10 כנסיות בפריז שאתם לא תרצו להחמיץ

כנסיות בפריז: מבוא

פריז, היא לא רק עיר האורות, מגדל אייפל, הלובר או השאנז אליזה. פריז היא גם עיר של כנסיות מרהיבות, עצומות בגודלן, בסגנון גותי, רנסאנסי, בארוקי ואסור לכם להחמיץ ביקור לפחות בכמה מהן.

לקראת היציאה לדרך, לפניכם 10 כנסיות שמומלץ לסמן על מפת הסיור:

קתדרלת נוטרדאם - Cathédrale Notre-Dame de Paris

מה לא נאמר על נוטרדאם? לעיתים נדמה כי לעולם לא יגמרו הסיפורים סביב הקתדרלה המפורסמת על שמה של מריה, אמו של ישו, הנחשבת לאחד מאתרי התיירות הפופולאריים ביותר בפריז, הממוקם בלבה של העיר, על האי איל דה לה סיטה (Ile de la Cite) שבנהר הסן.

מתי נבנתה הקתדרלה ומה היה משך זמן הבנייה?

תחילת הבנייה של הנוטרדאם היתה ב- 1163 עם הנחת אבן הפינה שהניח האפיפיור אלכסנדר השלישי וסיומה ב -1345  כ- 200 לאחר תחילת העבודות וזאת בעקבות תכנון אדריכלי שאפתני במיוחד.

נדמה כי הבנייה של הנוטרדאם לעולם לא הסתיימה, שכן, במהלך השנים, שופצה כמה וכמה פעמים ואף התווספו אליה מבנים וצריחים, כך למשל לאחר המהפכה הצרפתית, בה נחרבו עשרות מבני דת וכנסיות, החלו עבודות שיפוץ ותיקון בקתדרלה, בניצוחו של אדריכל אז'ן עמנואל ויולה לה דוק, מחשובי האדריכלים של אותה התקופה, אשר הוסיף צריח מחודד במקום מגדל הפעמונים שנהרס במאה ה- 18 ובנוסף גרגוילים שונים (אלו הם מרזבים, המפוסלים כיצורים מעוותים), פסלי גרוטסק בגדלים שונים וכימרות (מפלצות בעלתו ראש אריה, גוף של עז וזנב נחש).

מי בנה את הנוטרדאם?

בבניית הקתדרלה בפריז היו מעורבים אדריכלים רבים לאורך השנים, אך ההחלטה על בנייתה היתה של הבישוף המקומי של פריז, מוריס דה סילי, אשר הקדיש את מרבית חייו והונו לפרויקט. דה סילי היה זה שהחליט להקים כנסייה גותית, קלאסית, גבוהה ומפוארת יותר מכל קודמותיה, אשר תתאים למלכי אירופה שהגיעו לביקור מלכותי בפריז.

לשם הגשמת הפרויקט הגרנדיוזי של דה סילי, נהרסו כמה וכמה בתים באי ונסללה דרך רחבה במיוחד על מנת להוביל את חומרי הבנייה הרבים אל הקתדרלה החדשה במהירות ובנוחות האפשרית.

סגנון הבנייה.

עם תחילת הבנייה, שלט בקתדרלה הסגנון הגותי המוקדם  (Early Gothic) ובמהלך שיפוץ בשנת 1240 יושם בבנייה הסגנון הגותי המתקדם (High Gothic), המאופיין בין היתר בחלונות הרוזטה הגדולים בקצות בית הרוחב, המפורסמים ביופיים ואיכותם הנדירה.

הנוטרדאם, נחשבת כאבטיפוס לסגנון האדריכלות הגותי קלאסי, ממנה הלכו ונבנו כנסיות גדולות ומרהיבות בכל העולם, עם קישוטים עשירים, ציורים וויטראז'ים, ריבוי פסלים וקווי קונטור מחודדים לרוב.

הנוטרדאם היא אחת הכנסיות החשובות לנצרות בכל העולם והאתר ההיסטורי המבוקר ביותר באירופה.

זהו המקום בו הכתיר עצמו נפוליאון לקיסר וגם את אשתו ג'וזפין הכתיר לקיסרית.

ברחבת הכנסייה נמצאת נקודת האפס point zero המסמנת את מרכז העיר וממנה נמדדים המרחקים בצרפת.

