1808 רכשה ממשלת צרפת את שני המבנים, כאשר הוטל דה סוביז יועד ע"י נפוליאון לשמש כארכיון והוטל דה רוהאן- כבית דפוס.

חזיתו של מוזיאון הארכיון הלאומי, מעוצבת בסגנון הבארוק, והחדרים בו מעוצבים בסגנון הרוקוקו. למבנה שתי קומות ובהן חלונות "מפרץ" גדולים המשקיפים על הגנים, חצר המסדרים, המדשאות והמזרקות היפיפיות , אשר פתוחים לקהל בכל יום ראשון.

הכניסה למוזיאון עוברת תחת אכסדרה (שדרת עמודים מקורה) וכאשר נכנסים פנימה, ניתן להתרשם מציורי הקיר והתקרה המרהיבים שצוירו ע"י טובי האמנים הצרפתים כמו פרנסואה בושה, צ'ארלס יוסף נאטורי ואחרים.

חלק מחדרי המוזיאון עברו שיחזור קפדני ביותר בתחילת המאה ה- 20  בהם הונחו פריטי ריהוט מפוארים במיוחד מהמאה ה- 18, בטרקלינים שבקומת הקרקע מתקיימים מופעי קונצרטים של כישרונות צעירים ללא עלות, לקהל הרחב (על מועדי הקונצרטים ניתן להתעדכן באתר המוזיאון).

בכל סופ"ש ראשון של חודש יוני- מתקיימים סיורים מודרכים בגני המוזיאון (גנים מיוערים, גנים רומנטיים וגנים קלאסיים) שנפתחו מחדש לקהל בשנת 2011.

הארכיון הלאומי, מוזיאון הארכיון הלאומי פריז- ההיסטוריה של צרפת
אוטל דה רוהאן פריז מבט מהחזית צילום: Louis HG

מה במוזיאון?

מוזיאון הארכיון הלאומי מנגיש את ההיסטוריה הצרפתית לקהל המבקרים דרך מסמכים מונומנטליים של צרפת, בין אם בתחום הפוליטי/ דיפלומטי ובין אם בתחום החברתי ואף מעניק הצצה פיקנטית לחייהם של גדולי הרפובליקה, תוך חשיפת מסמכים אינטימיים, אישיים.

מוזיאון הארכיון הלאומי מחולק לשלושה אתרים נפרדים אשר מחלקים אותו לקטגוריות שונות-

 • האחד- פריז- מציג ארכיונים של האגמון העתיק.
 • השני- פיירפיט סור סיין- מציג ארכיונים המתוארכים לזמן שלאחר המהפכה הצרפתית וארכיונים פרטיים.
 • השלישי- פונטבלו- מציג ארכיונים פרטיים בתחום האדריכלות ואדריכלים שונים, כמו גם, אוספים פרטיים של ארכיונים אישיים שונים, משפחתיים ועסקיים.

הבניין החדש של הארכיון הלאומי, נחשב לארכיון הגדול ביותר בכל אירופה והוא נחנך ע"י נשיא צרפת לשעבר- פרנסואה הולנד, ב- 11 בפברואר 2013

הארכיון הלאומי של צרפת מלא וגדוש בסיפורים, שיכולים להוות השראה לסרטים הוליוודיים ממש, הוא מספק למבקרים מבט אמיתי ומוחשי ביותר אודות הרפובליקה –  האנשים והאירועים החשובים אשר עצבו אותה במהלך השנים.

הארכיון הלאומי, מוזיאון הארכיון הלאומי פריז- ההיסטוריה של צרפת
ארון הברזל הענק(L'armoire de fer) מוזיאון ארכיב נשיונל

