מוזיאון ניסים דה קמונדו פריז- סיפור יהודי טראגי

Musée Nissim de Camondo

מוזיאון ניסים דה קמונדו. שורשיה של משפחת דה קמונדו היהודייה, מגיעים עד לגירוש ספרד, עת עברה לוונציה ובהמשך לאיסטנבול, שם הפכה למשפחה של בנקאים מפורסמת. במהלך המאה ה – 19 עברה המשפחה לאיטליה, כאן קיבל אבי המשפחה תואר אצולה בזכות עזרתו הכספית למלך ויקטור עמנואל השני ומשם לתחנה הבאה והסופית של משפחת דה קמונדו- צרפת. בני המשפחה התיישבו בפריז והצליחו עד מאד בעסקי הבנקאות והרכבות.

אב המשפחה, מואיז דה קמונדו(1860-1935), ביקש לבנות בית, או נכון יותר- אחוזה-  אשר יוכל להכיל ולהציג את כל פרטי האספנות הנדירים והרבים ביותר של המשפחה. לביצוע המשימה, חבר מואיז דה קמונדו בשנת 1911 אל האדריכל רנה סרז'ן (René Sergent) שהיה מפורסם בזכות האחוזות המפוארות והעשירות אשר תכנן ללקוחותיו האמידים. סרז'ן תכנן לדה קמונדו אחוזה קלאסית מפוארת, מרהיבה ביופייה בהשראת ה"פטיט טריאנון" של ארמון וורסאי (ארמון בסגנון ניאו קלאסי), כיאה לאוספי הרהיטים, הציורים ופרטי האמנות השונים מהמאה ה- 18 שהיו מוצגים בו לראווה.

הגורל המשפחתי לא היטב עם דה קמונדו אשר איבד את בנו, ניסים1892-1917), שהיה טייס, בקרב אווירי במלחמת העולם הראשונה ועל מנת להנציח את זכרו, החליט דה קמונדו, כי לאחר מותו (1935) יועבר הבית על כל תכולתו לממשלת צרפת, על מנת להקים מוזיאון שיקרא על שם בנו ניסים ובשנת 1936 פתח המוזיאון את דלתותיו בפעם הראשונה למבקרים.

ניסים דה קמונדו, מוזיאון ניסים דה קמונדו פריז- סיפור יהודי טראגי
מואיז דה קמונדו מקור: ויקפדיה
ניסים דה קמונדו, מוזיאון ניסים דה קמונדו פריז- סיפור יהודי טראגי
ניסים דה קמונדו מקור: ויקפדיה

סיפור יהודי טרגי

זהו אחד המוזיאונים היותר מקסימים שלא רבים מכירים בפריז, עם סיפור יהודי טרגי – בתו של נסים דה קמונדו, ביאטריס(1894-1945), הייתה אחת מנשות החברה החשובות בפריז. אהבתה הגדולה הייתה רכיבת סוסים  והקפידה להתחרות ולרכב כל יום ביער בולון. ביאטריס בעלה וילדיהם גרו באחוזה שנרכשה ע"י מואיז קמונדו ב 1904. מואיז כמו בתו אהב לרכב על סוסים ולצאת למסעות צייד מלווים בכלבים ממש כמו בסרטים. לאחר הכיבוש הגרמני, סירבה ביאטריס לעזוב את צרפת והאמינה שמעמדה הרם יגן עליה, אך הגרמנים לא חסו עליה והיא וילדיה נרצחו באושוויץ בשנת 1944 כך למעשה נמחקה משפחת דה קמונדו לחלוטין. להבדיל מגורלם של ביאטריס וילדיה, באורח פלא דלגו הנאצים על הבית בזמן מלחמת העולם השנייה והבית ניצל ונשמר כמות שהוא, כפי שהותיר אותו מואיז דה קמונדו.

כיום מתחזקים את המוזיאון כאילו היה עדיין בית פרטי שנשמר במצבו המקורי, עד כי לעתים נדמה שאחד מבני המשפחה יופיע לפתע מתוך אחד החדרים במוזיאון.  