אך ללא ספק, השריד יקר הערך והקדוש ביותר בקתדרלה, הוא כתר הקוצים שהונח על ראשו של ישו לפני צליבתו, מה שמביא אל הקתדרלה מיליוני מבקרים בשנה.

חשיבותה של הנוטרדאם

לרבים מאתנו, מוכרת הנוטרדאם בנוסף, כמקום סיפורו של הגיבן מנוטרדאם, שנכתב ע"י ויקטור הוגו, שהיה אז חבר בתנועת התחייה הגותית ואחראי לשימור ושחזור קתדרלות רבות בסגנון הגותי. הגיבן מנוטרדאם, היה ספרו הראשון של הוגו וסיפר אודות קווזימודו, הגיבן המעוות והחירש, האחראי על צלצול הפעמונים של הקתדרלה ואזמרלדה הצוענייה יפת המראה.

השריפה הגדולה.

באפריל 2019 התחוללה שריפת ענק בקתדרלה, משערים כי עקב עבודות השיפוץ הנרחבות בגג הקתדרלה.

הנזק לנוטרדאם התגלה בעוצמתו עם שוך הלהבות, הגג נשרף כולו, צריח המצלב קרס לחלוטין וגם חלונות הוויטראז' המופלאים נהרסות ברובם, למרבית המזל הנזק ניכר בכל מקום ופינה, יצירות אמנות רבות הצליחו לשרוד וחולצו כולן מהשרפה, אשר קיבלה סיקור חדשותי עולמי.

לעבודת השיפוץ הנרחבות שנדרשו עבור הקתדרלה, גייס נשיא צרפת, עמנואל מקרון מעל 800 מיליון יורו והצפי כי עבודות השיקום תימשכנה כ- 10 שנים לערך, ולא ניתן לבקר בה עד לאחר סיומן.

מטרו: cite קו 4

כנסיות, 10 כנסיות בפריז שאתם לא תרצו להחמיץ
10 כנסיות בפריז-קתדרלת נוטרדאם פריז צילום: ניר יבלונקה

בזיליקת סן דני -Basilique Cathédrale de Saint-Denis

הבזיליקה של סן דני המרהיבה, לא נמצאת ממש  בפריז, אלא בפרבר צפוני בעיר, הנקרא סן דני והבזיליקה נקראה על שמו.  

מי בנה את הקתדרלה ומתי?

סן דני היה הבישוף הראשון של פריז והקדוש הפטרון של צרפת. האגדה מספרת כי לאחר שראשו נכרת על גבעת המונמרטר, הרים אותו סן דני וצעד עם ראשו בידיו כמה קילומטרים צפונה, שם פגש באצילה רומית בשם קטולה, מסר לה את ראשו, נפל ומת. במקום קבורתו הוקמה הבזיליקה בשנת 1135 על ידי אב המנזר סוגריוס (בצרפתית – סוז'ה).

בשנת 1144 הוקדשה הכנסייה במעמד המלך, אך הקתדרלה כולה, נחנכה בשלמותה בשנת 1281

סן דני ניזוקה קשות בתקופת המהפכה הצרפתית, עד שבמאה ה – 19 שופצה הקתדרלה  וחלונות הויטראז' המרהיבים ע"י האדריכל ויולה לה בוק שהיה ממובילי תנועת התחייה הגותית וסייע בין היתר בשיפוץ קתדרלת הנוטרדאם.

סגנון הבנייה של סן דני.

ארכיטקטורה גותית מרהיבה ונדירה ביופייה, על שלל המאפיינים הקלאסיים המחודדים, הרוזטות האדירות והוויטראז'ים הצבעוניים. סן דני נחשבת לבזיליקה המרשימה ביותר בפריז והסביבה, יש אומרים אף יותר מהנוטרדאם.

חשיבות הקתדרלה.

בזיליקת סן דני מהווה נקודת ציון אדריכלית חשובה מאין כמותה, בכל הקשור לסגנון הגותי, היא נחשבת לפנתאון המושלם והמקורי של האדריכלות הגותית הקלאסית מן החוץ פנימה, כפי שניתן ללמוד מהאספיס (הגומחה) שנבנה בקצה המזרחי של הקתדרלה ונחשב לראשון מסוגו בעולם כבעל מאפיינים גותים. 