מהעתיקים בארכיון

 • קלף משנת 695 בו קובע המלך ז'ילבר ה-3 כי אדמת הונדק לוויק שייכת למנזר סנט דניס.
 • מכתב מיום 16 באוקטובר 1263 מאת מלך אנגליה הנרי ה- 3, אל מלך צרפת- לואי ה- 19.
 • מסמכי אירוע ניסיון ההתנקשות של רוברט פרנסואה דמינס(Robert-François Damiens),
  במלך צרפת לואי ה- 15. בתאריך ה- 5 בינואר 1757  ניסה דנימס לדקור את המלך באמצעות אולר, אשר בזכות בגדיו העבים, הסבו לו פציעה קלה בלבד. על ניסיון ההתנקשות הורשע דנימס והוצא להורג, לאחר עינויים קשים.
 • מכתבה האחרון של מלכת צרפת – מארי אנטואנט, אשתו של המלך לואי ה- 16 שהוצאה להורג בגליוטינה והיה מיועד לגיסתה- מאדאם אליזבט, טרם הוצאתה להורג והיה מוכתם בדמעותיה. המכתב מעולם לא הגיע ליעדו.
 • האדיקט (צו) של נאנט – מסמך ארכיוני חשוב מאין כמותו שנכתב ע"י מלך צרפת- הנרי ה- 4 בשנת 1589 באותה התקופה (כחצי מאה) היו מלחמות דת מרובות בצרפת ועיקרן בין הפרוטסטנטים לקתולים, אשר גרמו לשסע רב בקרב האזרחים. הצו של נאנט בא להביא סוף לכל אלו באמצעות הענקת זכויות שוות לפרוטסטנטים. האדיקט הפריד למעשה בתוכנו את המדינה האזרחית מהמדינה הדתית (נשמע מוכר?..).
 • ארמואר דה פר(L'armoire de fer)- זהו ארון ברזל ענק ולו 6 זוגות של דלתות הנפתחות כמו בבושקה – דלתות העץ הראשונות נפתחות ומאחוריהן עוד 2 זוגות של דלתות ברזל כבדות. הארון הוא למעשה כספת שיוצרה ב- 1790 ונועדה לאחסן טפסים, לוחות ובולים המשמשים לייצור מטבעות. כיום מאוחסנת בו חוקות צרפת ומסמכים ארכיוניים נדירים בהיסטוריה הצרפתית כמו כתב עת של המלך לואי ה- 16 – ""Gazette des Atours שבועת מגרש הטניס ועוד.

לסיכום

מוזיאון הארכיון הלאומי הינו חלק בלתי נפרד מההיסטוריה הצרפתית. מרוכזים בו מסמכים חשובים ונדירים המתארים אנשים ואירועים משמעותיים ביותר, אך לא רק. בין אם אתם חובבי היסטוריה ובין אם לא- ישנם בארכיון הלאומי מכתבים אותנטיים של דמויות לאומיות צרפתיות, המספרים סיפורים יומיומיים, רגישים, מלאי צבע ותשוקה, המקרבים את המבקרים אל הדמויות כמו היו ממשיות באמת.

באופן שאולי יפתיע אתכם, מוזיאון הארכיון הלאומי פונה גם לילדים ומפרסם באתר תאריכים לסדנאות משפחתיות לילדים ולהורים יחד, בהן פוגשים הילדים בהיסטוריה הלאומית באופן קליל ומרתק, כזה שמלמד אותם באופן ייחודי אודות האישים והאירועים ההיסטוריים שעיצבו את הרפובליקה הצרפתית. 

מוזיאון הארכיון הלאומי הוא בהחלט לא כמו מוזיאונים אחרים, אך החוויה אותה מקבלים כאן היא אחת העוצמתיות שתחוו.

מידע שימושי

כתובת: 60 Rue des Francs Bourgeois, 75003 Paris, France

פתיחת שערים: 1867

מיצגים: תערוכות ואוספים מארכיוני הממשלה, תוך חשיפת מסמכים היסטוריים צרפתיים המתארים את התפתחותה של החברה הצרפתית לאורך השנים.

ימים ושעות פתיחה:

יום א' 14:00-17:30

יום ב' 10:00-17:30

יום ד' – יום ו' 14:00-17:30

שבת 14:00-17:30

יום ג'- סגור

נגישות:

המוזיאון נגיש לבעלי מוגבלויות, למתניידים על כסאות גלגלים ישנה רמפה ייעודית, כמו כן, לכבדי שמיעה/ חרשים- ישנה נגישות טלפונית מותאמת בקבלת המוזיאון.

דרכי הגעה:

מטרו:  קו 11 לתחנת  Rambuteau

מטרו: קו 1   Hôtel de Ville/ Saint-Paul        

כרטיסים:

מחיר כרטיס 5 אירו. בזמן תערוכות מתחלפות 8 אירו.

אתר המוזיאון (מומלץ להתעדכן באתר אודות שינויים).

*למוזיאון אתר אינטרנט אקטיבי מאד, בו ניתן לעבור על הארכיונים השונים, טרם ולאחר הביקור.

בואו לבקר במוזיאון מונמארטר

כתיבת תגובה

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים דואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

https://www.paristhroughthelens.com/?p=8113