אם רוצים לקחת אתנחתא קלה לאחר הביקור, אפשר ליהנות מטיול רגוע בפארק מונסו הסמוך. כמו כן ניתן לסעוד במסעדת לה קמונדו הצמודה בעלת הטרסה הירוקה והמושלמת לימי קיץ.

ניסים דה קמונדו, מוזיאון ניסים דה קמונדו פריז- סיפור יהודי טראגי
ביאטריס דה קמנדו

מוזיאון ניסים דה קמנדו- מה אנו רואים?

מוזיאון ניסים דה קמונדו, המוקדש לאמנות דקורטיבית צרפתית, מחולק ל- 3 קומות הפתוחות למבקרים, הנחשפים אל החיים היומיומיים של עשירי התקופה בעוברם בין הקומות, החדרים הפרטיים, המטבחים וחדרי האירוח:

  • קומת הקרקע התחתונה: מטבחים

כאן מוצגים המטבחים על שלל כלי הבישול מהתקופה, כולל כלי נחושת, סירים, תנורים ועוד. מואיז דה קמונדו אהב את החיים הטובים ואוכל בפרט. מטבח מבודד מקירות עבים למניעת ריחות, עשן ורעש עם כניסת ספקים מבודדת בסמטה פרטית שאת הכניסה אליה תוכלו לראות משדרות מלשרב 105.מתקן צלייה מסתובב מרשים, שני תנורי ענק על פחם חוברו להם יחדיו באמצע המטבח.105 Boulevard Malesherbes  עוד נמצא כאן חדר אוכל לצוות שהכיל גם ארוניות אישיות של העובדים, חדר כביסה ששם גם היו שוטפים את הכלים בכיורים מנחושת כפולה ומשרד קטן לשף הבית.

מבואת הכניסה

אי אפשר שלא להתפעל מהמבואה הגדולה לבית, מגרם המדרגות שלידו ניצב פסלה של ונוס. מעקה הברזל המחושל הוא מלאכת מחשבת של המסגר בוסק. המדרגות וגם הקירות כולם מאבל איל דה פראנס שמואיז ביקש במיוחד. שולחן עץ מהגוני, כורסאות בריפוד אדום, וזות ומזרקה קטנה עם דולפינים מוזהבים משלימים את האווירה.

ניסים דה קמונדו, מוזיאון ניסים דה קמונדו פריז- סיפור יהודי טראגי
הסלון הכחול באחוזת קמנדו פריז מקור: ויקימדיה

מואיז דה קמונדו אספן אומנות נלהב

  • קומת הקרקע העליונה: חדרים רשמיים

בקומה זו נעשו עסקאות רכישה, מכירות פומביות לפריטים ואוספים שונים, אשר אליהן נהרו אמידי צרפת כולה וכל השמנה וסלתה של פריז. כאן נמצא חדר אוכל שני משרדים, סלון רשמי טרקלין, לאונג' ויציאה לגינה.

נכנס אליה דרך גלריה מרהיבה שמוארת בתחילתה ע"י מנורת פמוטים מטירה מלכותית בוורשה. ספה מהממת בעלת 8 רגליים מרופדת עבודת יד. כורסאות, גובלנים מרהיבים על הקירות, מראות ואגרטלים מפוזרים גם הם.

משם אנו יכולים לעבור למשרד הגדול שמחופה בעץ אלון טבעי ומקושט בשישה גובלנים שמציגות את אגדות מאת לה פונטיין. פמוטי ברונזה מוזהבים יתרמו לאווירה האלגנטית של החדר שמכיל פרטי אומנות רבים כמו הציור "בקונט" מאת אליזבת ויג'ה לה ברון, ציירת הפורטרטים של מארי אנטואנט. שימו לב לכיסאות המשחק הנמוכים שהיו שייכים למדאם אליזבת אחותו של לואי ה-16.

מכאן נמשיך לסלון הגדול שפונה לגינה, ובו נמצא יצירות מופת רבות. החל מהפרגוד המדהים מבית סבונרי ועד לשטיח מבית דופונט שהיה מונח בגלריה בארמון הלובר. נתרשם מעוד דיוקן שצויר ע"י לה ברון וממגוון פריטים אחרים כגון פסלי שיש, ואגרטלים מאוסף מארי-אנטואנט.