חלון הרוזטה המפורסם של סן דני, אשר נבנה בשנת 1170 בחזית המערבית- היה הראשון מסוגו ומאז ועד היום, אמנים רבים, אינם מצליחים להגיע לרמות האיכות והיופי בניסיונות חיקוי לרוזטה המקורית.

הבזיליקה שימשה אתר קבורה של כמעט כל מלכי צרפת מאז המאה ה- 7 לספירה. בין היתר נמצאים כאן קבריהם של לואי ה- 16 ומארי אנטואנט.

למרות שהבזיליקה לא נמצאת בפריז ההגעה היא מאוד קלה במטרו שימו לב שצריך נביגו או כרטיס אזור 5

כתובת: 1 Rue de la Légion d'Honneur

מטרו: Basilique de Saint-Denis קו 13

כנסיות, 10 כנסיות בפריז שאתם לא תרצו להחמיץ
בזיליקת קתדרלה סן דני צרפת צילום: ניר יבלונקה

בזיליקת הלב הקדוש - Sacré-Cœur Basilique

בזיליקת הלב הקדוש, ממוקמת על גבעת מונמארטר בפריז (Butte De Montmartre) ומהווה מוקד עלייה לרגל ליותר מעשרה מיליון תיירים מדי שנה (במקום השני אחרי הנוטרדאם). במעלה 230 המדרגות ישנה כיפה, ממנה צופים על הנוף המדהים של פריז הנפרש ממרום המונמארטר.

מי בנה את הבזיליקה ומתי?

בנייתה של בזיליקת הלב הקדוש, היתה מעוגנת בחוק האספה הלאומית בשנת 1873 שנועד בין היתר לפאר את זכרם של אזרחים צרפתיים רבים שנהרגו בזמן מלחמת פרוסיה- צרפת. תכנונה הוטל על האדריכל פול אבדי, שנבחר מתוך 78 תכניות שהוגשו לוועדה הבוחרת והממשלה של הרפובליקה ה- 3 היתה שותפה ישירה לבנייתה. אבן הפינה לקתדרלה המרשימה, הונחה לאחר תכניות רבות, ביוני 1875 ובשנת 1919 הוקדשה ונפתחה לקהל המאמינים.

סגנון הבנייה של בזיליקת הלב הקדוש.

הבזיליקה בנויה בהשראה רומית, בסגנון רומי ביזנטי, בו נראה אבן טרוורטין בוהקת בצורת צלב ובה 4 כיפות מחודדות, כאשר הכיפה המרכזית מתנשאת עד לגובה של 83 מ'.

מעל הכניסה הראשית, נמצא פסלה של ז'אן ד'ארק, אחד הסמלים המזוהים ביותר עם צרפת, שהנהיגה את המאבק לשחרור צרפת מהאנגלים במלחמת 100 השנים במאה ה- 15 והוצאה להורג בגיל 19. הפסל השני מציג את המלך לואי התשיעי(הקדוש).

כאשר נכנסים אל פנים הקתדרלה, נראה אור טבעי הנכנס פנימה מתוך החלונות הרבים וקירותיה מכוסים ביצירות פסיפס מרשימות ביותר. מבט אל גג האספיס יתקל ביצירת אמנות הפסיפס הגדולה בצרפת (מכסה כ- 475 מטר מרובע) של ישו והלב הקדוש. זמן הכנתו ארך 22 שנה, ע"י תלמידיו של האמן גילבר מרטין.

חשיבותה של בזיליקת הלב הקדוש.

בבזיליקת הלב הקדוש, תלוי הפעמון הגדול ביותר 'סבויירד' בצרפת 19 טון משקלו, אשר נבנה ע"י האחים פקרד ב- 1891 והיום בו הותקן במרום המגדל המרכזי, באוקטובר 1895 הפך לאירוע פריזאי חגיגי ומרגש במיוחד.

מאוחר יותר החל מ  1969יצטרפו אליו 4 אחיות קטנות- פליסיטי, לואיז, ניקול ואליזבת.

אל תחמיצו עלייה לנוף מדהים של העיר. אתם תרדו בצד שמאל למטה במדרגות לקופות. הכניסה בתשלום.

מטרו: Anvers קו 2    Abbesses קו 12

כנסיות, 10 כנסיות בפריז שאתם לא תרצו להחמיץ
10 כנסיות בפריז-בזיליקת סקרה קר פריז

כנסיות בפריז- סנט שאפל Sainte Chapelle

כנסיית סנט שאפל, הקונסיירז'רי,  נמצאת באיל דה לה סיטה, בפריז ונחשבת לשריד העתיק ביותר של ארמון הסיטה, של הכס המלכותי הצרפתי בין המאה ה-10 ועד המאה ה-14 והיה הארמון הראשון בפריז.

בתקופת המהפכה הצרפתית, הפכה קומת הקרקע לכלא, אשר שימש כ"תחנת מעבר" לקראת הוצאות להורג.

בשנת 1862 הוכרזה כאתר מורשת עולמי.

מי בנה את סנט שאפל הקונסיירז'רי?

סנט שאפל נבנתה ע"י מלך צרפת, לואי ה- 9 לאחר ששב מאחד ממסעות הצלב אליהם נהג לצאת, שם רכש מידיו של שליט קונסטנטינופול, בנדווין ה- 2 את נזר הקוצים של ישו והרומח הקדוש והחליט לבנות מקום מיוחד ומלכותי לאחסון הפריטים הקדושים.

בכל התעודות של סנט שפל, לא מוזכר מי תכנן או בנה אותה בפועל, אך השם פייר דה מונטריי Pierre de Montreuil  מקושר לעיתים לסנט פול (מונטריי היה זה שבנה מחדש את האספיס בבזיליקת סן דני, השלים את חזית הנוטרדאם והוסיף לה חלון רוזטה ).

עבודות הבנייה החלו ב- 1242 והסתיימו בשנת 1248 שזהו זמן שיא בכל הקשור לבניית כנסיות גותיות ובאפריל של אותה השנה גם נחנכה.

סנט שפל נחשבת לכנסייה קטנה ואינטימית, אך בולטת מאד בזכות חלונות הויטראז' שבה, אשר הותקנו בעבודת יד עדינה ביותר ונחשבים לייחודיים ביותר בעולם.

במהלך המהפכה הצרפתית ניזוקה הכנסייה ובמאה ה-19 שיחזר ויולה לה דוק (המוכר לנו מהנוטרדאם  וכנסיית הלב הקדוש) את סנט שאפל ובנה מחדש את הצריח שנהרס.

הכנסייה עברה כמה וכמה תהפוכות לאורך השנים וכיום, היא אתר תיירותי מוכר ביותר, ששימש כבית סוהר בזמן המהפכה הצרפתית, עם אסירה מפורסמת ביותר שהייתה כלואה בו, הלא היא המלכה, מארי אנטואנט, שעד היום עשרות אלפי צרפתים מגיעים לכבד את זכרה בכיכר הקונקורד.

חשיבותה של סן שאפל היום

על המבנה והסגנון האדריכלי

הכנסייה נבנתה בסגנון גותי קלאסי, עם אולם כניסה מרשים ועוצמתי במיוחד, יחד עם קשתות האבן הגדולות התומכות בתקרה, המאפיינות את התקופה. אולם הכניסה, נחשב עד היום לאחד מהאולמות הגדולים ביותר באירופה ששרדו מימי הביניים, כניסה למקום דרך שער קטן בצדו הצפוני של היכל הצדק. לאחר שנהרס הארמון, נבנה במקומו היכל הצדק של פריז.

**מקור השם הקונסיירז'רי הוא – מקום מגורי השוער, קרי בית הסוהר עליו ממונה השומר. כיום ניתן לראות קונסיירז'רים בכניסה הראשית לבתי דירות בפריז, שם הם אחראיים על אחזקה ושמירה.

חשיבותה של סנט שפל כיום.

הכנסייה מהווה חלק מעברה ההיסטורי המפואר של צרפת וכיום, מתוחזקת ע"י המרכז הלאומי למונומנטים ומשמשת כמוזיאון ואתר תיירות היסטורי מוכר ביותר ברחבי העולם. בזכות הסיורים בתוך המבנה וסביבתו, ניתן ממש לגעת בעבר ולצאת למסע בזמן עם כמה מהסיפורים הגדולים של האבירים, המלכים ואנשי החצר, אשר חיו וגרו במקום בתקופת ימי הביניים.