בטרקלין האליפטי שפונה לגן נמצא סדרת ציורים שמציגות סצנות כפריות מאת ז'אן בפטיסט הוט. פרגוד שמפריד מהכניסה היה מוצב בחדר המשחקים של לואי ה-16 בארמון וורסאי, ועל השטיח והרהיטים נעתקו לי המילים.

חדר האוכל הפינתי מחופה בעץ ועיטורי זהב, גובלנים על הקירות ובאמצע שולחן האוכל. בארון מיוחד מוצג אוסף הפורצלן של מואיז דה קומנדו-"בופון" מבית סוור, מעוטרים בציורי ציפורים. צמוד לחדר האוכל נמצא חדר השירות שבו מעלית אוכל, מחמם צלחות וצידנית לשמירת קירור נאות של הקינוחים. גם כיורים לשטיפת כלים וארונות אחסון היו,  שימו לב לזה: שלושה מכשירי טיהור מים בקרניים סגוליות יש בבית!  

המשרד הקטן משקיף על החצר וקירותיו מחופים במשי ארגמן. נוכל לראות סדרת ציורים מאת אודרי Jean-Baptiste Oudry) שמציגות את לואי ה-15 במסעות הציד שלו. מוצג מרשים נוסף הוא שולחן כתיבה אליפטי שהוכן עבור המלכה מארי אנטואנט בטירת סן-קלוד.

ניסים דה קמונדו, מוזיאון ניסים דה קמונדו פריז- סיפור יהודי טראגי
המשרד הגדול מוזיאון ניסים דה קמנדו מקור: ויקימדיה

חדרים עם נוף לפארק מונסו פריז

  • קומה ראשונה: דירות פרטיות

חדרי השינה וחדרי הרחצה. בחללים אלו נחשפים רגעים אינטימיים מחיי המשפחה, מיטות מפוארות מעץ וסביבן שידות מתקופת לואי ה- 18 כורסאות קטיפה רקומות, שטיחי קיר ארוגים ונדירים ורצפת עץ כהה ועוד.

חדרי הרחצה במוזיאון מעוצבים ברוב הדר ואלגנטיות מרשימה, עם חיפויי קיר ייחודיים, ריצוף עם הדפסים, אמבטיות גדולות לצד אסלות ובידה.

חדר השינה של מואיז דה קמונדו שם ישן במיטה עבודת אומן שניצבת בגומחה. ריצפת פרקט, ריהוט בהיר ועוד שטיח מרהיב יוצרים חדר מושלם.

חדרו של ניסים דה קמונדו שם נראה מעל מיטתו דיוקן של סבו שאת שמו קיבל.

הסלון הכחול שימש בעבר כמגוריה של ביאטריס לפני שעברה עם משפחתה לניולי. שמו של החדר בא מצבעו הכחול שהיום הפך לירוק. נמצא שם גם סדרת ציורים שמציגים את פריז כמו ציור שער סן-מרטין.

הספרייה העגולה עם נוף לפארק מונסו. חיפוי עץ, ספרים רבים ספה מקטיפה, כאן ישב מואיז לעיין בקטלוגי מכירות שונים מתלבט מה לרכוש.

בחללים השונים במוזיאון, מוצגים אוספי רהיטים שונים מהמאה ה- 18 ומימי לואי ה- 16 כמו גם ריהוט מלכותי נוסף. שטיחים שנארגו בשנת 1678 עבור הגלריה הגדולה במוזיאון הלובר ושטיחי קיר גדולים ועשירים בצבעים ססגוניים. ציורי פורטרט ונופים אשר צוירו בין היתר ע"י אמנים שונים ומוכרים. כלי אוכל עשויים כסף, כאשר מערכת הכלים הבולטת בין כולם היא ללא ספק זו שהוזמנה עבור קתרינה הגדולה (שהייתה קיסרית האימפריה הרוסית מ- 1762 ועד יום מותה) מהצורף הנודע ז'ק-ניקולה רוטייר בשנת 1770. פריטים נוספים כמו נברשות קריסטל יוקרתיות, כלים עשויים פורצלן, אגרטלים סיניים, תכשיטים ועוד, מוצגים לראווה בין המיצגים השונים.