מטרו: cite קו 4

כנסיות, 10 כנסיות בפריז שאתם לא תרצו להחמיץ
כנסיית סן שאפל בפריז- מקור 123RF
כנסיות, 10 כנסיות בפריז שאתם לא תרצו להחמיץ
כנסיית סן שאפל בפריז חלון הרוזטה- מקור 123RF

כנסיית סנט אוסטאש- Église Saint-Eustache

כנסיית סנט אוסטאש, נחשבת לאחת היפות והמרשימות בפריז, ממוקמת ברובע הראשון של העיר, מצפון לכר הדשא רחב הידיים שמעל פורום לה אל, שם התקיים עד 1969 שוק האוכל הראשי של פריז.

מתי נבנתה הכנסייה ומה היה סגנון הבנייה?

כנסיית סנט אוסטאש  נבנתה בין השנים 1532–1637 נבנתה ברובה, בסגנון גותי, עם תמיכות דואות (חצאי קשתות מרחפות) הנראות מן החוץ, אך החזית המערבית של הכנסייה, שנבנתה במאה ה- 18  נבנתה בסגנון רנסנסי נאו קלאסי, עם קמרונות (קשתות), חלונות ויטראז' מרשימים ועיטורים מרהיבים ביופיים.  

מי תכנן את סנט אוסטאש?

סנט אוסטאש נבנתה במקטעים, כאשר זהותו של האדריכל הראשון נותרה לא ידועה, אך אבן הפינה הראשונה של הכנסייה הונחה ב- 19 באוגוסט 1535 בזמן פרנסואה הראשון ובשנת 1637 הוקדשה ע"י הארכיבישוף של פריז, ז'אן פרנסואה דה גונדי.

בשנת 1655 נבנו מתחת למגדלי החזית של הכנסייה, שתי קפלות, מה שפגע ביציבות ובחוזק המבנה כולו בשנים שלאחר מכן וכך, במאי 1754 הניח הדוכס פיליפ שארטר, את אבן הפינה הראשונה של המבנה כפי שהוא כיום, ועל הבנייה היה אחראי ז'אן הרדואין מנסארט זה ז'וי ולאחריו היה- זה פייר לואי מורו, שלא סיים את הבנייה מאז ועד….היום. 

סנט אוסטאש – סמל פריזאי.

כנסיית סנט אוסטאש נחשבת לאחת הכנסיות המתויירות ביותר בפריז, שם נמצא העוגב השלישי בגודלו בכל צרפת עם 101 קלידים ו- 8000 צינורות והוא מתנגן יחד עם שאר מופעים מוזיקליים ופסטיבלים נחשבים, המתקיימים בכנסייה לאורך כל השנה.

מוצארט, המלחין הידוע, בחר בה לטקס הקבורה של אמו ומפורסמים רבים הוטבלו בה, כמו הקרדינל רישלייה, מאדם פומפידור ומולייר.

מטרו: Les Halles קו 4

כנסיות, 10 כנסיות בפריז שאתם לא תרצו להחמיץ
כנסיית סט אוסטש בפריז מקור 123RF

כנסיית סן ז'רמן דה פרה- Église de Saint Germain des Prés

המנזר הבנדיקטי סן-ז'רמן-דה-פרה, נבנה במאה ה- 6 לספירה ברובע ה- 6  בפריז ונחשב לעתיק ביותר בעיר. הרובע שהתפתח עם השנים סביב המנזר, כמו גם השדרות הסמוכות לו, נקראים על שמו.

מתי נבנתה הכנסייה ומי בנה אותה?

במאה ה- 6 פנה כילדבר הראשון, בנו של כלוביס הראשון (אחד המלכים החשובים בשושלת המרובינגית בין השנים 481-511) אל האדריכל פייר דה מונטריי, בבקשה לבנות את המנזר על מנת לאחסן בו טוניקה של הקדוש סן וינסנט, כאשר הוראתו היתה מפורשת- לבנות כנסייה גבוהה במיוחד, שניתן לראותה דרך השדות.

הכנסייה נבנתה בסגנון הרומנסק, משולב בכיפות גותיות, בנייתה הסתיימה בשנת 558 ובחודש דצמבר של אותה השנה, נפטר כילדבר ונטמן יחד עם כמה מלכים מהשושלת המרובינגית, במהלך המאות ה- 6 וה- 7 .

ברבות השנים שעברו, נבזזה הכנסייה כמה וכמה פעמים ואף נשרפה עד היסוד בזמן המהפכה הצרפתית, עד אשר נבנתה מחדש בשנת 1014 ולמרות השינויים שעברה, מגדל הפעמון מעל הכניסה המערבית לכנסייה, נשאר כפי שהיה. בשנת 1163הוקדשה הכנסייה ע"י האפיפיור אלכסנדר ה- 3 סן ז'רמן מפריז, שאף הוכרז כקדוש.

במאה ה- 17 ביקשה המלכה מרגריט דה ולואה מאב המנזר, למסור לידיה חלק מאדמות המנזר, על מנת לבנות על השטח ארמון יפיפה ומרשים.

כדאי לדעת.

המנזר שימש כאתר קבורה למפורסמים כמו מלך פולין, הפילוסוף רנה דקארט,  קיזמיר וכילדבר הראשון.

מטרו: Saint-Germain-des-Prés קו 4

כנסיית סן-סולפיס- Église Saint-Sulpice

כנסיית סן-סולפיס היא אחת הכנסיות הידועות ביותר בפריז וממוקמת על הגדה השמאלית של נהר הסן, ברובע הלטיני, שברובע ה- 6 של העיר.

סן סולפיס, היא הכנסייה השנייה בגודלה בעיר והיא קטנה מעט מהנוטרדאם, מידותיה:

 אורך- 113 מטר, רוחב- 58 מטר וגובהה 34 מטרים.

מי בנה את סן סולפיס ומתי?

בבנייתה המתמשכת של סן סולפיס, לקחו חלק כמה וכמה אדריכלים לאורך השנים, כאשר שרידים של הכנסייה גילו כי נבנתה כבר בין המאה ה- 12 ועד המאה ה- 14 בסגנון רומנסקי.

בתקופתו של פרנסואה ה- 1 בשנת 1646 נהרסה הכנסייה ונבנתה מחדש, עקב גדילת האוכלוסייה סביבה, שהצריכה הרחבה למקומות תפילה נוספים.

הכומר ז'אן-ז'אק אוליה Jean-Jacques Olier  (ייסד את אגודת סן-סולפיס) היה אמון על עבודות הבנייה המחודשת של הכנסייה שנמשכו כ- 140 שנה והושלמו ברובן בשנת 1732.

עבודות הבנייה של החזית המערבית, החלו רק ב – 1776  ע"י האדריכל  ז'אן פרנסואה שלגרן Jean François  Chalgrin  (מתכנן שער הניצחון), מעט לפני המהפכה הצרפתית.

אזור המזבח תוכנן ונבנה ע"י כריסטוף גמר Christophe Gamard לואי לה וו Louis Le Vau ודניאל ז'יטארDaniel Gittard  והעבודה הושלמה בסופו של דבר ע"י  ז'יל מארי אופנור Gilles-Marie Oppenord  

גם חזית הכנסייה (פאסדה), שתוכננה במקור ע"י ג'ובאני סרוונדוני Giovanni Servandoni  שונתה לבסוף ע"י ז'אן שלגרן ואחרים.

משני צידי דלת הכניסה, מוצבים צדפים עצומים שניתנו למלך פרנסואה הראשון, מאת הרפובליקה הוונציאנית. חלון מקושת מרהיב ביופיו וגודלו, מכניס את אור היום לתוך החלל הפנימי של הכנסייה, כמו מדמה ריקוד קסום בין צל ואור ובשנת 1727 נבנה שעון-שמש (גנומון) אשר נועד לסייע לכומר סן סולפיס, לקבוע את מועד חג הפסחא.

מה הופך את כנסיית סן סולפיס לתיירותית כל כך?

יופייה של הכנסייה עוצר נשימה ממש, ציורי קיר של דלקרואה "הליודורוס מוצא מהמקדש" ו- "יעקב נלחם עם המלאך" וציורים רבים אחרים מעטרים את קירותיה, בנוסף, ויקטור הוגו נישא לבחירת ליבו אדל פושה בכנסייה ב- 1794, אך אין ספק כי הספר "צופן דה וינצ'י" של הסופר דן בראון, הפך אותה למוקד אמיתי לעלייה לרגל, בזכות שעון השמש המוזכר בסיפור.