את הגינה תכנן מעצב הנוף הידוע אכיל דושן (Achille Duchêne),מבודד אותה מפארק מונסו. הוא מקים מדשאה מסוגננת ומסביב העצים מטילים צל נעים.

ניסים דה קמונדו, מוזיאון ניסים דה קמונדו פריז- סיפור יהודי טראגי
חדר האוכל במוזיאון ניסים דה קמונדו פריז מקור: ויקימדיה

פעילויות ועוד במוזיאון נסים דה קמונדו

בית הספר קמונדו, לאדריכלות ועיצוב פנים.

בית הספר הוקם בשנת 1944 והוא מוכר ע"י המשרד להשכלה גבוהה של צרפת. בין תלמידיו המפורסמים של ביה"ס נמנים אדריכלים ומעצבי פנים מן השורה הראשונה כמו למשל: פייר פאולין, פיליפ סטארק, ז'אן מישל וילמוט.

Camondo School
266, boulevard Raspail
75014 Paris

ספריית המוזיאון.

בספרייה מוצגים אוספים נדירים של ספרים מודפסים, קטלוגים מתערוכות ומכירות בתחומי האמנות הדקורטיבית, כמו גם את אוסף Maciet  המפורסם ובו אלפי תצלומים והדפסים מקוריים. בספרייה כ- 200,000 כרכים והיא כוללת גם ארכיונים פרטיים ומוסדיים.

לכאן מגיעים סטודנטים, היסטוריונים ומבקרי אמנות, אדריכלים, מעצבים, מעצבים גרפיים, למפגשים מקצועיים וסדנאות לימודיות שונות.

MAD library
111, rue de Rivoli
75001 Paris

סיורים מודרכים וסדנאות במוזיאון.

  • היסטוריה של אוסף- ביתו של האספן דה קמונדו.

מי היה האיש ואיך נראו חיי העושר בפריז בתקופת מלחמת העולם הראשונה והשנייה. זהו סיור מרתק המאפשר הצצה לתקופה.

משך הסיור כשעה חצי.

  • סיור בחברתו של פייר גודפין, משרתו של מואיז דה קמונדו

שחזור יום אחד בחיי משרתו של דה קמונדו- יום ג' 3 ביוני 1930 בו מוכרז תפריט ארוחת הצהרים ע"י גודפין. המבקרים במוזיאון, עוברים יחד עם גודפין בין אזורי השירות השונים והמטבחים בבית וחולקים אתו את חוויות היום ובהכנות השונות.

משך הסיור כשעה וחצי.

סיכום הביקור שלנו

מוזיאון נסים דה קמונדו אינו עוד מוזיאון בו מוצגים פריטים מעורבבים מתקופות שונות. מוזיאון נסים דה קמונדו הוא סיפור המשפחה היהודית והאמידה, שהחל אי שם בספרד, התגלגל לתורכיה והגיע לפריז, אשר מצליח לרגש כל מבקר הנכנס בדלתות המוזיאון. התחושה היא כאילו הזמן עומד מלכת והחיים ממשיכים באחוזה ממש כפי שהיו אז.

אב המשפחה שהקדיש את הבית לזכרו של בנו, ביקש לא רק להנציח זיכרון, אלא גם לשמר את אהבתו הגדולה לאמנות נפלאה המורגשת בין כל הקומות ובין כל האוספים הנדירים, הרהיטים, הציורים ועוד. כל פריט המוצג במוזיאון- נבחר בקפידה והתאמה לחלל בו ניצב, פסלים, שטיחי רצפה וקיר, מערכות אוכל ועוד.

נ.ב במספר 61 תמצאו אחוזה שהייתה שייכת לאברהם-בכור דה קמונדו דודו של מואיז. כיום באחוזה נמצא משרדים של בנק ההשקעות מורגן סטנלי.

נהניתם מהכתבה? בואו לגלות את שערי הכניסה האחרונים של פריז

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email