כנסיות, 10 כנסיות בפריז שאתם לא תרצו להחמיץ
כנסיית סן סולפיס בפריס צילום: ניר יבלונקה

כנסיית מדלן - L'église de la Madeleine

כנסיית מדלן בפריז (נקראת גם הכנסייה של מריה מגדלנה הקדושה), לא תמיד היתה כזו, שכן ב- 1806 ביקש נפוליאון, כי המבנה ישמש להנצחת צבאו והקרבות המפורסמים בהם ניצח, אך לאחר עיכובים בשל בעיות תקציביות וגם בשל הפסדיו של הצבא בקרבות שנערכו באותן השנים, הוכרז לבסוף המבנה, בשנת 1845 ככנסייה.  

הכנסייה נחשבת כדוגמה קלאסית לסגנון הנאו-קלאסי וזאת בזכות הפורטיקו (מבנה השער) המתומן, המהווה סממן מובהק לסגנון אדריכלי זה.

מתי נבנתה הכנסייה ומי בנה אותה?

על הזכות לבנות את הכנסייה, התחרו כ- 80 אמנים, והזוכה היה האדריכל פייר – אלכסנדר ויניון, שנבחר ע"י נפוליאון בעצמו ותכנן מקדש בסגנון נאו-קלאסי מוקף עמודים, בהשראת אדריכלות יוון העתיקה.

בנייתה של כנסיית מדלן, החלה בשנת 1764ונמשכה כ- 85 שנה, עקב אי יציבות פוליטית בצרפת במאה ה- 18 ועד תחילתה של המאה ה- 19. הכנסייה נחנכה רשמית ב-  1842

מדלן בנויה בצורת מקדש יווני קלאסי, אדיר בגודלו, בעל שלוש כיפות גדולות, שדרכן נכנסות קרני השמש אל האולם. במבנה 52 עמודים קורינתיים מרשימים, בגובה 20 מ'. על דלתות הברונזה, נראות סצנות מתוך עשרת הדברות ויצירות אמנות מתוך הנצרות, פזורות בין הכתלים.

חשיבות היסטורית למדלן.

במקור, עמד במקום הכנסייה, בית כנסת יהודי, שהופקע בשנת 1182 ע"י פיליפ ה- 2 אשר העבירו לידי הבישוף של פריז- מוריס דה סולי, שהיה בא כוחה של הכנסייה הקתולית. דה סוליי היה זה אשר קידש את המבנה לכנסיית מדלן.

מדי פעם מתקיימים במקום קונצרטים כנסייתיים בליווי האורגן המרהיב שנמצא בטריבונת הכנסייה.

מטרו: Madeleine קווים 8-12-14

כנסיות, 10 כנסיות בפריז שאתם לא תרצו להחמיץ
כנסיית מדלן בפריז מקור: 123RF

כנסיית סנט אטיין דו מון Saint Etienne du mont

כנסיית סנט אטיין דו מון, ממוקמת ברובע הלטיני בפריז, מאחורי הפנתיאון והוקדשה לסנט ג'נבייב, הקדושה הפטרונית של העיר פריז, שגם קבורה בכנסייה.

מתי נבנתה הכנסייה ומי בנה אותה?

במקור הייתה שם כנסיית השליחים הקדושים פטרוס ופאול, שנבנתה בתקופת שלטונו של קלוביס, שם נקבר יחד עם אשתו קלוטיל וסנט ג'נביב.

משהכנסייה במהלך השנים הייתה קטנה מדי לספק את הביקוש, נבנתה כנסייה גדולה יותר בשנת ,1222 להנציח את סן אטיין הפטרון של הקתדרלות והורחבה שוב בשנת 1328.

הכנסייה כפי שאנו מכירים אותה כיום נבנתה בין המאה ה- 15 ועד המאה ה- 16 לערך על חורבות כנסייה מוקדמת יותר, ע"י Stephen Viguier אשר תכנן אותה בסגנון גותי ראוותני, אדריכלות גותית צרפתית  French Renaissance architectureהבניה עצמה הסתיימה בשנת 1624.

האדריכל ויקטור באלטארד victor Baltard, שיפץ שיפוץ נרחב את הכנסייה בשנת 1802 לתקן את נזקי המהפיכה הצרפתית.

עוצמתה של כנסיית סנט אטיין דו מון

כאשר נכנסים אל פנים האולם, מיד חשים ביראת כבוד אל מול גודלו, שמידותיו: אורך- 69 מ' רוחב- 25.5 מקושת בקשתות גותיות גבוהות, משולבות קישוטים מרהיבים מתקופת הרנסנס ובעל מעברים גבוהים במיוחד.

בנוסף לקשתות ולמעברים, בכנסייה, ישנם חלונות ויטראז' יפיפיים מהמאה ה- 16 וגרם מדרגות לולייניות מרשים בעיצובו המורכב והייחודי (בעוד ששמותיהם של רוב בעלי המלאכה שהשתתפו בבניית הכנסייה ידועים, באופן מוזר לא ידוע מי בנה את יצירת המופת הזו).

שימו לב לדוכן המטיף המרשים מעץ, באמצע הספינה הראשית שנבנה בשנת 1651. הדמות שעליו היא נשענת הוא שמשון הגיבור יושב על האריה שאותו הביס בקרב.

עוד מדרגות מפורסמות הם אלו בצידי הכנסייה מהסרט חוצות בפריז של וודי אלן היכן שאוון וילסון הולך לאיבוד בחצות.

בכנסייה ישנו האורגן העתיק והמקורי בכל פריז, בעל 7000 צינורות, אותו בנה ופיסל ג'אן בורון בשנת 1631 .

טקסים לזכרה של הפטרונית סנט ג'נביב, מתקיימים מאז ועד היום, בכל שנה בין  3 -11 בינואר.

מטרו: Cardinal Lemoine קו 10

כנסיית השילוש הקדוש - Eglise de la Sainte Trinité

כנסייה רומית קתולית, שנבנתה במאה ה- 19 בין  השנים 1861-1867 ע"י האדריכל תיאודור באלו, אשר בנה כנסיות ומבני ציבור רבים בפריז.

מידות הכנסייה: אורך 90 מ' רוחב 34 מ' גובה 30 מ' ומגדל הפעמונים המרשים שלה נישא לגובה של 63 מטרים ובקצהו, כיפה ומעליה צלב גדול.

חזית הכנסייה מעוצבת בקישוטיות והידור, בהשראת הרנסנס האיטלקי, עם גמלונים, פסלים ועיטורים נפלאים והחוץ מאופיין באלמנטים אדריכליים רומיים, עם שלוש מזרקות ובהן 3 פסלים המסמלים את שלושת המעלות התיאולגיות: תקווה, צדקה ואמונה.

בפנים הכנסייה, קירות מעוטרים ציורי פסאודו פסיפס, המייצגים את אבות הכנסייה. במת המקהלה מוגבהת ובעלת מזבח מפואר.

חזית הכנסייה היוותה השראה בינ"ל בבניית קתדרלת הסקרמנט המבורכת בסקרמנטו, קליפורניה וכנסיית סן – ז'אן – בפטיסט בקוויבק סיטי.

בכנסייה התקיימו גם טכסי אשכבה למלחין הנודע רוסיני ב1868 הקטור ברליוץ ב 1869 וג'ורג ביזה 1875.

הכנסייה פעילה עד היום, מארחת קהל מתפללים רחב אשר מפעיל קהילה מגובשת

מטרו: Trinité – d'Estienne d'Orves   קו 12

כנסיות, 10 כנסיות בפריז שאתם לא תרצו להחמיץ
כנסיית השילוש הקדוש פריז הרובע התשיעי רשיון: Depositphotos

נהניתם מהכתבה? כנסו לכתבה על מגדל סן ז'אק

פוסטים נוספים לקריאה

הרשמו לעדכונים שלנו על כל מה שחם בפריז

תוכלו להפרד מהרשימה בכל עת. אנו לא שולחים שואר זבל ולא נעביר את פרטיכם לאף גורם אחר !

כתיבת תגובה

three × one =

מלונות ודירות במחירים משתלמים בצרפת:

Booking.com

שתפו עם חברים ומשפחה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email